دانا
خبرنگار افتخاری
طنین یاس
صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی
19. دى 1395 - 12:36
آیا زنان در این انتخابات سهمی خواهند داشت؟ آیا می توانند شایستگی ها و توانمندی های خود را به جامعه اثبات نمایند؟ آیا جامعه ی ایلی و عشیره ای گهگیلویه و بویراحمد، به این سطح از باور رسیده است که حضور زنان را برای فعالیت در این عرصه به رسمیت بشناسد؟ و آیا اصلاً نیازی به حضور زنان در این عرصه وجود دارد؟ آیا اسلام مجوز ورود به این عرصه ها را به زنان داده است؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو،فتانه توحیدی-این روزها فضای انتخاباتی شهر فعال شده و مدام از اخبار و گوشه و کنار می بینیم و می شنویم که افراد زیادی داوطلب ورود به این میدان هستند؛ و از هم اکنون در صدد آن هستند تا گوی سبقت را از دیگری بربایند. از  دانشگاهیان، مهندسان، حقوق دانان، پیمانکاران گرفته تا جوانان بیکار! در این میان حضور زنان استان در این عرصه  بیش از همه توجه ما را به خود جلب می کند. اما آیا زنان در این انتخابات سهمی خواهند داشت؟ آیا می توانند شایستگی ها و توانمندی های خود را به جامعه اثبات نمایند؟ آیا جامعه ی ایلی و عشیره ای گهگیلویه و بویراحمد، به این سطح از باور رسیده است که حضور زنان را برای فعالیت در این عرصه به رسمیت  بشناسد؟ و آیا اصلاً نیازی به حضور زنان در این عرصه وجود دارد؟ آیا اسلام مجوز ورود به این عرصه ها را به زنان داده است؟ نظر امام خمینی (ره) نسبت به حضور زنان در فعالیت های اجتماعی چیست؟ و آیا در صورت کسب آرا، زنان می توانند از عهده ی این مسئولیت خطیر، موفق و سربلند بیرون بیایند؟ در استان ما زنان سهم بسیار اندکی از پست های مدیریتی داشته و در تصمیم گیری های مهم، نقش چندانی ندارند، علی رغم آن که قانون اساسی کشور راه را برای تصدی اکثر مناصب تصمیم گیری برای زنان باز گذاشته، ولی متأسفانه مشارکت سیاسی زنان، با موانع گوناگونی روبروست. تلاش در جهت برابرسازی حقوق اجتماعی و فردی زن و مرد نتوانسته است در سطوح فرهنگی، باورها، ذهنیت ها، و واقعیت ها دگرگونی اساسی پدید آورد.
باید شاخص را درباره ی حضور زن در فعالیت های اجتماعی، دیدگاه های حضرت امام خمینی (ره) قرار داد تا همه چیز آشکار گردد؛ زیرا دیدگاه های امام (ره)، افراط و تفریط را رد می کند و راه میانه ای را بر می گزیند. امام (ره) بر مشارکت زنان در سازندگی جامعه تأکید داشته اند و فرموده اند: « زنان از نظر اسلام، نقش اساسی در بنای جامعه ی اسلامی دارند و اسلام، زن را تا حدی ارتقا می دهد که او بتواند مقام انسانی خود را در جامعه باز بیاید و از حد شیء بودن بیرون بیاید و متناسب با چنین رشدی می تواند در ساختمان حکومت اسلامی، مسئولیت هایی به عهده بگیرد.» و در جایی دیگر می فرمایند که « سازندگی مادی و معنوی جامعه، بدون حضور زنان امکان پذیر نیست، این آشفتگی ها باید به دست ما و شما، به دست ملت و دولت اصلاح شود.تنها، هیچ کدام نمی توانند این کارها را درست بکنند. اگر خانم ها خیال کنند که کنار بروند و مردها این کارها را انجام بدهند و یا مردها خیال کنند کنار بروند و خانم ها این کارها را انجام بدهند و یا هر دو خیال بکنند، دولت انجام بدهد و یا هر سه خیال کنند روحانیت انجام بدهد، این خیال، خیال صحیحی نیست.» بنابراین با توجه به سخنان امام راحل، امر توسعه بدون مشارکت زنان میسر نخواهد بود. زن اگر با دو بال علم و دین و تقوا و فضیلت حرکت کند، می تواند تأثیرگذار باشد. امام (ره) چنان منزلتی به زن بخشید که به جرأت می توان گفت در هیچ مکتب و انقلابی نظیر ندارد. عالی ترین نماد احترام امام (ره) را می توان در انتخاب خانم دباغ به عنوان یکی از سفیران شوروی سابق، برای رساندن نامه امام (ره) به گورباچف به همراه عبدالله جوادی آملی و محمد جواد لاریجانی بیان کرد.  ایشان در سخنانی می فرمودند: « قرآن کریم انسان ساز است و زنان نیز انسان ساز، اگر زنان شجاع و انسان ساز از ملت ها گرفته شوند، ملت ها به انحطاط کشیده می شوند.» محدودیتی از ناحیه ی امام (ره) درباره ی حضور زنان در جامعه مشاهده نمی شود، اما ایشان یک معیار مهم برای این امر لحاظ کردند که توجه به آن بسیار مهم و کارساز است. امام (ره) ” خانواده محوری” را برای زنان بسیار مهم می دانستند؛ آن چنانکه می فرمایند: « از دامن زن، مرد به معراج می رود.» یعنی؛ زن “خانواده محور” می تواند به این درجه برسد. ما در غرب شاهد پیشرفت علمی زنان و حضور فعال در صحنه های سیاسی و اجتماعی هر چند به صورت صوری هستیم، اما این مسأله، باعث فروپاشی خانواده ها در غرب شده است و این ناشی از بها ندادن به اصالت خانواده است. زن امروز اگر بخواهد تأثیرگذار باشد و حرفی برای گفتن در دنیا داشته باشد، راه و چاره ای جز اسلام ندارد.
حال با توجه به اینکه خطرات و آلودگی هایی درجامعه به وجود آمده و مهمترین قشری که آسیب خواهند دید، جامعه ی زنان هستند، وضعیت زنان جامعه ی ما نیاز به آسیب شناسی دارد و برنامه ریزی و کارشنلسی در امور زنان، تنها از عهده ی مردان برنمی آید و لازم است زنان شایسته با تکیه بر خودباوری و حفظ اسلامیت، پا به پای مردان برای رفع مشکلات این قشر از جامعه با جدیت تلاش نمایند. برای رسیدن به این مهم باید زن و مرد تلاش کنیم تا باورهای غلط اجتماعی مبنی بر عدم مشارکت زنان در فعالیت ها را از سر راه برداشته و راهکارهای لازم برای رفع این مشکلات و نهادینه کردن مشارکت بانوان در اجتماع اعمال شود.


مدرس دانشگاه

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب