صبح زاگرس
دانا
8. مهر 1397 - 8:04
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به پیش بینی ها بلند مدت انجام شده امسال از نظر بارندگی وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته خواهیم داشت.

ولی بهره مند در گفت و گو با خبرنگار پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،  گفت:  در خصوص وضعیت آب هوای استان  پیش بینی بلند مدت انجام شده است که طبق این پیش بینی انجام شده میزان بارندگی در آبان ماه امسال در حد نرمال، در اذر ماه کمتر از نرمال و از آواخر آذر تا دی ماه نیز میزان بارش کاهش پیدا می کند و دو ماه اخر زمستان نیز در حوزه جنوب کشور بارش های خوبی پیش بینی شده است.

 

وی بیان کرد: این پیش بینی ها متعلق به مرکز پیش بینی اقلیم است که پنجم هر ماه به روز رسانی می شوند از طرف دیگر نیز پیش بینی های سه روزه نیز انجام می شود که مردم بتوانند با برنامه ریزی کارهای کشاورزی خود را انجام دهند.

 

بهره مند عنوان کرد: طبق این پیش بینی تراکنش بارندگی در ماه های مختلف همگن نیست  و تراکنش بارندگی خوبی در استان نداریم و بارش ها در ماه های مختلف به صورت ناهمگن است و از لحاظ دما نیز بین نیم تا یک درجه سانتی گراد در فصل پاییز بالاتر از نرمال است که  پیش بینی های فصل بهار نیز هنوز انجام نشده است.

 

کارشناس  اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد  افزود: پیش بینی بلند مدت در پنجم هر ماه به روز رسانی می شود مثلا در پنجم آبان ماه ممکن است وضعیت به گونه ای دیگر باشد از طرف دیگر پیش بینی های 3 روزه نیز انجام می شود که مردم این پیش بینی 3 روزه را مد نظر قرار دهند احتمال تغییر در پیش بینی بلند مدت وجود دارد.

 

 وی ادامه داد: طبق پیش بینی های بلند مدت انجام شده نسبت به سال گذشته احتمال افزایش بارندگی ها وجود دارد سال زراعی جدید آغاز شده است و هنوز بارشی انجام نشده است اما در سال زراعی گذشته میانگین بارش 309 میلی متر بوده است  که نسبت به سال زراعی قبل از آن که 388 میلیمتر بوده   79 میلیمتر کمتر بوده و کمبود بارش وجود داشته است.

 

کارشناس  اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد  با اشاره به اینکه میانگین بلند مدت بارندگی در  کل استان 537 میلی متر است، گفت: در خصوص حوزه های آبریز استان با توجه به مرکز خشکسالی سازمان هواشناسی، سال زراعی گذشته نسبت به میانگین بلند مدت 53 درصد کاهش بارش داشتیم که با توجه به آینده نگری انجام شده بارش امسال بهتر از سال گذشته خواهد بود.

انتهای پیام

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب