صبح زاگرس
دانا
26. اسفند 1396 - 19:41
رییس مرکز اورژانس و فوریت های پزشکی استان با اشاره به اینکه در استان 3 مرکز پیام روز 115 وجود دارد، گفت: متاسفانه 60 درصد از تماس های روزانه با مرکز 115 استان مزاحمت ها و یا تماس هایی است که هیچ نیازی به اعزام آمبولانس ندارد.

جلال پورانفرد در نشست خبری که ظهر امروز برگزار شد گفت: بالغ بر 260 نیروی عملیاتی و ستادی در قالب 29 پایگاه زمینی و هوایی  یک اتوبوس آمبولانس و یک موتورلانس در ایام نوروز کار خدمات رسانی و امداد رسانی به مسافران نوروزی را انجام می دهند همچنین 10 چادر سلامت در نقاط پر تردد و نقاطی که مسافر زیاد وارد آن می شود برپا می شود.

وی با بیان اینکه چادرهای سلامت به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند گفت: سعی شده است که در هر سه شهرستان یک چادر سلامت برپا شود  و در این چادرها درمان های سرپایی و داروهایی که نیاز به تجویز ندارند و سایر خدمات رسانی ها انجام می شود.

وی با اشاره به طرح های اورژانس در ایام نوروز گفت: پایش مراقبت های قلبی را در استان آغاز کرده ایم که در چند روز آینده افتتاح و عملیاتی می شود به این شکل که در واحد 247 که در بیمارستان امام سجاد ایجاد شده است  یک نوع دارو وجود دارد که فردی که دچار سکته قلبی می شود اگر در 6 ساعت اول این دارو را دریافت کند احتمال بازگشایی رگ های آن وجود دارد و این واحد برای این هدف راه اندازی شده است.

پورانفرد عنوان کرد: در ایام نوروز اورژانس هوایی نیز اماده امدادرسانی و خدمات رسانی است به گونه ای که در استان کهگیلویه و بویراحمد دو پایگاه اورژانس هوایی وجود دارد در حالی که در خیلی از استان ها حتی تهران تنها یک پایگاه هوایی وجود دارد و هیچ محدودیتی برای انتقال بیماران نداریم.

رییس مرکز اورژانس و فوریت های پزشکی استان گفت: در ابتدای سال تا کنون 208 سورتی پرواز در استان انجام شده است که 112 بیمار انتقال داده شده است و از این تعداد پروازها بیشترین آن مربوط به تصادفات وپرواز برای مادران باردار بوده است که بیشترین انتقال بیمار نیز از کهگیلویه انجام شده است.

وی با اشاره به آمار فوریت های انجام شده توسط مرکز اورژانس و فوریت های پزشکی استان از ابتدای سال جاری تا کنون گفت:  در 11 ماهه سالجاری بیش از 30 هزار فوریت توسط اورژانس و فوریت های پزشکی استان انجام شده است که از این تعداد فوریت 9 هزار و 195 بیمار مربوط به حمل و نقل و 29 هزار و 378 مورد مربوط به حوادث غیر از تصادفات بوده است.

 پورانفرد به  میانگین زمان رسیدن آموبلانس بر بالین بیمار اشاره کرد و گفت: این زمان 8 دقیقه است اما  دو عامل باعث می شود که آمبولانس اعزامی دیر به محل سانحه برسد یکی  آدرس نادرست و دیگری اینکه شاید اتفاقی رخ دهد اما نزدیک ترین پایگاه به محل حادثه برای نقطه ای دیگر اعزام شده باشد.

 رییس مرکز اورژانس و فوریت های پزشکی استان گفت:  گاهی مردم نیز راه به آمبولانس ها نمی دهند در غیر این صورت آمبولانس های اورژانس در سریع ترین زمان ممکن خود را به محل حادثه می رسانند و هر کسی غیر از این ادعا دارد ما با سند زمان دقیق اعلام حادثه و زمان رسیدن اورژانس را اعلام می کنیم.

وی با اشاره به اینکه در استان 3 مرکز پیام روز 115 وجود دارد که در یاسوج، گچساران و دهدست مستقر هستند گفت: متاسفانه 60 درصد از تماس های روزانه با مرکز 115 استان مزاحمت ها و یا تماس هایی است که هیچ نیازی به اعزام آمبولانس نیست.

پورانفرد با اشاره به آمار غرق شدگی و مسمومیت در یازده ماهه سال جاری گفت: در این مدت 28 نفر دچار غرق شدگی شدند و 217 مورد مسمویت با گاز co و بیش از هزار و 108 مورد نیز سایر مسمویت ها بوده است  که گاهی این مسمویت ها در اثر استفاده از غذای مسموم و یا شربت های مسموم است.

و با اشاره به افتتاح مرکز مراقبت های تصویری گفت: این طرح با هزینه ای بالغ بر 600 میلیون تومان در چند روز آینده در استان راه اندازی می شود و از فواید این طرح این است که به صورت تصویری می توانیم از وضعیت درمان در سایر اورژانس ها در استان باخبر شویم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب