صبح زاگرس
دانا
6. شهريور 1397 - 12:43
فصل پاییز نزدیک است و برای بررسی وضعیت نوشت افزارهای ایرانی به بازار یاسوج رفتیم و پای درد و دل فروشندگان نشستیم.

به نقل از ایل بانو، برای بررسی وضعیت نوشت افزارهای ایرانی و خارجی به چند مغازه نوشت افزار در یاسوج رفتیم و با آنها صحبت کردیم، با توجه به اینکه از انتشار عکس و اسمشان کمی ترس داشتند فقط توضیحات آنها را در قالب یک گزارش بیان می کنیم که شاید مورد توجه مسئولان نیز قرار بگیرد صحبت هایی توسط این افراد مطرح شد که قابل تامل بود.

 

فروشندگان نوشت افزار در یاسوج همه موارد را مطرح کردند برخی ها از قیمت ها گفتند برخی استقبال مردم را بحث کرد برخی ها طراحی هایی که بر روی نوشت افزارها انجام می شود را نقد کرد و برخی نیز ناراضی از وضعیت کنونی بودند.

 

یکی از این فروشندگان که گویا اعتقادی به فروش کالای ایرانی نداشت گفت هیچ کالای ایرانی به مغازه نمی آورم اگر بخواهم این کار را انجام دهم امکان ندارد چرا که  در بازار وجود ندارد و پیدا کردن نوشت افزار ایرانی در بازار کمی سخت است گویا همه را احتکار کردند که وقت گرانی وارد بازار کنند.

 

فروشنده دیگر همین مغازه گفت: پیدا کردن نوشت افزار ایرانی در بازار سخت است ما نیز پیدا نکردیم و کالای خارجی به مغازه آوردیم.

 

 

صحبت های این دو فروشنده برایم جالب بود کم کم به اغاز فصل تحصیل نزدیک می شویم  یعنی آیا واقعا نوشت افزار ایرانی در بازار نیست با توجه به شعار سال که حمایت از کالای ایرانی است چرا اجناس ایرانی در بازار نیست و یا کمبود وجود دارد برای گرفتن پاسخ سوالم به چند نوشت افزار دیگر سر زدم به سراغ نوشت افزاری که کمی بزرگ بود رفتم و با وی صحبت کردم.

 

این فروشنده گفت: من هم کالای ایرانی دارم و هم کالای خارجی در برخی از نوشت افزارها کالای ایرانی فروش بیشتری دارد و در برخی دیگر کالای خارجی پر فروش تر است البته برخی از کالاهای ایرانی نیز در مغازه وجود دارد که بعد از چند ماه هنوز فروش نرفته است.

 

این فروشنده در پاسخ به این سوال  که به نظر شما دلیل فروش نرفتن چیست گفت: ما نیز از کالای ایرانی حمایت می کنیم اما متاسفانه تنوع اجناس و نوشت افزارهای خارجی خیلی بیشتر از ایرانی است  تنوع رنگ و مدل در نوشت افزارهای ایرانی خیلی کم است که باید بر روی این موارد کار شود.

 

 

فردی که برای خرید به مغازه آمده بود نیز در بحث ما شرکت کرد و گفت: ما دنبال اجناس با کیفیت هستیم هر کالایی چه ایرانی و چه خارجی که ببینیم کیفیت بهتری  دارد را خریداری می کنیم   برخی از مسئولان به جای فسادهای میلیاردی که انجام می شود به دنبال کیفیت محصولات باشند.

 

گویا این خریدار دلی پر داشت و سیاست را وسط کشید اما من نیز کوتاه نیامدم و گفتم ما کاری به سیاست نداریم بحث الان نوشت افزار ایرانی است در همین حین فروشنده گفت: کودکان اجناس متنوع را بیشتر می پسندند اگر تنوع باشد بدون شک کالای ایرانی نیز فروش بهتری خواهد داشت.

 

به سراغ فروشنده کیف رفتم مغازه وی پر بود از کیف های مدرسه در طرح ها و رنگ های مختلف از میان این همه کیف فقط دو کیف بود که گویا طرح ایرانی داشت بر روی بقیه شخصیت های کارتونی مختلف دوخته شده بود که این موضوع نیز نبود تنوع را  نمایش می داد.

 

از فروشنده در خصوص وضعیت بازار کیف های ایرانی و خارجی پرسیدم که دستش را بر روی کیفی گذاشت و گفت بر روی پلاستیک این کیف خارجی نوشته شده است اما بر روی خود کیف نوشته شده است  ساخت ایران گویا مردم خارجی بودن را دوست دارند.

وی گفت: همه این کیف ها در داخل دوخت می شوند اما برخی از مواد اولیه آنها خارجی است  کودکان نیز برای انتخاب بیشتر شخصیت های کارتونی را می پسندند مثلا مرد عنکبوتی و یا سایر شخصیت های کارتونی.

 

این فروشنده به کیفی در میان بقیه اشاره کرد و گفت: آن کیف یکی از پر فروش ترین کیف های من بوده است وقتی نگاه کردم دیدم عکس شهید حججی بر روی کیف دوخته شده بود که به این موضوع اطمینان پیدا کردم اگر بتوانیم شخصیت هایمان را بزرگ کنیم و شخصیت هایی برای کودکان بسازیم می توانیم موفق باشیم و مردم را  به خرید کالای ایرانی تشویق کنیم.

 

در روزهای آینده گزارش های بیشتری از وضعیت نوشت افزارها در بازار یاسوج منتشر می شود انتظار می رود که  با توجه به نزدیک شدن به فصل بازگشایی مدارس، مسئولان توجه و نظارت بیشتری بر فروش این اقلام داشته باشند خانواده ها نیز نوشت افزارهای ایرانی را انتخاب کنند تا بتوانیم شرایط بهتری را در کشور رقم بزنیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب