صبح زاگرس
دانا
10. شهريور 1400 - 15:55
مردم گچساران با انتخاب یک نماینده درد آشنا و چهره شناخته شده ، انتظار تحول و پویایی در این شهرستان نفتخیز را مطالبه می کنند چراکه شکوفایی کشور با تکیه بر نیروهای انقلابی دور از انتظار نیست.

در کشورها و نظام هایی که با چرخه انتخابات، مدیریت می شوند اصطلاحی به نام گردش نخبگان وجود دارد به این طریق که در نظام های انتخاباتی مردم هم مستقیما مدیران دستگاه های اجرایی کشورشان را با توجه به قوانین داخلی انتخاب می کنند که این مسئله هم بسته به نوع قوانین حتی برای دوره های چهارساله، پنج ساله و بعضاهفت ساله هم متغییر است.

بنابراین هدف از این گونه انتخاب ها چنین می رود که در هر دوره ای با به صحنه آورن مدیران جدید ،پرنشاط ،خلاق و طراح  بتوانند مشکلات، معضلات و ناملایمات اجتماعی ،سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورشان را برطرف کنند که بعضا مدیرانی با رویکردهای جدید را نیز شامل می شود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی قانون اساسی نیز چرخه مدیریتی کشور را به رسمیت شناخت و نظام انتخاباتی در عرصه های مختلف نیز اعمال شد، که در طول 42 از عمر انقلاب اسلامی فعالیت های دولت ها با رویکردها مختلف را هم شاهد بودیم و در سایر قوا نیز چنین وضعیتی هم حاکم بوده است.

اما در انتخابات دوره اخیر نیز اتفاق جدیدی برای شهرستان گچساران حادث شد، درحالی که یک نماینده جدید مجلس به همراه دولت جدیدی به روی کار آمد چرا که انتخابات میان دوره ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در این شهر به وقوع پیوست که این امر نیز به دنبال رد اعتبار نامه "تاجگرون" توسط مجلس یازدهم رقم خورده بود.

به هرحال نیز دولت جدید "آیت الله رئیسی" هم برای اولین بار با ترکیبی از باتجربه ها و جوانان در سطح وزرا و هیات دولت تشکیل شدکه به نوعی چرخه وزرای تکراری دولت های قبل که پاشنه آشیلی برای حرکت مستمر انقلاب بودند را به هم ریخت و ویژگی دیگری که می توان برای دولت جدید متصور بود اینکه اشرافی گری و چرخه دولتمردان ثابتی که عموما پدرسالارانه کشور را اداره می کردند،به نوعی هم برچیده شد.

حال در جامعه ای که هر روز سفره مردم کوچکتر از قبل می شد و مانورهای تجملگرایی همچون لکه بدخیمی در کشور ریشه دوانده است، مردم نیز امیدوار شده اند که در دولت جدید آیت الله رئیسی این خوی اشرافیگری ها هم هرچه زوتر از جامعه ما رخت بربندد، اگرچه در سال های اخیر دولت بی حال، فشل و اشرافی گری را شاهد بودیم که رئیس جمهورش در طول دوسال گذشته در دو محفل عمومی هم حاضر نشد و در یک سیستم قرنطینه ای دور از روابط با مردم به سر می برد که جامعه با روی کار آمدن دولت جدید هم از آن حالت سکون ،سکوت و رکود خارج خواهد شد.

با این وجود نیز در انتخابات اخیر مردم کشورمان هم با بصیرت لازم به میدان انتخابات آمدند و به شخصیتی عالم، درد آشنا و جهادی رای قاطع دادند،"آیت الله رئیسی" هم سریعا کابینه جوانشان را با رای اعتماد مجلس و شعار "کار و برکت" تعیین کردند و شروع بسیار امیدوارکننده و اعتماد آفرینی را آغاز کرده اند به طوری که رئیس جمهور نیز در این مدت کم خود مستقیما پای درد مردم نشستند.

اما اینکه بعد از 40سال رئیس جمهوری به دیدار کارکنان بهشت زهرا برود و قدران زحمات شان بشود،خود امری کم نظیر است و یا اینکه از نزدیک به وضعیت داروخانه ها بپرازد و پیگیر مشکلات مردم شود و یا به بخش های کرونایی بیمارستان ها برود و جویای احوال کادر درمان و یا حتی وضعیت بیماران کرونایی ،که خود کاری ارزشمند و امیدآفرین است.

با این تفاسیر نیز حتی برای حضور سرزده رئیس جمهور در خوزستان هم یک بنر نصب نشد درحالی در گچساران وقتی میزبان یک مقام دسته پنجم دولت بود این همه بنرها و تبلیغات رنگارنگ را شاهد بودم، اما در این دوره  یک رئیس جمهور با خودرو پژوه 405به روستاهای محروم می روند و مشکلات مردم را می شنوند و پیگیری می کنندبنابراین مردم ما مردم اصیل و آگاهی هستند و نظام و انقلابشان را دوست دارند تنها با سوءمدیریت ها مشکل دارند.

امادر گچساران و در بحث اقدامات نماینده مجلس این انتظار وجود دارد که این چرخه مدیریت تکراری ر شهرستان بایستی تغییر کند و انتظاری غیراز این مهم هم نمی رود چرا که تحول و دگرگونی در هر امری هم لازم است پس مدیران بی تحرک ، مدیرانی که چشم انتظار دستورات از بیرون بودند و توانایی ابتکارات و اقدامات خلاق را نداشتند و بیشتر با عقبه قومیتی در راس امورات گماشته شده بودند باید از مسئولیت کنار بروند.

هرچند مردم گچساران نیز با انتخاب یک نماینده درد آشنا و یک چهره شناخته شده ،قطعا انتظار تحول و پویایی در این شهرستان نفتخیز را مطالبه می کنند که بیشتر برنامه های اساسی برای رفع مشکلات بیکاری جوانان و پیگیری طرح های عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در سایه رفع تبعیض و بی عدالتی را بیشتر مد نظر داشته باشد و این انتظارهم می رود که با همدلی و هم افزایی هر سه نماینده استان با دولت مردمی مشکلات نیز پس از دیگری مرتفع شوند.

در حالی استان کهگیلویه و بویراحمد رتبه اول تورم مرداد ماه در کشور را یدک می کشد که مدیران و داعیه داران اقتصادی و طراحان اقتصادی این استان چندان موفق هم نبودند و این وضعیت نتیجه نسخه های بیمار گونه اقتصادی آنهاست که شاهد کوچک تر شدن سفره مردم، بیکاری جوانان، رانت خواری ها و ویژه خواری ها در این استان بودیم که انتظار هم می رود نمایندگان استان با جدیت هرچه تمام به مقابله این ویژه خواری ها بروند.

بنابراین دولت جدید در همان آغاز کار تشکیل جلسه می دهند و وزار بدون کوچکترین تشریفاتی هم رهسپار وزارت خانه ها شدند درحالی که در دولت گذشته "روحانی و جهانگیری" هر روز بدنبال معرفی یک وزیر بودند که این معارفه ها هم خودش چندین روز به طول می انجامید، چرا که دولت کار نبودند.

رهبرانقلاب از این دولت درخواست کردند که قول ها و وعده ها را زماندار  و عملیاتی کنند و از ظرفیت های جامعه هم به بهترین شکل ممکن استفاده کنندچرا که دولت مردمی باید با نبض مردم و حرکت جامعه عمل کند و این همان اعتماد سازی و مطالبه جدی حضرت آقا است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب