خبرنگار افتخاری
طنین یاس
صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی
دانا
28. آذر 1395 - 13:02
پدرم از افراد قدیمی روستایمان است وقتی پای صحبت ها و خاطراتش می نشینم دیگر تمایلی به روشن کردن تلگرام و واتساپ ندارم فضای حقیقی را به فضای مجازی ترجیح می دهم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو،ما ایرانی‌ها مناسبت‌‌های جالبی داریم که در تمام دنیا کم‌نظیر است. برخی از آنها با طبیعت همگرایی خاصی دارند؛ مثل همین «شب یلدا».

شبی که تا صبح نشده، جوجه‌هایمان را می‌شماریم، خانه بزرگ ترهای فامیل جمع می‌شویم و اگر شانس داشته باشیم و هنوز در خانه مادربزرگ کرسی پیدا شود، پاها را زیر کرسی دراز می‌کنیم، فال حافظ می‌گیریم و هزار تا آرزوی رنگی می‌کنیم.

آیین ها و رسم های شب یلدا هرچند که در چند سال گذشته نه تنها در این استان بلکه در کل کشور کم رنگ تر شده است اما اگر به شهرهای قدیمی بروید و با افراد قدیمی و مسن آنها صحبت کنید رسم های جالبی داشته اند.

پدرم از افراد قدیمی روستایمان است وقتی پای صحبت ها و خاطراتش می نشینم دیگر تمایلی به روشن کردن تلگرام و واتساپ ندارم و فضای حقیقی را به فضای مجازی ترجیح می دهم.

شب گذشته که پای صحبت هایش نشستم و از تلویزیون خانه نیز صدای نی می آمد با گفتن یادش بخیر و ما دیگر پیر شدیم فهمیدم که چقدر دلتنگ گذشته اش شده است درباره شب یلدا که پرسیدم گفت: در آن زمان چون که مردم فقیر بودند کمتر به تجملات در شب یلدا توجه می کردند و سفره های رنگی پیدا نمی شد اما آتش روشن می کردند و دور آن می نشستند و قوری یا همان کتری سوخته را روی آتش با هیزم ها می گذاشتند که چند دقیقه بعد چایی با طعم دود می خوردیم.

 

با گفتن چای دودی یاد خاطرات گذشته اش افتاد و گفت: یاد آن روزها به خیر چرا که صمیمیت و دوستی هایی که در آن روزها بود را اکنون نمی توانیم پیدا کنیم.

وی گفت: امروزه خداوند نعمت های زیادی به مردم داده است اما در گذشته باسختی زیاد می توانستی مقداری گندم خریداری کنی. با گفتن این جملات ساکت شد اما فهمیدم که غرق در گذشته شده است.

چای دودی شاید برای خیلی از مردم این استان اسمش و یا خودش تکراری باشد و اما برای برخی دیگر هنوز آن چای با آن طعم خوشمزه ترین و معطر ترین چای است این شعار نیست حتی برخی از سایر استان ها این چای با این طعم را دوست دارند در نوروز سال گذشته مسافران زیادی به شهر یاسوج آمده بودند و در مکان اسکانی که برای آنها مهیا شده بود آتشی روشن بود و برروی آن کتری چای گذاشته بودند استقبال مسافران از این چای جالب و دیدنی بود و طعم آن را دوست داشتند.

 

هرچند دیگر نمی توان آن دورهمی های قدیمی را دید اما طعم چای دودی را گاهی می توان چشید.

من از نسل دهه هفتاد هستم خاطرات زیادی از شب یلدا ندارم تنها یاد یاددارم که می گفتند امشب شب یلداست و تنها چیزی که از گذشته این شب برایم گفته اند طولانی بودن آن است.

از کرسی، پدربزرگ ها، مادربزرگ ها، فال حافظ چیزی به خاطر ندارم اما همیشه خاطراتی که از گذشته می شنیدم برایم جالب بود و همه را گوش می دادم.

من خاطرات شب یلدایم را در تلوزیون دیده ام تا کنون از نزدیک کرسی ندیدم اما عکس آن را دیده ام و  فلسفه قرار دادن پا در زیر کرسی را از اینترنت خوانده ام.

کاش آداب و رسوم مردم استانم اینقد زود تغییر نکند شاید در سالهای بعد دیگر اسمی از شب یلدا نباشد یا شاید دیگر پدر بزرگ ها و مادر بزرگ های آن دوران خاطره ای برای گفتن نداشته باشند.

پیشرفت تکنولوژی خوب است اما نباید همه چیز را تحت تاثیر خود قرار دهد از جمله اصالت افراد را نباید از بین ببرد.

کاش صدا و سیمای مرکز استان در شب یلدا کرسی را به پا کند پدربزرگی را برای خاطرات گذشته بیاورد یا دکوراسیون صحنه را یلدایی تزئین کند.

انتهای پیام/داوودی

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب