صبح زاگرس
دانا
14. اسفند 1396 - 8:40

نشست خبر ی رییس دانشگاه یاسوج با اصحاب رسانه برگزار شد و رییس جدید دانشگاه به سوالات دانشگاه پاسخ داد

عریان با اشاره به اهمیت رسانه ها در بیان و حل مشکلات مردم گفت: خبرنگاران خود را یار و یاور مدیران بدانند و اگر ارتباطات کمتر بوده در گذشته، در اینده این ارتباط بیشتر می شود اینکه برخی فکر می کنند رسانه مچ گیری می کند اعتقاد ندارم و رسانه ها می توانند به مدیران کمک کنند ما گاهی کارهای بزرگی انجام می دهیم اما کمتر منتشر می شود و حضور رسانه ها می تواند این مشکل را حل کند.

وی افزود: ارتباط هرچه بیشتر، صمیمانه تر و دوستانه تر باشد بهتر است و رسانه ها خودشان را عضو دانشگاه یاسوج بدانند.

رئیس دانشگاه یاسوج در پاسخ به این سوال که چه قولی برای جلوگیری از استخدام های فله ای و حاشیه هایی که اخیرا گریبان گیر دانشگاه یاسوج بوده است می دهید و برای ارتقای دانشگاه چه برنامه هایی دارید؛ بیان کرد:چیزی که پیش امده را بعد از شناخت کامل توضیح می دهم، برای تخصص های لازم، اعلام نیاز می کنیم و فراخوان می زنیم و به بخش های مربوطه می فرستیم و  توانمند ترین و دانا ترین افراد انتخاب می شود.

عریان ادامه داد: اینجا شرکت تعاونی نیست که به سلیقه خودمان نیرو انتخاب کنیم حتما فراخوان قانونی می زنیم و در اینده بیشتر به نیروهای متخصص نیاز داریم و بیش از حد معمول نیروی غیر متخصص داریم ،در اینده نیروهای تخصصی تر را به روش قانونی به کار می گیریم، اکنون 230عضو هیت علمی داریم و بیش از 400کارمند داریم.

وی افزود: ورود به دانشگاه و مسایل علمی و معنا دار شدن دوره های تکمیلی است ما نمی توانیم هزینه زیاد کنیم و پایان نامه های بی هدف داشته باشیم باید این پایان نامه ها حداقل سی چهل درصد پایان نامه ها مفید باشند به دنبال پایان نامه های کاربردی هستیم.

عریان گفت: در اینده مقداری زیادی از تحقیقات دانشگاه باید در جهت رفع مشکلات استان باشد در این استان پدیده های بی تظری چون منابع طبیعی و گیاهان دارویی، نفت و گاز و گردشگری  دارد  می توانیم در این زمینه ها ورود کنیم و اینده ای برای استان رقم بزنیم،دانشگاه در اینده باید فعال تر باشد و ساخت و تولید را انجام دهد و بخش خصوصی برای تولید کمک کند.

رییس دانشگاه یاسوج در خصوص اشتغال برای دانشجویا دانشگاه یاسوج گفت: مسئولیت های دانشگاه تربیت دانشجویان نخبه و کاربلد است و دولت نیز باید ضعف ها و نقص ها را شناسایی  و رشته های مورد نیاز را شناسایی به دانشگاه تحویل دهد محکوم کردن دانشگاه ساده است اما برای ایحاد اشتغال در سطح شهر و روستا دولت نیز مسول است و اینکه دانشگاه را زیر سوال ببریم که چرا فارغ التحصیلان به کار گرفته نشده است همه باید کمک کنند رسالت دانشگاه ها تربیت افراد توانمند علمی است که در رفع مشکلات کمک کند.

عریان تصریح کرد: رتبه علمی دانشگاه یاسوج در زمینه های مختلف متفاوت است در ایران در بین کل دانشگاه ها دانشگاه 41 هستیم در زمینه های دانشگاه جامع بودن رتبه چهاردهم را داریم و در زمینه تعامل دانشگاه در اینده تعامل بالایی خواهیم داشت دانشگاه باید خودش را برای رفع بسیاری از مشکلات مدیریت های تخصصی اماده کند.

وی عنوان کرد: دانشگاه باید توانمند ترین دانشجو را تربیت کند اینکه الزاما شغل برای همه ایجاد کند وظیفه دانشگاه نیست و وظیفه  دانشگاه  تربیت افراد تخصصی است.

عریان درخصوص فراجناحی بودن یا نبودن رییس دانشگاه گفت: : فکر می کنم هر انسانی بعد از انقلاب تا کنون به چارچوبی رسیده و ممکن است روشی را بپسنند یا نپسندد مدیریت دانشگاه مدیریت علمی است و  باید از افراد علمی و متخصص استفاده شود مدیر باید  دست پاک و وقت گذار باشند و دنبال منافع خودشان نباشند  برخی فکر می کنند عریان باید ساعت  هفت بیاید  و ساعت سه برود اما ایثار تلاش و کوشش در قالب وقت اداری نیست  مدیریت دانشگاه نمی تواند مدیریت کارتابلی باشد در غیر این صورت نمی تواند دانشگاه را اداره کند مدیر باید بتواند با سازمان های مختلف ارتباط برقرار کند.

وی افزود: ممکن است در مدیریت اشتباه نیز باشد  ازبعد از  انقلاب در ساخت مدیر ضعیف عمل کردیم  در زمینه مدیریت باید عقاید خود را پشت در خونه بگذاریم و اینجا مدیریت علمی را انجام دهیم دانشگاه نگرش جهانی دارد اینکه فقط بگوییم حتما باید از فلان قبیله مدیر انتخاب کنیم خوب نیست در اینده استاد دانشگاه های خارج از کشوری خواهیم داشت.

رییس دانشگاه یاسوج ادامه داد: هیچکس به من توصیه نکرده است که فلان مدیر را به کار بگیرم یا نگیرم اینکه فلانی بیاید یا برود بحث درون دانشگاهی است و بر اساس شاخص های مختلف مدیر انتخاب می کنیم و مسئله فرهنگ یک شبه حل نمی شود و موضوع شبه سیاسی بودن دانشگاه باید بر طرف شود این تفکرات نمی تواند دانشگاه را رشد دهد باید فرهنگ سازی کنیم و منعکس کنیم مطمنا جواب می دهد.

عریان اظهار کرد: معیار انتخاب مهم است انتخاب اعضای هیئت علمی معیارهای خاص خودش را دارد و در زمینه مدیریت ها  به دنبال انتخاب مدیر در هیچ گروه  و باندی نیستم و مدیر باید بتواند پاشنه در اتاق وزیر را از پا در بیاورد باید تلاش کنیم عقب افتادگی دانشگاه ما جبران کنیم.

وی گفت: هیچکس در انتخاب من نقشی نداشته و با پیشنهاد وزارت علوم وضیا هاشمی که بچه استان است پیشنهاد دادند قبلا نمی توانستم اما اکنون امدم و دیدم سیاست زدگی واقعا بالاست انتظار است محیط دانشگاه از محیط کوچه و بازار بهتر باشد اما از مدتی امدم متوجه شدم محیط دانشگاه خیلی بهتر از محیط بیرون نیست.

رییس دانشگاه یاسوج در خصوص  پارک علم و فناوری دانشگاه و تخصیص اعتبار سفر رییس جمهور به استان گفت: خیلی از مشکلات دانشگاه را نمی توان حل کرد مگر اینکه از نظر فرهنگ کار کنیم پارک علم و فناوری بررسی های لازم را انجام می دهم  پارک نهاد جداگانه ای زیر نظر معاون ریاست جمهوری است و بری راه اندازی ان تلاش می کنیم امیدوارم این پارک بتواند به راه اندازی شرکت های دانش بنیان کمک کند.

عریان  در خصوص ارتباط دانشگاه با صنعت گفت: در مجموع  ارتباط هیچ یک از دانشگا های ما با بخش صنعت ایده ال نیست اما روند ان رو به بهبود بوده است و در این استان نیز این ارتباط  در اینده بیشتر خواهد شد.

وی در پاسخ به تبدیل وضعیت نیروها گفت: هرکسی توانمند و کار امد باشد می ماند اینکه فله ای امدند و فله ای بروند اینگونه نیست و نیاز دارد بررسی کنیم اگر یک دانشگاه می خواهد دیده شود باید روابط عمومی قوی داشته باشد رسانه ها به گونه ای بنویسند که مردم  به انها اعتماد کنند بنا ندارم فوری وارد شوم باید اول بشناسم و بعد به تدریج جاهایی که لازم است ممکن است  بمانند  407کارمند داریم  بیش از صد نفر رسمی هستند و بقیه شرکتی هستند نباید نیروها را کاری کنیم نا کارامد شوند اگر رفتند هم باید با عزت بروند نیروهای انسانی از هر سرمایه ای مهم تر هستند.

رییس دانشگاه یاسوج تصریح کرد: مهم ترین مشکل  دانشگاه ارتباط با صنعت با جامعه است که باید پشتیبان سازمانها و نهادها باشد و در این زمینه ورود  و تلاش می کنم مشکلات بر طرف شود شعار دادن را دوست ندارم و تلاش می کنم ارتباط با کارکنان و دانشجویان را فعال کنیم.

عریان اضافه کرد: سازمان ها باید در توسعه دانشگاه خودشان را مسول بدانند ایا یک دانشگاه باید مشکل چند هکتار زمین داشته باشد من مدافع همه دانشگاه ها هستم سازمان ها باید با همه دانشگاه ها همکاری کنند انهایی که هنوز راه نیفته اند توقع داریم راه بیفتند و سازمان ها جدی تر وارد مسایل دانشگاه ها شوند.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب