صبح زاگرس
دانا
26. مهر 1397 - 14:48
نور محمدی گفت: بیمه زنان خانه دار فرصتی طلایی برای بانوان این استان است که در آینده از مزایای آن استفاده کنند، البته زنانی می توانند خود را بیمه کنند که شرایط بیمه شدن را داشته باشند.

به نقل از ایل بانو، این روزها استان کهگیلویه وبویراحمد همچون سراسر کشور با بیکاری مواجهه شده است، شغل که نباشد حقوقی هم نیست، اما گاهی گفته می شود که اگر زندگی ات را با سختی هم بگذرانی سعی کن خودت را بیمه کنی این جمله ای است که گاهی در محافل و مجالس در بین مردم رد و بدل می شود.

 

 

این نشان می دهد که بیمه شدن یک موضوع مهم برای مردم است، بانوان کهگیلویه و بویراحمدی به ویژه آنهایی که سرپرستی خانواده را بر عهده دارند گاهی برای امرار معاش زندگی خود مجبور هستند که در مغازه های مختلف با درآمد کم و بدون بیمه کار کنند.

 

 

این بانوان برای زندگی شان مجبور می شوند که بدون بیمه کار کنند تا بتوانند خرج زندگی خود را بدهند در حالی که اگر بیمه  باشند و در اثر یک اتفاق و یا سن زیاد دچار حادثه ای شوند و کار بیفتند این بیمه است که به داد آنها میرسد.

 

 

اما امروز برای بانوان فرصتی ایجاد شده است که بتوانند خود را بیمه کنند، بیمه زنان خانه دار بیمه ای است که می تواند یک خبر خوش برای بانوان خانه دار کهگیلویه و بویراحمدی به ارمغان آورد، آنهایی که صبح تا شب مجبور می شوند مرغ پرورش دهند و در خیابان های یاسوج بفروشند، آنهایی که مجبور هستند گیاهان دارویی را در میادین شهر یاسوج حراج کنند.

 

 

 

در همین خصوص  و به منظور آگاهی از اینکه بانوان برای بیمه کردن خود چه شرایطی باید داشته باشند با مدیرکل سازمان تامین اجتماعی گفت و گوی مفصلی داشتیم که در زیر می خوانید:

 

 

عباس نور محمدی گفت: بیمه زنان خانه دار فرصتی طلایی برای بانوان این استان است که در آینده از مزایای آن استفاده کنند، البته زنانی می توانند خود را بیمه کنند که شرایط بیمه شدن را داشته باشند که توضیحات لازم را می دهم.

 

 

 مدیرکل تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: زنان خانه دارای که کمتر از 50 سال سن دارند مشمول این قانون هستند و می توانند خود را بیمه کنند، البته اگر فردی 50 سال یا بیشتر داشته باشد، اما مازاد بر 50 سال از قبل بیمه داشته باشد نیز می تواند بیمه شود و  زنان خانه داری که حداقل 10 سال سابقه پرداخت بیمه دارند نیز می توانند در این مورد اقدام کنند.

 

 

مدیرکل تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سوال که نرخ حق بیمه و پرداخت بیمه ای چگونه است گفت: متقاضیان بیمه زنان خانه دار می توانند از سه نرخ تعیین شده یکی را انتخاب و پرداخت کنند نرخ اول 14درصد است که 12درصد سهم بیمه شده و 2درصد سهم دولت است که این نرخ شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی است، مبلغ  حق بیمه نیز حدود 133 هزار و 300 تومان است.

 

 

 

وی به نرخ دوم حق بیمه اشاره کرد و گفت: این حق بیمه  16درصد است که 14درصد سهم بیمه شده و 2درصد سهم دولت است، این نرخ نیز شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی است که حداقل  مبلغ حق بیمه نیز در سال 97 مبلغ 155 هزار و 500 تومان عنوان شده است.

 

 

نور محمدی افزود: نرخ سوم حق بیمه برای زنان خانه دار نیز 20درصد است که از  18 درصد سهم بیمه شده و 2درصد سهم دولت که شامل بازنشستگی فوت و از کار افتادگی است که حداقل مبلغ آن نیز 200 هزار تومان تعیین شده است.

 

 

مدیرکل تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در صورتی که سابقه پرداخت بیمه قبلی متقاضی کمتر از 5 سال باشد می تواند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و حداکثر دستمزد مصوب زمان عقد قرار داد انتخاب نماید و در صورتی که متقاضی دارای 5 سال و بیشتر سابقه پرداخت بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی باشد، می تواند درآمد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمز مضوب شورای عالی کار و حداکثر میانیگن دستمزد اخرین 360 روز قبل از ثبت نام انتخاب نماید.

 

 

وی عنوان کرد: در صورتی که بعد از ثبت نام متقاضی یا همان زن خانه دارد حق بیمه خود را بیشتر از سه ماه پرداخت نکند ارتباط با سازمان قطع می شود اما اگر کمتر از سه ماه معوقات داشته باشد می تواند آن را پرداخت کند.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب