دانا
صبح زاگرس
9. مرداد 1397 - 13:55
کارشناس طب انتقال خون گفت: اهدای خون نه تنها هیچ ضرری ندارد بلکه مفید است و خطر ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی را کاهش می دهد.

کیان دهراب پور در گفت و گو پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس گفت: اگر فردی شرایط لازم برای اهدای خون را داشته باشد اهدای خون هیچ ضرری برای او ندارد بلکه برای فرد اهدا کننده فوایدی نیز دارد، امروزه شایع ترین علت مرگ و میر بیماری های قلبی و عروقی است، یکی از عوامل خطرناک این بیماری ها غلظت بالای خون است که با اهدای خون غلظت آن کاهش پیدا می کند و یکی از فاکتورهای این بیماری ها به حداقل می رسد.

 

دهراب پور عنوان کرد: از نظر سایر عوارض فردی که خونش غلیظ می شود و شاخص هوموگلوبین خون از حد مشخصی بالاتر می رود عوارضی مثل خواب آلودگی، خستگی و کوفتگی در بدن ایجاد می شود که اگر این عوارض ناشی از غلظت خون باشد با اهدای خون این موارد به حداقل می رسد بنابراین اگر فرد شرایط اهدای خون را داشته باشد هیچ ضرری ندارد و نفع نیز دارد.

 

وی درباره حجامت نیز گفت: حجامت به طب سنتی بر می گردد که به جای خودش قابل احترام است و ارتباطی با اهدای خون ندارد و فواید خاص خودش را نیز دارد و ما آن را نیز رد نمی کنیم، البته حجامت باید در مسیری استاندارد و استریل انجام شود ممکن است عوارضی داشته باشد و حجامت باید زیر نظر افرادی انجام شود که از وزارت بهداشت مجوز دارند اما متاسفانه دیده می شود حجامت هایی بدون مجوز از وزارت بهداشت و فرد متخصص انجام می شود.

 

کارشناس طب انتقال خون افزود: گاهی در حجامت هایی که انجام می شود شرایطی که باید رعایت شود، رعایت نمی شود و ممکن است عوارض نیز داشته باشد اگر محیط و یا تجیهزاتی که استفاده می شود استریل نباشد ممکن است فرد به بیماری های خونی از جمله انواع هپاتیت و یا ویروس مولد ایدز مبتلا شود در حالی که اهدای خون در مکانی کاملا استاندارد و استریل و تحت نظر پزشک انجام شود شانس هیچگونه بیماری منتقل از طریق خون برای فرد وجود ندارد.

 

وی  با بیان اینکه هیچکس نباید برای چک کردن سلامتی خون خود به مراکز انتقال خون مراجعه کند گفت: متاسفانه بیماری هایی از جمله هپاتیت و ویروس ایدز هستند که  از طریق خون منتقل می شوند اگر فردی مبتلا به این ویروس ها باشند در هفته های اول ابتلا به این بیماری ها از طریق آزمایش مشخص نمی شود و ممکن است فرد مراجعه کند صادقانه همه چیز را نگوید و به عنوان کسی که از نظر آزمایش مشکلی ندارد اما در اصل حامل ویروس است، باعث بیماری شود.

 

دهراب پور تصریح کرد: هیچکس برای تست سلامتی خود به مراکز انتقال خون مراجعه نکند اما فردی که شرایط لازم را دارد و از نظر مشاوره پزشکی نیز مشکلی ندارد این سود را هم می برد که متوجه شود سلامتی لازم را دارد اما برای چک سلامتی نباید مراجعه کند.

 

این مدرس دانشگاه اظهار کرد: اکنون اهدای خون در استان وضعیت خوبی دارد، کمبود فراورده های خونی در استان وجود ندارد اما تاکید می کنیم افرادی که گروه های خونی نادر یعنی گروه های خونی منفی دارند به صورت مرتب برای اهدای خون مراجعه کنند چراکه میزان تعداد افرادی که گروه های خونی منفی دارند کم است و ممکن است نیاز فوری به این گروه خونی پیدا شود که خیال انتقال خون از نظر گروه های خونی منفی راحت شود.

 

کارشناس طب انتقال خون افزود: متاسفانه حضور بانوان جهت اهدای خون در استان ضعیف است در حالی که اهدای خون هیچ ضرری برای بانوان ندارد و توصیه می شود که بانوان نیز در این زمینه فعال باشند هر خانمی که شرایط لازم را دارد می تواند در طول سال سه بار خون اهدا کند و هیچ مشکلی هم ندارد.

 

وی اضافه کرد: میزان نیاز به فراورده های خونی به دلیل جراحی های مختلفی که انجام می دهند بیشتر است  در حالی که کمترین اهدا کننده ها در استان هستند، شرایط اهدای خون نیز این است که سن حداقل 18 سال و حداکثر 65 سال باشد، وزن نیز باید بالای 50 کیلوگرم و فاقد بیماری خاصی باشد.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب