صبح زاگرس
دانا
11. بهمن 1397 - 9:12
علی محمد احمدی: ملت ما ایستاده است و همچون گذشته که پیچ های گذشته را عبور کرده است این بار نیز از گردنه فشار اقتصادی عبور خواهیم کرد، دولت نیز موظف است و باید تمام توان خود را به کار ببرد رسانه ها نیز با حرمت به سمت وحدت و همدلی تلاش کنیم.

عصر امروز نشست خبری استاندار کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد، که علی محمد احمدی در این نشست ضمن تبریک دهه پنجم فجر انقلاب اسلامی ایران بیان کرد: چله اوج بلوغ است و  چهل سالگی نهالی که در سال  ۵۷به بار نشست ویژگی هایی دارد، ملت ما آگاه و نسل ما نسل روشنی است خیلی سوالات و نکات وجود دارد که ما باید آنها را تبیین کنیم و اصحاب رسانه نقش عمده ای دارند، ورود به دهه پنجم انقلاب سالمی ایران را داریم که شعار دهه فجر امسال افتخار به گذشته و امید به آینده است.

 

استاندار گفت: نکته دیگر این است که در طول دو دهه اخیر که بحث مذاکرات هسته ای پیش آمد ساختار دیپلماسی ما نشان داد که ظرفیت گفتمان بین المللی را دارد و با تمام کش و قوس ها که در جریان برجام رخ داد و با عهد شکنی آمریکا رو به رو شدیم و بهانه آوردند؛ اما ملت ایران منطق دیپلماسی خود را نشان داد.

 

وی افزود: برجام یک معاهده بین المللی بود، قرار بر این بود فضای جدید در کشور ایجاد شود اما با عهد شکنی ترامپ این موضوع با چالش جدی رو به رو شد
به دنبال این بودند در چهل سالگی آنچه که نتوانستند در جنگ به دست بیاورند در چهل سالگی انقلاب اسلامی به بهانه برنامه های موشکی به دست بیاورند، می خواستند ساز و کاری که برای بهبود ارتباط با منطقه داشتیم را دچار اختلاف کنند روی این موضوع سرمایه گذاری کردند و تحریم ها را تشدید کردند در هر مقطعی بحث زمستان داغ و تابستان داغ مطرح کردند، غافل از اینکه با وجود مشکلات، مردم ما انقلاب اسلامی را دستاورد خود می دانند و با تحمل مشکلات بر عزت و استقلال کشور تاکید داشتند جامعه ما این آگاهی را خواهد داشت که عزت و استقلال چهل سالگی را تقدیم بدخواهان نخواهد کرد.

احمدی ادامه داد: شبهاتی وجود دارد که در چهل سالگی چه اتفاقی افتاده است و چرا مشکلات است؛ کشوری که در معرض تهدید های درونی و بیرونی بوده و سنگین ترین تحریم های تاریخ بشر را تجربه کرده؛ کشوری که مدام در معرض تروریسم بوده طبیعتاً با چالش هایی رو به رو بوده است اما با مشکلات مقابله کرد و آنچه که امروز دست آوردهای ما است در بخش های مختلف از جمله کشاورزی، آب، خاک، ژنتیک گیاهی و دامی، تنوع بخشی به تولیدات دامی، بهبود داشت و کاشت و برداشت، تامین نیازهای اساسی کشور، اشتغال در این بخش ساعت ها نیاز دارد، نرخ رشد جمعیت که در چهار دهه بیش از صد در صد بوده، از تامین ۲درصدی مواد غذایی در سال ۵۷ به ۹۰درصد رسیدیم تنها بخشی از اقدامات بخش کشاورزی است.

 

استاندار ادامه داد: شاید اگر هر نظام یا دولت دیگری بود بر اساس وظیفه شاید خدماتی ارائه می داد اما امروز فقط ببینیم سال ۵۸ سطح زیر کشت ما چقدر بود جمعیت چگونه بود امنیت غذایی چگونه بود و امروز کجا هستیم.

احمدی بیان کرد:بالای ۹۸ درصد شهرهای ما اکنون گاز دارند و ۷۰درصد نیز در روستاها گاز دارند.

وی به حوزه بهداشت اشاره کرد و گفت: در بدو انقلاب در حوزه تخت های بیمارستاتی ۸۵ تخت داشتیم اما اکنون به ۱۲۰۰تخت رسیده است که مجهزترین ها هستند.

احمدی گفت: در بخش آموزش عالی این استان قبل از انقلاب فقط یک مرکز تربیت معلم داشت اکنون بالغ بر ۶۰مرکز آموزش عالی و بیش از ۳۰ هزار دانشجو داریم.

استاندار گفت: در بسیاری از شاخص ها در دنیا جزو اولین ها هستیم، در بحث نظارت ها و انطباق بین رشد جمعیت و اشتغال بیشتر فعالیت می کردیم اقتصادمان را نوین می کردیم هنوز هم با تعدد نهادهای حمایتی ممکن است خیلی از خانواده ها زیر خط فقر باشند باید این محدودیت ها را بر طرف کنیم، با فشارهای نظام سلطه بسیاری از خانوارهای ما شاید از موقعیت بهتر به موقعیت بدتر تبدیل شده که دولت باید تلاش کند و این موقعیت را ترمیم کند.

 

وی گفت: ملت ما ایستاده است و همچون گذشته که پیچ های گذشته را عبور کرده است این بار نیز از گردنه فشار اقتصادی عبور خواهیم کرد، دولت نیز موظف است و باید تمام توان خود را به کار ببرد مشکلات مردم را در این ماه های پایانی سال در دستور کار قرار دهد، رسانه ها نیز با حرمت به سمت وحدت و همدلی تلاش کنیم؛ چهل سالگی انقلاب اسلامی وحدت، برادری، تلاش برای کار و همدلی و هم سویی برای افق های بیشتر برای کشور و استان باشد .

 

احمدی بیان کرد: استان در حال رشد است از لحاظ جذب و اعطای تسهیلات در دو سال گذشته طرح های عمرانی و اقتصادی که داریم ۲۱۸پروژه عمرانی ایست که ۱۸۵ افتتاحیه و  ۳۳ کلنگ زنی
خواهیم داشت؛ کل اعتبارات منظور شده ۲۵۳میلیارد تومان دولتی و  ۱۶۳میلیارد تومان تسهیلات است، کلنگ زنی ها ۷۹ میلیارد تومان است که پیش بینی می شود از پروژه های افتتاحی برای ۲ هزار و ۳۲نفر و از پروژه های کلنگ زنی پیش بینی می‌شود ۳۹۹ نفر اشتغالزایی صورت گیرد، پروژه های اقتصادی نیز ۸۹ پروژه است که ۶۱ مورد افتتاحیه است و ۲۸ مورد کلنگ زنی است که اعتبار آن نیز ۵۳۰میلیارد تومان است.

در ادامه نیز عزیز فیلی گفت: سیاست دولت این است پروژه ای جدید آغاز نشود و این ۳۳ کلنگ زنی فازهای تکمیلی است بیشتر به دنبال بحث تکمیل هستیم در فصول مختلف است در حمل و نقل جاده ای اجرای روکش آسفالت نگهداری راه ها حمل و نقل جاده ای است ۳۲پروزه در این فصل است ۲۵۷ میلیارد تومان افتتاحی 44میلیاردتومان کلنگ زنی است که در مربوط به حمل و نقل است.

 

وی تاکیدکرد: ساماندهی ورودی شهر یاسوج است و ایمن سازی این بخش را داریم نزدیک به ۱۳۷کیلومتر روکش آسفالت که در فصل بعد خدمات رسانی آب برق و گاز است که ۹۶ پروژه در این بخش  است مبلغ افتتاحی آن ۹۰ میلیارد تومان افتتاحیه است ۳ میلیارد تومان کلنگ زنی است.

معاون عمرانی استاندار تصریح کرد:گاز رسانی به تنگ سرخ و روستاهای بهمبی و چرام و منطقه دلی خمسیر رفع ولتاژ دهدشت افتتاح آب رسانی روستاها از دیگر پروژه ها است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بخش آموزش پرورش ۸ پروژه افتتاحی داریم سالن های ورزشی احداث مدرسه راهنمایی از جمله مهمترین این طرح ها است.

فیلی اظهارکرد:در بهداشت و درمان علی رغم اینکه چهار بیمارستان افتتاح کردیم ۸ پروژه افزون بر ۸ میلیارد کلنگ زنی خواهیم داشت.

معاون استاندار گفت: در مسکن مهمترین پروژه ای که امسال داریم  اختتامیه مسکن یاسمی ۳۰۵۶واحد مسکن مهر ۱۵۶۰واحد دوگنبدان آماده افتتاح ۷۵۰ واحد در یاسوج است کارهای جزیی دارند در این ایام آن شالله افتتاح می شوند و جشن اختتامیه مسکن های مهر را خواهیم گرفت .

وی در ادامه خاطر نشان کرد: سایر بخش ها نزدیک به ۶۱ پروژه افزون بر ۲۴میلیارد افتتاحیه است ۳۰ میلیارد کلنگ زنی است .

فیلی اظهارکرد: جاده یاسوج سی سخت پروژه کلی است و قرار بود به موقع اعتبار آن مشخص شود الان در حال رفع مشکل هستیم که امیدواریم اعتبارش جذب شود و در تلاش بر طرف شدن مشکل هستیم ، محور پاتاوه به  دهدشت امسال نزدیک به ۶۰میلیارد تومان به عنایت رهبر انقلاب به اعتبارات آن  اضافه شد با کمک های دفتر مقام رهبری  ۱۱۰میلیارد تومان اعتبار دارد که امیدواریم تا پایان تابستان سال ۹۸ زیر بار ترافیک می رود باشت چرام نیز پیمانکارش مشخص شده است فعال است و در حال فعالیت است که اعتبار آن بالغ بر یک هزار میلیارد تومان است.

 

معاون عمرانی استاندار در ادامه گفت:  امسال ۹۷ میلیارد تومان  اعتبار داشت با این روند زمان طولانی خواهد بود مگر اینکه با روندخاصی جلو برود که بتوانیم به نتیجه برسد.

وی خاطرنشان کرد: سد تنگ سرخ معارضاتی داشت که عملیات را کند کرده بود اکنون در حال فعالیت است تونل انحراف آن ساخته شده و تملک بحث را کند کرده بود سند قبول نمی کردند با  پیگیری های ۵ میلیارد اسناد به پول نقد تبدیل کردیم که آن شالله  روند متوقف نمی شود.

 

وی گفت: فیلی ادعا می‌کنم مسکن مهر ما مرتب بهتر از سایر شهرهای کشور است ضعف هابی هست که در حال بر طرف شدن هستند امیدواریم با کیفیت مناسب تحویل دهیم.

 

معاون عمرانی استاندار گفت:مجتمع  فرهنگی ورودی شهر یاسوج پروژه ملی است که ۶۰ میلیارد منابع می خواهد که امیدواریم با مشارکت سرمایه گذاران بتوانیم این پروژه را به سرانجام برسانیم.

 

جعفر گوهرگانی در ادامه گفت: در بخش صنعت و‌گردشگری ۸۹پروژه افتتاحی و‌کلنگ زنی وجود دارد که ۶۱پروژه افتتاحی و ۲۸ پروژه کلنگ زنی هستند که اعتبار هزینه شده برای پروژه های افتتاحی بیش از ۵۷ میلیارد تومان است و مبلغ مورد نیاز برای پروژه های کلنگ زنی ۴۸۰ میلیارد تومان است که ۴۰۰ میلیارد تومان آن فقط مربوط به به دو پروژه است و پیش بینی می‌شود اشتغال  این پروژه ها بیش از ۱۲۰۰ نفر است.

 

علی محمد احمدی در ادامه نیز گفت:استان ما استان صنعتی نبوده است شاید انگیزه داشته باشیم بخشی از گیر اصلی این است که فردی منابعی دارد که فکر می‌کند ورودیه صنعت ورود به کار پیمانکاری بزرگ است و وقتی وارد می‌ شود بهانه می آورد .

 

محمد کاظم نظری در ادامه گفت: در بحث امنیت یکی از افتخارات نظام ما این است که در منطقه لنگر گاه امنیت هستیم در کشور فضایی بسیار امنی داریم در استان امنیت وضعیت مطلوبی دارد.

وی گفت: در شاخص های امنیتی نیز وضعیت خوبی داریم در شاخص های که زمانی نقطه ضعف استان بود مثل نزاع های دسته جمعی سرقت های خشن، اکنون جز امن ترین استان ها هستیم.

معاون سیاسی استاندار گفت: در بحث فرهنگی از آنجایی که انقلاب ما انقلابی فرهنگی بود دستگاه های متولی وظایف خود را انجام می‌دهند ممکن است کم و کاست های باشد که می پذیریم در جشن های دهه فجر برنامه های خوبی پیش بینی شده است امیدواریم امسال جشن های دهه فجر جشن های پر رونق تری باشد هرچند جشن های انقلاب با دهه فاطمیه تقارن دارد که در این ایام چراغانی ها خاموش می شود.

نظری خاطر نشان کرد: در بخش آسیب های اجتماعی با وجود همه مشکلات در این خصوص سرمایه گذاری های بزرگی انجام شده است در این حوزه در برخی از شاخص ها وضعیت مطلوبی داریم و در بخشی از شاخص ها وضعیت خوبی نداریم رسانه ها کمک کنند که فضا به سمت حاشیه های کمتری برود.

حسن نوروزی در ادامه این نشست خبری گفت: در چند سال اخیر در شرایط بودجه ای با شرایط بدی مواجهه بودیم در بحث استخدام با شرایطی مواجهه شدیم که دولت به لحاظ پرسنلی مشکل داریم  و تنگناهای بودجه ای و‌مسایل اقتصادی دو‌مشکل اساسی برای مسولان استان است.

وی گفت: علی رغم همه این تنگناهای در حال حاضر ۱۲۵۰میلیارد تومان اعتبار عمرانی است که به مدیریت برنامه ریزی ابلاغ شده است این غیر از اعتباری است که وزارت خانه ای در اختیار مجموعه استانی ابلاغ می‌کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: قدر نشناسی است اگر این را نا دیده بگیرم که رتبه ۱۵از نظر بودجه ای داریم این جایی است که رسانه دلسوز با دیدن این مسأله نکات خوب را باید ببینیم تا کنون از ۱۲۵۰ میلیارد تومان ابلاغ شده است از این به استان ۶۰۰ میلیارد تومان تخصیص گرفته است.

نوروزی در ادامه اظهارکرد: چگونگی هزینه کرد نیز مهم است که پروژه بی جهت کلنگ زنی نکنیم با برنامه ریزی کار کنیم، تبصره تهاتری بدهی ها امسال ۴۰میلیارد از مطالبات پیمانکاران تهاتر انجام دادیم ۳۰میلیارد برای سیستم بانکی بوده است .

وی خاطرنشان کرد: تبصره های دیگر حوزه اعتبارات اشتغال بود که در زمینه اشتغال روستایی همه تسهیلات را جذب کردیم تبصره های ۱۸و۱۹ از افتخارات استان بود که توانستیم کمک های فنی در استان را اجرایی کردیم این کار ارزشمندی بود ۱۴۰میلیارد تومان رییس جمهور که به صورت اوراق و اسناد بود و  سیستم بانکی از این موضوع حمایت نمی کرد پیگیری کردیم  این تخصیص را به جای اسناد اوراق نقد بدهیم .

رئیس برنامه و بودجه استان گفت: ۱۴میلیارد تومان از اعتبارات کنار گذاشته که هر سرمایه گذاری بخواهد پروژه های نیمه تمام را کامل کند در قالب های مختلف در اختیار آن می گذاریم باید ببینیم بخش خصوصی استقبال می کنند یا خیر .

وی خاطرنشان کرد: همه بازنشستگان استان تا پایان سال ۹۶ همه پایان خدمت و هم کلیه مرخصی های آن ها تصفیه شده است آنهایی که بودجه آنها استانی هستند تسویه شده است اما دانشگاه ها در اختیار ما نیست .

 استاندار در پاسخ به اینکه چرا پروژه های کهگیلویه کند است گفت: رشد پایدار در گرو رشد موضون است لذا برای کهگیلویه پروژه های تعریف شده است که افزون بر ۳۹ پروژه است اما خود عزم مردم نیز مهم است در بحث اشتغال روستایی به همه استان فرصت داده شد اما کمترین جذب را کهگیلویه و چرام داشته است اما باشت و چرام جذب خوبی داشته است.

احمدی در ادامه اظهارکرد: پای کار بودن و مشارکت کردن مردم مهم  است  شنبه  با حضور رییس مستضعفان کشور به لنده و کهگیلویه می رویم تبعیض نداریم و همه ما باید تلاش کنیم.

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب