صبح زاگرس
دانا
5. اسفند 1396 - 15:29
درختان پشت ساختمان بیمارستان امام سجاد یاسوج به دست سودجویان قطع شده و به نظر می رسد بدون هیچ گونه ترسی ، درختان بلوط را زیر تیغ تبر خود می برند .

به نقل از ایل بانو، استان کهگیلویه و بویراحمد  دارای 1426300 هکتار منابع ملی بوده که از این سطح 873600 هکتار (53% مساحت کل استان) را جنگل و 552700 (34%مساحت کل استان) را مرتع تشکیل می دهد. با توجه به اینکه جنگلهای زاگرس حدود 40% از کل جنگلهای کشور را تشکیل می دهد سهم استان کهگیلویه و بویراحمد از جنگلهای زاگرس در بین استانهای زاگرس نشین کشور 20% است.

کهگیلویه و بویراحمد یک منطقه کوهستانی است و اکثر این کوه ها پوشیده از درختان بلوط است و می توان گفت که در گذشته درخت بلوط یک نماد برای این استان به شمار می رفت و هنوز هم این درختان جزو سرمایه های کهگیلویه و بویراحمد هستند که به صورت طبیعی در کوه ها رشد کرده اند.

بخشی از این جنگل ها و مرتع های استان به بهانه های مختلف از جمله ایجاد زیر ساخت های ارتباطی قطع می شوند و برخی نیز در آتش به زغال تبدیل و روانه بازار می شوند، بخشی دیگر از جنگل ها نیز به صورت عمد یا غیر عمدی دچار اتش سوزی می شوند و از بین می روند.

 جنگل ها و درختان بلوط استان هر ساله گرفتار سه معظل بزرگ یعنی تبر، زغال و آتش سوزی هستند و باعث می شود بخش زیادی از جنگل ها و مرتع نیز از بین بروند و به نوعی سرمایه های این استان در کنار بی توجهی مسئولان مربوطه تخریب شوند و  ارث ما برای آیندگان تنه های درختانی خشک و سوخته باشد.

این بار کوه های پشت بیمارستان امام سجاد یاسوج نتوانستند از تیز تیغ سودجویان در امان بمانند، درختانی که هر کدام سال های سال عمر داشتند و یا می خواستند به درختی تنومند تبدیل شوند اما تیغ تیز تبر امان نفس کشیدن و زندگی به این درختان را نداد.

درختان پشت ساختمان بیمارستان امام سجاد یاسوج گویا از نظر مسئولان مربوطه ناپدید شده است، اما سودجویان هر از گاهی تبر را بر پشت گذاشته و به سراغ این درختان می روند بدون آنکه ترسی از کسی داشته باشند و درختان را قطع کرده اند.

قطع شاخه ها و تنه درختان بلوط چهره ای نا زیبا برای شهر و کوه ها ایجاد می کند هیچ کوهی بدون این درختان معنا و مفهوم واقعی نخواهد داشت اما گویا سریال از بین رفتن درختان در زمستان نیز ادامه دارد و در کنار سوخت هایی چون گاز و نفت برخی هنوز چشم به تنه درختان بسته اند تا شاید از این راه سودی به دست بیاورند.

انتظار می رود مسئولان منابع طبیعی استان حفاظت جدی تری بر منابع جنگل به ویژه درختان بلوط این استان داشته باشد تا شاهد منظره های این چنینی نباشیم و بتوانیم این  سرمایه های طبیعی را در اختیار نسل آینده قرار دهیم.

این پایگاه خبری آمادگی دارد که جوابیه مسئولان مربوطه را در خصوص قطع درختان بلوط که پشت ساختان بیمارستان امام سجاد قرار دارد منتشر کند.

تصاویر و اطلاعات مربوط به این خبر را یکی از شهروندخبرنگاران صبح زاگرس، به نام آقای قاسمی ارسال کرده است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب