صبح زاگرس
دانا
19. اسفند 1397 - 12:59
سرپرست بیمارستان امام سجاد(ع) گفت: معاینات غربالگری رتینوپاتی نوزادان برای اولین بار در استان در بیمارستان امام سجاد (ع) انجام می شود.

سرپرست بیمارستان امام سجاد(ع) در گفت و گو با خبرنگار پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، گفت: رتینوپاتی نارسی بیماری عروق شبکیه در نوزادان نارس است و می تواند به طیف وسیعی از اختلالات بینایی از نقائص جزئی قابل اصلاح در حدت بینائی، تا جدا شدن شبکیه و کوری منجر شود.

 

سجاد حسن زاده گفت: این بیماری در اغلب موارد قابل پیشگیری و در صورت تشخیص به موقع قابل درمان است و در صورت عدم تشخیص به موقع بیماری پیشرونده بوده و به سرعت منجر به نابینایی می شود بنابراین  اقدامات درمانی در مراحل اولیه بیماری اثر بخش تر است.

 

سرپرست بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج گفت: نتایج به دست آمده در درمان های موجود برای مراحل پیشرفته بیماری به هیچ عنوان بینایی قابل قبولی را به کودک برنمی گرداند، علاوه بر این هزینه هایی که  بابت اقدامات درمانی این کودکان  به مراکز درمانی تحمیل می گردد، بسیار زیاد و زمانی که صرف بررسی و درمان می گردد، 20-15 برابر بیشتر از درمان در زمان مناسب است.

 

حسن زاده با اشاره به هزینه های سنگین اقتصادی، اجتماعی و درمانی این بیماری  عنوان کرد:  اجرای برنامه های علمی و مدون اینگونه معاینات غربالگری در بخش NICU بیمارستان امام سجاد(ع) آغاز شده است که شیوع این بیماری را به حداقل رسانده و از آن به عنوان گامی حیاتی در سلامت نوزادان یاد می شود.

 

وی افزود: قبلا این بیماری در مراحل اولیه در نوزاد متولد شده تشخیص داده نمی شد و در آینده خانواده نوزاد برای درمان بیماری هزینه های سنگینی را متحمل می شوند که با تشخیص این بیماری در روزهای اول تولد با هزینه بسیار کم درمان می شود.

 

سرپرست بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج تصریح کرد: اگر بیماری رتینو پاتی در زمانی که کودک نارس متولد می شود تشخیص داده نشود در مراحل بزرگسالی  باید جراحی و پیوند انجام دهند اما اگر در مراحل اولیه تشخیص  داده  شود با هزینه کم درمان می شوند.

 

وی در خصوص بخش زایمان بیمارستان امام سجاد(ع)  یاسوج گفت: تا آخر هفته بخش زایمان افتتاح می شود این بخش به اتاق های تک نفره مجهز است با توجه به اینکه  14 اتاق تک نفره در این بخش وجود دارد هر  مادر باردار در یک اتاق خصوصی است که همه تجیهزات و امکانات  به روز در این اتاق  قرار دارد، تخت نوزاد و تخت زایمان نیز در همین اتاق تک نفره است.

 

سرپرست بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج  ادامه داد: یک قسمت نیز بخش زایمان در آب وجود دارد، اتاق عمل بخش زایمان نیز از تجهیزات  و امکانات به روزی برخودار است  که اگر مادر بارداری به عمل جراحی نیاز داشته باشد در همان بخش عمل شود و نیازی به انتقال این مادر به طبقات دیگر نباشد.

 

وی در پایان گفت: بخش زایمان بیمارستان امام سجاد(ع)  نزدیک به 2 هزار مترمربع  زیر بنا دارد که قریب به 4 میلیارد تومان برای راه اندازی این بخش هزینه شده است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب