صبح زاگرس
دانا
21. اسفند 1397 - 10:24
امامزاده فرج الله یاسوج که در شمال غربی آبشار یاسوج واقع شده گویا در شهر خودش غریبه است.

 امامزاده فرج الله یاسوج  ملقب به شاه فرج الله بن امامزاده حسن مهریانی است،  نسب امامزاده فرج الله با هشت واسطه به حضرت امام سجاد (ع) می رسد بدین طریق: امامزاده فرج الله ابن امامزاده حسین مهریانی بن امامزاده ابراهیم بن عبدالله اعرج بن حسین اصغر بن علی بن حسین بن امام زین العالدین (علیه السلام) است.

 

شاهزاده فرج الله دارای اولاد و نوادگان زیادی در منطقه بویر احمد و سایر قراء و قصبات و شهرهای کشوراست  که در زمانهای نامعلوم و به دلایل مختلف منطقه را ترک کرده اند. 

شجره طیبه ایشان به استناد اقوال سالخوردگان محلی و اعتقادات منطقه‌ای و اسناد موجود فرزند امامزاده حسن‌(ع) مهریان است و امامزاده حسن فرزند امامزاده ابراهیم‌(ع) ملقب به عسکر واقع در روستای کریک است. اما سندی با تاریخ تحریر ۱۲۱۴ (ه. ق) ایشان را فرزند شاه‌محمد ابن امامزاده حسن(ع) مهریان به این شکل نام می‌برد: «... شاه حسن و شاه مختار و شاه نعمت و شاه قاسم فرزندان (ابراهیم عسکر) و شاه محمد ابن شاه حسن و فرج‌الله ابن شاه محمد ...». 

بقعه متبرکه «شاه فرج‌الله(ع)»  در محل صحن، قبر دیگری بدون ضریح وجود دارد که به‌نقل از محلیان بی‌بی خاتون، خواهر امامزاده و در محدوده داخل و بیرون از حیاط، گورستان قدیمی و جدیدی وجود دارد که عموماً قبور آن‌ها مربوط به اولاد و احفاد امامزاده است در وسط صحن، مرقد مطهر قرار گرفته که ضریح آلومینیومی مستطیل شکلی به ارتفاع ۱۲۰ سانتی‌‌‌متر ار آن محافظت می‌کند. 

امامزاده فرج الله در مکانی بکر و زیبا قرار گرفته است به گونه ای که در فصل بهار زیباترین صحنه ها را می توان در اطراف این امامزاده مشاهده کرد.

به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع بالاتری از شهر یاسوج و قرار گرفتن در نزدیکی آبشار  می توان نسیم باد و صدای آبشار را شنید بنابراین یکی از زیباترین مناطق برای گذراندن یک روز کامل است.

 

با وجود زیبایی هایی که اطراف امامزاده فرج االله دارد اما متاسفانه انگونه که باید ساماندهی نشده است و این باعث شده است که امامزاده فرج الله یاسوج در این شهر غریبه باشد، به دلیل عدم ساماندهی مناسب آنگونه که باید مورد استقبال مسافران و گردشگران نوروزی نیز قرار نمی گیرد.

 

 رئیس اوقاف شهرستان بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار  صبح زاگرس گفت: امامزاده فرج الله یاسوج جزو بقاء شاخص شهرستان بویراحمد است و بزرگترین موقوفه استان مربوط به این امامزاده است موقوفه مرحوم طاهری بویراحمدی که در قلب شهر یاسوج قرار دارد درامد نذورات خود امامزاده کم است و از سایر منابع باید برای ساخت آن استفاده کرد.

 

سید رحیم پناهنده بیان کرد:از موقوفه مرحوم بویراحمدی نصف آن  مربوط به ساخت وساز امامزاده فرج الله یاسوج است این امامزاده در گذشته یک ساختمان قدیمی داشت جایگاه مناسبی نیز نداشت که تا کنون برای ساخت فضای این امامزاده 750 میلیون تومان هزینه کرده ایم.

پناهنده عنوان کرد: برخی از کارهای آن انجام شده است و اکنون به نصب ضریح و نازک کاری نیاز دارد منتظر هستیم که موقوفه های مربوط به امامزاده راه اندازی شود که با درامد آنها بتوانیم بقیه کار ساخت و ساز را انجام دهیم تصمیم داریم فاز دوم را در ایام تابستان شروع کنیم.

 

رئیس اوقاف شهرستان بویراحمد  با بیان اینکه ساخت و ساز در امامزاده فرج الله یاسوج قریب به یک سال است متوقف شده است، گفت: به دلیل اینکه  منتظر درآمد موقوفات امامزاده بودیم  در یک سال گذشته نتوانستیم کاری انجام دهیم.

 

پناهنده در پاسخ به این سوال که در حیاط امامزاده تعدادی قبر وجود دارد گفت: برخی از قبرها مربوط به سادات امامزاده فرج االله است که با رایزنی برخی ها را جا به جا می کنیم  و تعدادی نیز هنوز مانده اند.

 

وی گفت: اکنون اولویت ما نصب گنبد است که قریب به 80 میلیون تومان هزینه ساخت آن است تا کنون طرح آن اماده شده است و از بعد از عید کار ساخت وساز را شروع می کنیم.

 

در زیر تصاویر داخل حرم امامزاده فرج الله و بیرون از حرم را مشاهده می کنید.

 
 
 
 
---
---
---

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب