صبح زاگرس
دانا
1. مرداد 1397 - 13:35
جمیاری: ورزش پهلوانی و زورخانه ای ورزشی محروم و مظلوم در استان است اما در عین حال ورزشی باستانی و با قدمتی چند هزار ساله است و ورزشی همراه با گذشت است متاسفانه به خیلی از ورزش های چینی بها داده می شود و برای انها هزینه می شود اما ورزش اصیل ایرانی مغفول مانده است.

رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه ای  استان در گفت و گو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، ضمن تبریک دهه کرامت  گفت: عنوان اصلی ورزش زورخانه ای هیئت پهلوانی و زورخانه ای است که در هر استان این هیئت وجود دارد و رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه ای توسط این هیئت و با انتخابات مشخص می کنند و ابلاغ آن توسط رییس فدراسیون کشور انجام می شود 29 بهمن سال 96 با برگزاری انتخابات به عنوان رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه ای استان  انتخاب شدم.

 

اسماعیل جمیاری بیان کرد: در حال حاضر 5 زورخانه در سطح استان وجود دارد که در یاسوج، سی سخت، گچساران، دهدشت و بهمئی قرار دارند البته این زورخانه ها به شکل صد در صد فعال نیستند که یکی از  علت ها این است که  این ورزش به خوبی به مردم معرفی نشده است.

 

ی افزود: به نظر می رسد اگر خانواده ها در مورد این ورزش اطلاع و آگاهی لازم داشتند و می دانستند در زورخانه ها چه می گذرد و این چه نوع ورزشی است  به طور قطع  از این ورزش استقبال و بچه هایشان را ثبت نام می کردند، متاسفانه علی رغم این که این ورزش به ایران باستان بر می گردد و چند هزار سال قدمت دارد مورد غفلت مردم و مسئولان قرار گرفته است.

 

رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه ای در ادامه گفت: به دلیل این که مردم از نزدیک این ورزش را ندیده اند برای آنها جذابیت ندارد، ورزش پهلوانی زورخانه ای پر از جذابیت و معنویت است که باید معرفی شود متاسفانه خیلی از ورزش های خارجی آمدند و جای این ورزش را گرفته اند در استانی مثل  یزد 89 زورخانه به بهره برداری رسیده است در حالی که در استان ما تنها 5 زورخانه است که صد در صد هم فعال نیستند.

وی عنوان کرد: مردم شناخت زیادی ندارند و به دلیل این عدم شناخت استقبال نمی کنند هر چند کمبودهایی از نظر تجهیزات و امکانات نیز وجود دارد، حمایت مسئولان از این ورزش خیلی کم است برخی از زورخانه ها مثل زورخانه دهدشت قدیمی و فرسوده است و نیازمند همکاری و کمک مسئولان هستیم.

 

جمیاری با بیان اینکه در 5 ماهی که مسئولیت رییس هیئت زورخانه ای را بر عهده گرفته ام کارهایی انجام شده است گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگ عمومی 17 دستگاه مشخص شده اند که موظف هستند برای ترویج فرهنگ پهلوانی در ورزش زورخانه ای فعالیت و همکاری کنند که متاسفانه در استان ما چنین مصوبه ای یا ابلاغ نشده بود یا رو نشده بود و کسی پیگیری نمی کرد.

 

رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه ای  استان ادامه داد: به دستگاه های مربوطه نامه فرستادیم که بر اساس دستورالعمل مکلف هستید کمک کنید اولین جلسه کمیته ترویج و تبلیغ فرهنگ پهلوانی را با حضور برخی از مسئولان برگزار کردیم و 6 کمیته را تشکیل دادیم  کمیته استعداد یابی و دانش اموزان یکی از کمیته های مورد نیاز بود چرا که اگر بخواهیم این ورزش در استان پا بگیرد باید از سنین نونهالی و نوجوانی استفاده شود به دنبال این موضوع هستیم که این ورزش در مدارس معرفی و افراد توانمند شناسایی شوند.

 

وی به کارهای انجام شده در چند ماه اخیر اشاره کرد و گفت: کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات را تشکیل دادیم اعتقاد ما این است که این ورزش باید معرفی شود تا مردم ورزش را نشناسند وارد آن نمی شوند،کمیته بسیج و نیروهای  مسلح از دیگر کمیته های مهمی بود که تشکیل داده شد و کمیته طلاب و دانشجویان را نیز برای ورود به این ورزش تشکیل دادیم کمیته هیئت های مذهبی از دیگر کمیته هاست بدون شک با معرفی ورزش زورخانه ای افراد زیادی جذب این ورزش می شوند.

 
جمیاری تصریح کرد: ورزشکاران ما در گذشته به صورت مقطعی و تفننی وارد زورخانه می شدند و امار دقیق از ورزشکاران این رشته در دست نداشتیم  اکنون در این رابطه سامانه ثبت الکترونیکی ورزشکاران را راه اندازی کردیم و اکنون 100 نفر ورزشکار در سطح استان داریم که مشخصات آنها ثبت است و رسمیت دارند.

 

رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه ای استان خاطرنشان کرد: برای ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای می توان از فضای مجازی نیز استفاده کرد، در همین خصوص اکنون هیئت استانی ما سایت دارد و اخبار و اطلاعات درج می شود، هیئت استان از ترکیب ادارات استان مشخص شده اند که بتوانیم از ظرفیت آنها استفاده کنیم چون که به تنهایی نمی توان کاری را پیش برد.

 

وی ادامه داد: به طبیعت نوع کاری که داریم ورزش پهلوانی و زورخانه ای را وارد زندان ها کرده ایم چرا که این ورزش تاثیر معنوی بیشتری دارد، به همین دلیل یکی از ورزش های رسمی ما در زندان های کشور و استان، ورزش پهلوانی و زورخانه ای است که در زندان گچساران اکنون در فضایی زورخانه ایجاد شده است و پیگیر هستیم که در زندان مرکز مکانی برای ورزش زورخانه ای احداث شود.

 

جمیاری گفت: وقتی در بسیج، پایگاه های محلی، حوزه و دانشگاه و عموم مردم و زندان ها این ورزش فعال شود بدون شک تعداد ورزشکاران ما نیز بیشتر می شود برای اولین بار در مسابقات قرآن و اذان ویژه ورزشکاران زورخانه ای که در استان مرکزی برگزار شد شرکت کردیم و مقام کسب کردیم و در همان روز برای اولین بار نماز جماعت را در گود زورخانه برگزار کردیم.

 

رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه ای  استان افزود:  سعی کردیم ورزش زورخانه ای را وارد جامعه کنیم 17 شوال در تقویم رسمی کشور به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامگذاری شده است که قداست و معنویت این ورزش را نشان می دهد، در این روز در پارک ساحلی اجرای نمایش ورزش زورخانه ای داشتیم هدف ما این بود ورزش را به درون جامعه ببریم و مردم ببینند گفتیم وقتی مردم به سراغ زورخانه نمی آیند ما ورزش را به جامعه ببریم.

جمیاری دیگر فعالیت های این هیئت را اینگونه بیان کرد: در هفته فرهنگ پهلوانی از پیشکسوتان  این عرصه تجلیل شد ورزش پهلوانی یک ورزش معنوی و مقدس است وقتی کسی می خواهد وارد زورخانه شود باید طهارت داشته باشد در زورخانه صدها صلوات ختم می شود و سادات احترام خاصی دارند، در این زورخانه ها نفس شکسته می شود، درب زورخانه کوتاه ساخته می شود، کسی که وارد می شود باید خم شود و نفسش را بشکند.اگر خانواده ها بدانند این ورزش چقدر معنویت دارد و مقدس است بچه هایشان را وارد این ورزش می کنند اگر این ورزش در گذشته بهتر به مردم معرفی می شد اکنون وضعیت بهتری داشتیم.

 

گلایه های جمیاری از اداره کل اوقاف استان

جمیاری ادامه داد: در این میان گلایه هایی نیز وجود دارد  مسیر تنها زورخانه شهر یاسوج وضعیت مناسبی ندارد رو به روی این زورخانه مغازه هایی ساخته شده است و چندین ماه راه بر ورزشکاران بسته بود اوقاف گفته این مکان وقفی است و اطراف این زورخانه ها که مغازه هایی در حال ساخت است سنگ کاری و کاشی کاری شده است اما متاسفانه این ورودی به حال خود رها شده است.

 

وی گفت: راهی که برای ورود به این مکان در نظر گرفته شده است اصلا وضعیت مناسبی ندارد چندین بار از اوقاف خواستیم که برای این مسیر فکری کنند که بارها قول همکاری داده اند انتظار داریم در این بخش همکاری لازم را داشته باشند چرا که نمی شود مرکز استان زورخانه ای با این وضعیت داشته باشد به دنبال زیباسازی این فضا هستیم هر چند اعتباراتی نداریم اما از مسئولان تقاضای همکاری داریم و از طرفی می خواهیم از ظرفیت خیرین نیز استفاده شود اعضای هیئت ورزش پهلوانی در جسن گلریزان شرکت داشتند و توانستند بخشی از زندانیان را آزاد کنند.

جمیاری عنوان کرد: اگر این ورزش به مردم معرفی شود تعداد ورزشکارانمان بیشتر می شود و می توانیم در این زمینه پیشگام و پیش قدم باشیم امیدوار هستیم که وضعیت در استان بهتر شود برخی از استان ها تعداد زیادی زورخانه دارند و برخی نیز مدرسه زورخانه دارند و آموزش می دهند.

 

رئیس هیئت پهلوانی و زورخانه ای  استان در پایان گفت: ورزش پهلوانی و زورخانه ای ورزشی محروم و مظلوم در استان است اما در عین حال ورزشی باستانی و با قدمتی چند هزار ساله است و ورزشی همراه با گذشت است متاسفانه به خیلی از ورزش های چینی بها داده می شود و برای انها هزینه می شود اما ورزش اصیل ایرانی مغفول مانده است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب