صبح زاگرس
دانا
24. مهر 1397 - 15:42
کامروز امینی: هیچ کدام از اجساد با صرف معاینه ظاهری قابل تشخیص نبود شدت صدمات برخی ها کمتر بود و یکسری از هم گسیختگی بیشتری داشتند و هیج کدام با چهره قابل شناسایی نبودند.

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد در جمع خبرنگاران به برخی آمارها در زمینه مسائل مربوط به پزشکی قانونی اشاره کرد و گفت:در بحث همسرآزاری ۴۲۹ که ۴۰۴ مورد خانم ها هستند و ۲۵ مورد آقایان بودند که این عدد نسبت به سال گذشته ۸.۳ درصد افزایش داشته است، مصدومین ناشی از سلاح گرم ۱۴ مورد داشتیم که مجروح شدند ۱۳ آقا و یک مورد خانم بوده که سال قبل ۲۱ مورد بوده و کاهش داشته است.

 

کامروز امینی بیان کرد: درخواست سقط درمانی برای پرونده هایی که به دلایل معلولیت جنین و بیماری مادر درخواست داده می شود ۸۴ پرونده تشکیل شده که نسبت به سال قبل ۱۳.۵ درصد افزایش داشته و ۵۸ مورد منجر به تایید انجام سقط انجام شده است.

 

وی افزود: فوتی های ناشی از سوء مصرف مواد مخدر در ۶ ماهه ۱۲ مورد فوتی داشتیم که ۱۱ اقا و یک خانم بوده و این آمار نسبت به سال قبل که ۱۸ مورد بوده کاهش داشته است، مسمومیت با مونواکسید کربن با توجه به اینکه در شش ماهه اول سال مردم استان از وسایل گرمایشی استفاده نمی کنند تنها  ۱ مورد داشتیم در بحث حادثه کار ۲ فوتی داشتیم که علت آنها نیز سقوط از بلندی و برق گرفتگی بود است در شش ماهه سال گذشته ۴ مورد بوده که کاهش داشته است.

 

مدیرکل پزشکی قانونی استان به تشکیل پرونده های مربوط به قصور پزشکی در استان اشاره کرد و گفت: میزان شکایت و تشکیل پرونده قصور پزشکی در استان افزایش یافته است از ۳۰ پرونده ای که در 6 ماهه سالجاری تشکیل شد  ۱۷ پرونده به رای محکومیت انجام شد که سال گذشته که 20 پرونده بود 13 پرونده به محکومیت انجامید بیشترین قصور پزشکی نیز در بخش زنان بوده است.

 

امینی عنوان کرد: در بحث آمار خودکشی در ۶ ماهه ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته  خودکشی ها در استان کاهش داشته است.

 

مدیرکل پزشکی قانونی استان گفت: 19 درصد فوتی های تصادفات در 6 ماهه امسال عابر پیاده بوده است،  ۳۵ درصد راننده بوده که به صورت اماری  ۳۳ راننده ،۱۸ عابر، ۴۳ سرنشین یا ترک وسیله بوده است  و 53  درصد فوتی ها در روز و ۳۷ درصد در شب اتفاق افتاده است و  طبق آمار ۵۰ مورد در روز، ۳۵ مورد در شب و ۹ مورد در طلوع و غروب آفتاب بوده است.

 

امینی عنوان کرد: 40 مورد از تصادفات به علت برخورد دو وسیله نقلیه بوده است، ۱۸ مورد برخورد وسیله نقلیه با عابر، ۲۳ مورد واژگونی ۱۰ مورد برخورد وسیله نقلیه با شی ثابت و سایر موارد شامل سقوط، حریق و نامعلوم بوده است.

 

وی ادامه داد: ۴۰ درصد از تصادفات، منجر به فوت در محل حادثه بود، ۴۹ نفر در بیمارستان و ۷ نفر در راه انتقال به مراکز درمانی جانشان را از دست دادند و 77  درصد فوتی های تصادفات در اثر صدمات متعدد و ۱۹درصد علت فوتی ها بر اثر ضربه مغزی و 4 درصد در اثر خونریزی بوده است استان ما بر اساس سالنامه آماری پزشکی قانونی کشور در سال ۹۶ رتبه سوم میزان مصدومین ناشی از حوادث رانندگی بر حسب جمعیت را به خود اختصاص داده است.

 

سانحه هواپیمایی تهران یاسوج و روزهای پر استرس

مدیرکل پزشکی قانونی استان به سانحه هوایی تهران-یاسوج اشاره کرد و گفت: روزی که در جلسه مدیریت بحران بودم در جلسه اعلام کردیم کلیه اجساد بر اساس  نتیجه آزمایش به نقطه ای رسیده اند که قابلیت تحویل دارند  که در راستای صحبت های هلال احمر بود و مقدمه ای بر خاتمه عملیات جست و جو بود.

 

امینی ادامه داد: آن زمان چهار ماه گذشته بود و حس کردیم بار سنگینی را بر زمین گذاشتیم استرس زیادی به نیروهای ما درآن مدت وارد می شد، زحمات زیادی بر دوش همکاران بود و مسائل روحی خانواده های جان باختگان  را نیز مد نظر داشتیم که سعی می کردیم مجموعه آسیب ها به خانواده ها را افزایش ندهیم و خواسته های این خانواده ها را انجام می دادیم.

وی به برخی ابهامات در خصوص شناسایی برخی پیکرها بدون آزمایش اشاره کرد و گفت:   هیچ کدام از اجساد با صرف معاینه ظاهری قابل تشخیص نبود شدت صدمات برخی ها کمتر بود و یکسری از هم گسیختگی بیشتری داشتند  و هیج کدام با چهره قابل شناسایی نبودند.

 

مدیرکل پزشکی قانونی استان گفت: برای شناسایی، بیش از ۶۰۰ قطعه را آزمایش و بررسی کردیم همه شناسایی ها بر اساس آزمایش ژنتیک بود، گاهی برای خانواده ها نیز ابهام داشت که آیا این جسد متعلق به همان فرد است یا خیر؛ در شروع کار برآورد دقیقی نداشتیم و فکر می کردیم نیروهای استان نتواند جوابگو باشد به همین دلیل از اصفهان کمک خواستیم، در نمونه برداری اولیه حضور داشتند اما در ادامه، کار توسط نیروهای استان انجام شد.

امینی به همکاری دستگاه های مختلف در این سانحه اشاره کرد و گفت: دستگاه های مختلف همکاری خوبی در سانحه هوایی داشتند و به صورت ویژه از سپاه تقدیر و تشکر می کنم که محل معاینه در سوله ای بود که سپاه در اختیار ما قرار داد.

 

وی به مشکلات پزشکی قانونی اشاره کرد و گفت: کمبود در حوزه نیروی پزشکی داشتیم سال گذشته مجوز ۵ نیروی تعهد خدمت گرفته شد که به بدنه پزشکی قانونی اضافه می شوند تا حد قابل قبولی مشکلات رفع می شود، در کهگیلویه یک ساختمان پزشکی قانونی با ۵۰  درصد پیشرفت در حال اجراست که امیدوارم سالجاری تکمیل شود پروژه ملی ما در مرکز استان مشکلاتی داشت که با پیگیری های انجام شده به دنبال رفع مشکل هستیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب