صبح زاگرس
دانا
21. اسفند 1397 - 10:27
احمدی گفت: به جای گرفتن بهانه به دنبال ایحاد راه حل باشیم، به قدرت ابتکار هر دستگاه بستگی دارد شما وضع مردم را می دانید، جز شما مسئولان چه کسی می تواند دست جوانان استان را بگیرد.

 ظهر امروز جلسه شورای اشتغال در استانداری کهگیلویه  و بویراحمد با حضور استاندار و برخی از مدیران کل برگزار شد.

 

 

در ابتدای این جلسه دستورالعمل های جلسات قبل مورد بررسی قرار گرفت که یکی از آنها مشکل اداره کل تعاون، کار و رفاه استان با بانک ملت در پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی بود.

 

 

پروانه نیک مرام مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: یک میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان سهم بانک ملت است که باید پرداخت کند، در درجه اول ۴۰پرونده ارسال شد و پرداخت کرد  اما بعد از آن ۶۳پرونده دیگر ارسال کردیم که اکنون همه این پرونده ها قفل است و پرداخت نمی کند.

 

 

رییس بانک ملت در این جلسه حضور نداشت که با واکنش تند استاندار همراه بود، استانده اینگونه عصبانیت خود را نشان داد: تا زمانی که تکلیف عدم حضور ایشان در جلسه مشخص نشود از شرکت وی در همه جلسات خودداری شود و به مدیرعامل بانک ملت نامه ای زده شود .

 
---
 

قریب به یک ساعت بعد که گویا تذکر اقای استاندار به رئیس بانک ملت استان رسیده بود در جلسه حاضر شد و گفت: دعوت نامه به دست من نرسیده است، که نیک مرام گفت برای این بانک دعوت نامه ارسال شده است.

 

نیک مرام در خصوص تسهیلات جذب شده از اشتغال روستایی گفت: در مجموع در دو فاز ۳۲۶میلیارد تومان به استان اختصاص داده شد که با مجموع ۱۱۶میلیارد تومان  دستگاه های حمایتی به ۴۴۳میلیارد تومان  رسیده که اختصاص داده شده است از این میزان تا کنون  ۱۹۶میلیارد تومان  به بانک ها معرفی شده و ۱۴۲میلیارد تومان تا کنون پرداخت شده است.

 

 

استاندار با بیان اینکه چرا برخی  شهرستان ها در جذب تسهیلات ضعیف عمل  کرده اند و بانک ها نیز همکاری لازم را باید داشته باشند گفت:   این حق الناس است و شرعا به گردن بانک ها  است و باید پرداخت شود چرام و کهگیلویه چرا وضعیت خوبی ندارد باید پیگیری و‌کمک کنیم فرماندران این را باید اولویت اصلی خودشان در نظر بگیرند متاسفانه در این قسمت کم کاری دیده می‌شود.

 

کیانی ریس اتاق بازرگانی یاسوج با انتقاد از بروکراسی در برخی از بانک ها و اداتر گفت: هیچ نظارتی در بانک ها  نیست.

 

استاندار در واکنش به این صحبت رئیس اتاق بازرگانی بیان کرد: مدیران ما  اگر استاندار و معاون و بازرسی نباشد یک حداقل وجدانی دارند که شرایط مردم را درک کنند گاهی قوانین به گونه ای است که سرعت آنگونه که باید نیست اگر وجدان و  نظارت نبود الان در پرداخت تسهیلات استان اول و‌دوم نبودیم نقد کنیم اما کسی را زیر سوال نبریم.

 
---
 

وی بیان کرد: گاهی لازم است در برخی جاها وقتی می بینیم وضع اشتغال بدتر است و بیکاری وجود دارد حساسیت خود را زیاد کنیم.

 

 

نیک مرام ادامه داد:  از ۴هزار و ۷۹۵ طرحی که از استان به وزارت خانه ارسال  شد تنها ۶ طرح انحراف داشت و این یعنی نظارت و همکاری برخی ها خوب بوده است استانی در کشور بوده که از ۴هزار طرح ارسالی ۳هزار  طرح انحراف داشته است این جای تقدیر دارد.

 

 

احمدی نیز گفت:  از نظر جذب این تسهبلات اشتغال روستایی جهاد کشاورزی و صنعت معدن استان رسوب بیشتری در بین سایر دستگاه ها دارند جهادکشاورزی تنها یک سوم و صنعت معدن استان تنها ۱۰درصد را جذب کرده است.

 

---
 

وی خطاب به این دو دستگاه گفت:  جهادکشاورزی مبلغ اعتبار جذب شده خودش را از ۷۴۲میلیارد تومان تا پایان سال به ۱۰۰۰ میلیارد تومان برسانند صنعت معدن نیز اجازه دهد که معاون تنظیم بازارش بیشتر وارد بازار شود و  خود شما در جذب این اعتبار بیشتر کار کنید یکی از شاخص های جشنواره شهید رجایی همین جذب اعتبار است اگر هر دستگاهی در این بخش کوتاهی کند از جشنواره رجایی کنار گذاشته می شود .

 

احمدی ادامه داد:  به جای گرفتن بهانه به دنبال ایحاد راه حل باشیم به قدرت ابتکار هر دستگاه بستگی دارد شما وضع مردم را می دانید جز شما مسئولان چه کسی می تواند دست جوانان استان را بگیرد.

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در خصوص تسهیلات فراگیر نیز  عنوان کرد: در این خصوص 114 پرونده تشکیل شده است و تا کنون 9 میلیارد تومان پرداخت شده انک ملی نیز کمترین پرداختی را داشته است.

 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تذکر به برخی از بانک ها و ادرات که در گرفتن تسهیلات  کوتاهی می کنند گفت: شرایط کشور خاص است در این شرایط یک سری مولفه ها برای کشور اولویت  دارد یکی از آنها اشتغال است به دلیل اهمیت اشتغال از 11 جلسه ای که در استنداری در این خصوص برگزار شد در 10 جلسه خودم به شخصه حضور داشتم.

---
 

وی گفت: موضوع بسیار خاص است باید تلاشمان را کنیم اشتغال موجود در استان حفظ شود و برای ایجاد اشتغال جدید نیز بیشتر پای کار باشیم دولت نیز با توجه به تحریم ها و وضعیت اقتصادی و تهدید ها مبلغ بسیار کلاین را برای اشتغال روستایی گذاشته است.

 

وی ادامه داد: تلاش کردیم وضعیت فضای کسب و کار در استان اگر بهبود پیدا نکند حداقل بدتر  هم نشود طبق امار اتاق بازرگانی کشور کسب و کار دراستان کهگیلویه و بویراحمد نه تنها تنزل پیدا نکرده است بلکه ارتقا نیز داشته است.

 

احمدی با بیان اینکه پایان سال است و جا دارد از مسئولان استانی تشکر کنیم گفت: اگر بخواهیم استان را با شاخص های کشوری مقایسه کنیم فضای کسب و کار بهتر شده است و جای تقدیر و تشکر دارد اما اگر بخواهیم با موفقیت های استان مقایسه کنیم باید تلاشمان را بیشتر کنیم شرایط را درک کنیم پای کار بیاییم.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب