صبح زاگرس
دانا
5. فروردين 1397 - 9:27
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گفت:با توجه به اینکه بیماری سل یک بیماری باز پدید است اکنون 24 بیمار مبتلا به سل در استان وجود دارد که مراحل درمان را طی می کنند.

ابراهیم نعیمی در گفت و گو با خبرنگار ایل بانو، ضمن تبریک سال 1397 به مردم استان گفت: سل یکی از بیماری های باز پدید است که در کنار بیماری هایی مثل مالاریا و ایدز در برنامه های سازمان بهداشت و درمان کشور است که در این راستا هدف گذاری هایی نیز انجام شده است.

نعیمی افزود: 24 بیمار مبتلا به سل در استان وجود  دارد که 11 مورد خارج ریوی و 13 مورد ریوی است و از این 13 مورد که ریوی است، 6 تای آنها خلط مثبت و 7 تا خلط منفی هستند و با توجه به اینکه این بیماران در نقاط مختلف استان هستند اما بیشترین مبتلایان به این بیماری در شهرستان بویراحمد با 14 نفر است با توجه به اینکه هر 8 شهرستان استان مجهز به  آزمایشگاه های بیماری سل است  و در مرکز استان نیز آزمایشگاه کشت داریم که فعالیت می کند.

رییس مرکز بهداشت استان تصریح کرد: از 24 فردی که به بیماری سل مبتلا هستند 11 نفر زن و بقیه مردم هستند که در دوره های مختلف درمان می شوند داروهای بیماری سل موجود است و قابل درمان است البته امکان بازگشت آن وجود دارد چون که همان طور که گفتم یک بیماری باز پدید است.

وی ادامه داد: طبق هدف گذاری سازمان جهانی انتظار داریم که تا سال 2050 در خصوص بیماری سل سه عدد صفر وجود داشته یعنی انتظار است که تا زمان مشخص شده میزان بروز این بیماری صفر شود، میزان هرینه صفر  و میزان مرگ و میر در اثر این بیماری نیز صفر شود با توجه به اینکه بیماری سل در کشور 8 در 100 هزار و در استان 3 در 100 هزار است که وضعیت خوبی در استان وجود دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان  بیان کرد: پایش بیماری و رصد ها  از طریق سیستم هایی  که وجود دارد انجام شود  350  خانه بهداشت در استان وجود دارد که 700 بهورز در کنار تیم سلامت شامل پزشک، بهورز سلامت و نیروهای عملیاتی با مردم تماس مستقیم دارند که می توانند بیماران مختلف از جمله بیماران مبتلا به سل را شناسایی  کنند.

نعیمی گفت: بخش از این رصد نیز به مردم بستگی دارد و  باید علایم بیماری سل از جمله سرفه های بیش از دو هفته ، کم اشتهایی و لاغری  را بشناسند  و در صورت مشکوک بودن به مراکز  بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و ازمایشات لازم نیز انجام می شود  به همین دلیل اگاهی بخشیدن به مردم را نیز در دستور کار داریم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اظهار کرد: فرد ناقل بیماری ممکن است در مدت زمان های مختلف خودش را نشان دهد و بستگی به سیستم ایمنی فرد مورد نظر دارد که بین 6 تا 9 ماه متفاوت است گاهی این بیماری در ماه های اول درمان می شود که  بستگی به شرایط درمان دارد بیماری سل قابل درمان است.

وی اضافه کرد: سل یک بیماری فرصت طلب است و راه های انتقال بیماری سل نیز متفاوت و ممکن است از طریق تماس های مختلف با افراد منتقل شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب