خبرنگار افتخاری
طنین یاس
صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی
دانا
11. دى 1395 - 11:14

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو، محسن مطهریان امروزه یکی از مهمترین معیارها براي سنجش درجه توسعه یافتگی یک کشور میزان اهمیت و اعتباري است که زنان جامعه در زمینه‌هاي مختلف از جمله اقتصادي دارا هستند.(حیدری شیخ‌طبقی،۱۳۹۲، ۱) و نادیده گرفتن زنان به عنوان نیمی از منابع انسانی جامعه چرخ توسعه جامعه را کند میکند.(کریمی،*،۱) موضوع “حقوق سیاسی زنان” یکی از موضوعاتی است که اندیشمندان گوناگونی به تناسب علایق خود با آن پرداخته‌اند ، چرا که یکی از مهم ترین شاخص هاي پویایی و توسعه “سیاسی زنان” یک جامعه حضور زنان در مشارکت اجتماعی و سیاسی آن جامعه می باشد. “حقوق سیاسی” آن است که فرد بتواند به مشاغل سیاسی و اجتماعی نایل آید و یا در جوامع، آزادانه عقاید و افکار خود به نحو مقتضی ابراز کند(موسوی و جلالی،۱۳۹۲، ۲).

در این بین قانون اساسی کشور جمهوری اسلامی ایران مطابق با اصل ۲۰ و ۲۱ قانون اساسی به برابری زن و مرد در اسلام و حقوق زنان پرداخته است.
در تاریخ سیاسی سرزمین کهگیلویه و بویراحمد شاهد حضور زنانی بوده‌ایم که در تصمیم گیری های کلان سیاسی و اجتماعی در سرنوشت ایل و طایفه پابه‌پای مردان تاثیر گذار بوده‌اند. طی سال‌های اخیر نیز شاهد حضور فعال زنان در زمینه‌های گوناگون ‌فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بوده‌ایم که هم از توانایی های لازم برخوردار بوده‌اند و هم وزن مناسب علمی خویش را ثابت کرده‌اند. لکن متاسفانه علی‌رغم این حضور فعال و پرشور، بهره‌مندی از استعدادها و توانایی‌های زنان در نظام مدیریتی و اجرایی استان ما به صورت ضعیفی صورت گرفته است. هر چند بصورت انگشت شمار مواردی حضور زنان را در سطوح بالای مدیریتی در استان کهگیلویه و بویراحمد شاهد بوده‌ایم که همین تعداد اندک هم همواره با سنگ‌اندازی ها و مشکلات و موانعی بیش از یک مدیر مرد همراه بوده، تا جایگاه مناسبی که بتوان از پتانسیل‌های آنان استفاده کرد فاصله‌ی بسیار زیادی دارد. این مسئله نشات گرفته از نگاه مردسالارانه مردم استان ما دارد که به این موضوع سرایت پیدا کرده است.درصورتی که این زنان، دختران مادرانی هستند که تصمیمات تاثیرگذار کلان مقیاس سیاسی و اجتماعی آنان در تاریخ استان بر همگان مشهود است.
در منشور حقوق شهروندی که اخیرا توسط دولت منتشر شده است در ماده‌ی ۱۱ خود هم به حقوق زنان اشاره شده است. که این خود نماینگر توجه به حقوق زنان در سطح کلان می‌باشد
بنابراین میدان دادن به زنان در عرصه‌ی مدیریتی می‌تواند به شکوفایی در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی منجر شود که آرزومندیم در ادامه فارغ از نگاه تبعیض جنسیتی، با ایجاد زمینه و فرصت های مناسب در سطح مدیریتی استان شاهد حضور فعال زنان برای توسعه و پیشرفت سرزمین عزیزمان باشیم

 

 

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب