صبح زاگرس
دانا
21. اسفند 1397 - 10:29
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد: کشور در یک جنگ اقتصادی است که خسارت های بسیار زیادی دارد باید شرایط جنگی را مد نظر قرار دهیم و بدانیم قوانین عادی خیلی نمی تواند راه گشا باشد باید مدارا و تحمل کنیم.

 همایش هم اندیشی تامین اجتماعی و کارفرمایان صبح امروز در اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد که استقبال کم کارفرمیان از این همایش مورد انتقاد رئیس اتاق و مسئولان تامین اجتماعی استان قرار گرفت.

 

 

نورمحمدی مدیرکل تامین اجتماعی استان در  همایش گفت: این همایش متعلق به کارفرمایان است که از افرادی که در حوزه تولید و ارایه خدمات و سرمایه گذاری در روزهای سخت و آسان یار و یاور تامین اجتماعی بودند تقدیر کنیم  البته آنها نیز حق دارند که انتقادهایی داشته باشند اما شرایط ما به گونه ای است که شاید توان اجابت همه خواسته هایشان را نداشته باشیم.

 

 

نورمحمدی عنوان کرد: صاحبان اصلی تامین اجتماعی کارفرمایان هستند در هر جامعه که رفاه و آسایش حاکم است باید بدانیم فعالان و سرمایه گذاران قوی وجود دارد، تامین اجتماعی یک خانواده بزرگی است  نهادی عمومی  و کاملا غیر دولتی است، افراد بیمه شده حق دارند سر وقت مستمری شان پرداخت شود انتظار داریم حمایت ها بیشتر شود و ما شرمنده مردم نشویم و به۴۳میلیون نفر در کشور خدمات رسانی کنیم.

 

 

مدیرکل تامین اجتماعی استان ادامه داد: اگر ورودی نداشته باشیم نمی توانیم خدمات و خواسته های جدیدی را ارایه دهیم در گذشته ارایه لیست ها توسط کارفرمایان دستی بود اکنون به کمک خدا شاهد این هستیم که در هر جای ایران با موبایل هم می‌توان لیست کارکنان را رد کرد و نیازی به حضور نیست.

 

 

وی تصریح کرد: این از خدمات خوب برای کارفرمایان است ما دیگر نیاز نداریم که بینیم کارفرما در کارگاه است یا نه با ارسال یک پیامک وضعیت کارگاه را بررسی و اطلاع رسانی می کنیم یکی از مهمترین کارهای انجام شده این است که دفترچه ها در حوزه درمان حذف شده افراد بیمه شده با یک کد ملی از صفر تا صد خدمات را می توانند دریافت کنند.

 

 

نورمحمدی افزود: از کارفرمایان استان که در عرصه تولید و خدمات فعالیت می کنند تقدیر و تشکر دارم این سازمان متعلق به کارفرمایان است، مطیع هستیم البته جایی ممکن از برخی جاها به دلیل یک سری وظایف نتوانیم برخی موارد را ارایه دهیم اگر یک روز مستمری را نتوانیم پرداخت کنیم فاجعه ایجاد می شود اصلا دوست نداریم حساب یک کارفرما مصدود شود.

 

مدیرکل تامین اجتماعی استان گفت: تامین اجتماعی در سه سال پی در پی اقدام به بخشودگی جرایم کارفرمایان کرده است، ما طلب کار دولت هستیم حساب هیچ پیمانکاری را نبستیم مثلا مبلغ زیادی از راه وشهرسازی می خواهیم و ما حساب مسکن راه و شهرسازی را بستیم اما بعد از مدتی باز شد، نگاه ما تقابل نیست اگر اینگونه کار کنیم یعنی خود زنی کرده ایم این جایزه نیست.

 

 

کیانی ریس اتاق بازرگانی یاسوج  نیز در این همایش گفت: بسیار متأسفیم، چه اتفاقی افتاده که این روز باید اینگونه برگزار شود که استقبال چشم گیری از این تجلیل نداشته باشیم، باید تامل کنیم که چرا در روزی که  باید در پایان سالی بسیار سخت برای جامعه کارفرمایی استان با تجلیل برگزار شود اینگونه باشد.

 

 

وی بیان کرد: ما شرکای اجتماعی همدیگر هستیم ذینفعان این حوزه نیز هستیم که با این توانایی باید حال و روز خیلی بهتری از الان داشته باشند چه اتفاق افتاده که تامین اجتماعی در پرداخت مستمری اش باید اظهار عجز کند و بخش خصوصی در بخش پرداخت حق بیمه اش اظهار ناتوانی  کند.

 

 

رئیس اتاق یاسوج تصریح کرد: آیا قبلاً اینگونه بوده یا این مدت اینگونه شده است؟ چه اتفاق افتاده که امروز باید اظهار عجز کند حساب ببند با دادگاه و گیرو دار حق بیمه خودش را وصول کند، صاحبان اصلی تامین اجتماعی غیر از جامعه کارفرمایی و کارگری چه کسانی هستند؟ امروز صاحبان تامین اجتماعی اظهار عجز می کنند باید دنبال  راه حل باشیم.

 

 

 

کیانی افزود: چرا دولت نمی تواند بدهی اش به بخش خصوصی پرداخت کند که ما نتوانیم حق بیمه خود را پرداخت کنیم؟  آن وقت ما باید جریمه اش را پرداخت کنیم، من امروز پولم را می‌خواهم چرا به بهانه پرداخت اسناد خزانه به بخش خصوصی باید جریمه بدهم؟ چه مکانیزمی باید حاکم شود حق بیمه واقعی و مطالبات واقعی به بخش خصوصی پرداخت کنید.

 

 

وی ادامه داد: من بخش خصوصی باید چیکار کنم شما اهرم مسدود کردن حسابگیر و دار دارید؟ من خصوصی کجا پناه ببرم، امروز کشورهای پیشرفته را می بینیم  چطوری با کارآفرینی تامین اجتماعی را ایجاد کردند، اینجا دیواری کوتاه تر از بخش خصوصی نیست خواهش می کنم بازنگری کنید خدمات الکترونیک پتکی بر سر من کارافرین است، هر ساعت پیام می دهد بدهکاری کدام بدهکاری نمی دانم.؟

 

رئیس اتاق بازرگانی گفت: خواهش می کنم در پایان سال سالی که ما کارآفرینان خسته ایم تدبیری بیندیشید در سال جدید که دشمن مسلح تر از گذشته کمر به شکستن اقتصاد کشور بسته  ما نگران پشت سرمان نباشیم نگران جلو و دشمنانمان باشیم نه اینکه هر دقیقه بینیم از پشت سر ما را می زنند، کارفرمایان را خسته و بریده دیدیم که حتی توان حضور در تجلیل از کارفرمایان را نداشته اند.

 

معینی مدیرکل فرهنگی اجتماعی کارفرمایان تامین اجتماعی کشور نیز در این همایش گفت: یک سازمان بزرگ اجتماعی است که مستقل و غیر دولتی است از  ۱۳۲۸شکل گرفت و دچار تغییر و تحولاتی شده تا کنون که در بخش های مختلف کارکرد دارد بیش از پنجاه درصد کشور را تحت پوشش دارد برابر یک چهارم بودجه کشور بخش درآمد و هزینه آن است.

 

 

معینی عنوان کرد: اکنون به روزگاری رسیده که نقطه زنگ خطر تامین اجتماعی به صدا درآمده است از چندسال قبل استارت کار برای بهبود مشکلات تامین اجتماعی خورده و شروع شده و این نوید را می دهیم سیاست های تامین اجتماعی در دست تصویب است اگر تصویب شود و به دست رهبر برسد خیلی از این مشکلات بر طرف می شود، در این چندسال قوانینی تصویب نشده که بار سنگینی بر تامین اجتماعی وارد شود.

 

 

مدیرکل فرهنگی اجتماعی کارفرمایان تامین اجتماعی کشور  افزود: کجای دنیا آدم ۳۰یا۴۰ساله  بازنشسته است اما ما این کار را کردیم، بیش از ۲۵درصد منابعی که سازمان صرف می کند در این بخش است چرا افراد به این سن را بازنشسته کردیم کل کشور هزینه داد تا یک متخصص دکتر به بار نشست باید شرط سنی می گذاشتیم بعد از چند سال به این موضوع رسیدیم و‌ اقرار می کنیم اشتباه کردیم.

 

 

وی با بیان اینکه سرنوشت تامین اجتماعی اکنون حساس است گفت: سه چالش مهم کشور اکنون آب ،محیط زیست و‌تامین اجتماعی است دو برابر یارانه در ماه که دولت پرداخت می کند سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌کند ۹۵درصد کارفرمایان ما به تکالیف قانونی خود در این شرایط سخت عمل می کنند این قابل تقدیر است، تامین اجتماعی بدون کارگر و کارفرما معنایی ندارد توسعه بدون تامین اجتماعی و برعکس تامین اجتماعی بدون توسعه بی مفهوم است وقتی حال تامین اجتماعی خوب است که حال اشتغال حال کارفرما و حال تولید خوب باشد هر کدام بد باشد حال تامین اجتماعی نیز بد است.

 

 

معینی عنوان کرد: 10 چالش بزرگ نظام تامین اجتماعی اشتغال و کارآفرینی وتولید است هرچقدر اشتغال باشد حال تامین اجتماعی بهتر است، راه عبور از مشکلات این است که به بخش خصوصی واقعی اعتماد کنیم قطعا می‌تواند در خیلی از حوزه ها موفق تر از دولت باشد، یکی از خواسته های اصلی بخش خصوصی احیای شورای عالی تامین اجتماعی است خواسته آنها شفاف و روشن است می‌خواهند در تصمیمات مختلف تامین اجتماعی مشارکت داشته باشند اگر احیا شود نظارت پررنگ تر و تصمیمات می تواند بهتر باشد.

 

 

فتحی رییس کمیسیون بیمه و بانک اتاق بازرگانی یاسوج  نیز در این همایش گفت: من خودم هم از کارشناسان بیمه هستم و هم کارآفرین ۵۰بیمه پرداز در سال دارم کارافرین ملی تولید کننده ملی هستم شرایط را درک می کنم تولید کننده ها و کارفرمایان ایثارگران عرصه اقتصادی در  این شرایط هستند.

 
 

وی بیان کرد: مشکلات را حس می کنم که گریبانگیر همه جامعه است آنچه که مطرح است وقتی به عنوان بیمه شده به مطب پزشکان مراجعه می‌کنیم می بینیم که ۸۰درصد پول را پزشک از ما می گیرد تصور بیمه شدگان چیزی بر عکس این است اتاق تعاونی و بازرگانی که دو بال اقتصادی کشور هستند باید نقشی در انتصابات و تغییر و تحولات سازمان داشته باشد این به تعاملات سازمان و بخش خصوصی بر می گردد که برای هر دو مفید است.

 

 

فتحی عنوان کرد: سازمان ما هم یک سازمان با گستره فعالیت زیاد و گردش مالی بزرگ است باید خودش را به روز کند و پاسخگوی شرکای خودش باشد، یک سازمانی با این گستره فعالیت و‌گردش مالی عظیم چهار ماه این سازمان بلاتکلیف مانده و این انتقاد به دولت  وارد است.

 

 

فیلی معاون عمرانی استاندار نیز در این مراسم گفت: انتظار می رفت استقبال کارفرمایان از این همایش بیشتر باشد واقعیت این است که دغدغه های و‌نگرانی های همه این موضوعات است همه ما اکنون در یک کشتی قرار گرفته ایم این کشتی در یک دریای آرام حرکت نمی کند در یک دریای طوفای در حال حرکت است اگر قرار است به سلامت به مقصد برسد باید دست به دست هم دهیم نه اینکه هر کسی در گوشه ای بشیند و کار خودش را انجام دهد.

 

 

وی عنوان کرد: کشور در یک جنگ اقتصادی است حکومت دولت نظام در موقعیت جنگ اقتصادی است که خسارت های بسیار زیادی دارد باید شرایط جنگی را مد نظر قرار دهیم و بدانیم قوانین عادی خیلی نمی تواند راه گشا باشد باید مدارا کنیم تحمل کنیم از قوانین جنگی استفاده کنیم.

 

 

فیلی ادامه داد: در این شرایط  لازم است همه مدارا کنیم کوتاه بیایم دست همدیگر را بگیریم قانون تامین اجتماعی مشکلاتی دارد استان ها لایحه ای را به قانون بدهید این قانون باید اصلاح شود درست است که تامین اجتماعی هم مشکلاتی دارد و موظف هستیم حمایت کنیم می دانیم بحران داریم ورودی آنها کمتر از خروجی آنها است اما از این طرف هم اگر حسابی را ببندید خسارتش بیشتر از این است که کارافرین  نتواند کارش را انجام ندهد.

 

 

معاون عمرانی استاندار عنوان کرد: پیشنهاد می دهم تا ۳۱ تیر ماه ۹۸ که پایان سال مالی ۹۷ است به همه شعب اعلام کنید تا این مدت حق بلوکه کردن و برداشت حساب در این شرایط نداشته باشند فرصت چند ماهه به کارفرمایان  داده شود که بتوانند پرداخت های خودشان را انجام دهند،  پس اصلاح قانون در تامین اجتماعی و فرصت به کارفرمایان دو پیشنهاد ما است.

 

 

وی گفت: دست همدیگر را بگیریم بخشی فکر نکنیم  اگر هرکس به فکر نجات بخش خودش باشد این کشتی به ساحل نجات نخواهد رسید.

 

 

در پایان این همایش از چهار کارفرمای نمونه تجلیل شد.

 

---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب