دانا
صبح زاگرس
12. مهر 1400 - 12:15
پس از انتشار خبر فاجعه زیست محیطی در زیلایی فرماندار شهرستان مارگون و گروهی از کارشناسان محیط زیست از این دریاچه بازدید کردند.

 چند روز قبل خبری مبنی بر خشک شدن دریاچه شرنگ رنگ دهستان زیلایی در این پایگاه خبری منتشر شد، دریاچه ای که خشک شدنش خبری ناخوش آیند برای مردم این دهستان محروم بود.

ساکنین این دهستان معتقد هستند خشکی که در دو سال اخیر گریبان گیر دریاچه مورزرد زیلایی شده است به دلیل ایجاد شدن دو حفره در وسط دریاچه است که باعث می شود  آب به زیر زمین منتقل شود، این در حالی است که دریاچه دوم مورزرد همچنان پر آب است و مشکلی در ان وجود ندارد.(اینجا بخوانید).

پس از انتشار این خبر فرماندار شهرستان مارگون به همراه برخی از کارشناسان محیط زیست از دریاچه شرنگ رنگ زیلایی بازدید کردند.

قائمی فرماندار مارگون با انتشار تصاویری در صفحه مجازی اش نوشت: به دنبال انتشار گزارشی در فضای مجازی و برخی از سایت های محلی مبنی بر خشک شدن دریاچه شرنگ رنگ زیلایی امروز یکشنبه ۱۴۰۰/۷/۱۱ با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان محیط زیست از منطقه بازدید داشتیم.

وی افزود: متاسفانه دریاچه زیبای شرنگ رنگ زیلایی به طور کامل خشک شده که در این خصوص ذکر چند نکته ضروری است؛ اول اینکه علت خشک شدن دریاچه خشک سالی و کم بارشی های سال های اخیر هست. دوم با توجه به بافت توپوگرافی منطقه امکان جلوگیری از این حادثه و جلوگیری از تلفات آبزیان دریاچه وجود نداشت. سوم با توجه به پیدایش حفره هایی در حاشیه و کف دریاچه فردا مکاتبه ای با محیط زیست، آب منطقه‌ای برای بررسی امکان انسداد حفره ها برای کاهش هدر رفت آب و افزایش ظرفیت ذخیره به منظور جلوگیری از تکرار حادثه انجام می‌شود.

قائمی بیان کرد: نکته دیگر اینکه علت تسریع خشکیدگی دریاچه ظرف چند روز گذشته شاید به علت سطح هموار و مسطح دریاچه و حجم آب کم در پهنای زیاد و تسریع تبخیر آب بوده است. امیدوارم با شروع فصل بارش دریاچه زیبای شرنگ رنگ زیلایی زودتر احیا گردد.

 

 

---

---

---

---

 

---

---

---

---

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب