صبح زاگرس
دانا
17. بهمن 1396 - 15:44
رییس گروه مطالعات زنان دانشگاه شیراز گفت: زنان نباید در چهاردیواری خانه محصور باشیم باید در سرنوشت خودمان دخالت کنیم حضور اجتماعی داشته باشیم و لازمه این حضور این است که خودمان را باور کنیم

همایش خودباوری بانوان به همت امور بانوان استان با حضور رییس گروه مطالعات زنان دانشگاه شیراز و جمعی از بانوان استان در سالن جرجانی یاسوج برگزار شد.

آ ذر صفایی نیا مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کهگیلویه و بویراحمد  گفت: زنان با همه توانایی ها مقبولیت جامعه را رقم می زنند اگر نقش زنان کم رنگ شود جامعه در  مسیر دچار مشکل می شود.

وی بیان کرد: دولت های توسعه یافته نگاه دقیق به این موضوع دارند که حرکت توسعه ای منوط به درک زنان است امروزه در نظام ما جایگاه شاخصی برای زنان در نظر گرفته شده است.

صفایی بیان کرد: جایگاه زنان در انقلاب اسلامی جایگاهی ویژه در نظر گرفته شده است و این آغاز راه است که بالندگی و رشد بانوان را در عرصه های مختلف در کشور و در استان مشاهده کنیم.

وی بیان کرد: در درجه اول باید خودمان را باور  داشته باشیم و هدف از این همایش تبیین نقش  خودباوری در اعطلای نقش و جایگاه زنان در استان و در کشور است.

حلیمه عنایت رییس گروه مطالعات زنان دانشگاه شیراز نیز در این همایش  گفت: در طول تاریخ یک زن به حاشیه رانده شد به حدی به حاشیه رفت که این زن نیز خودش را به همین شکل باور کرد عوامل مختلفی نقش داشتند که این شخصیت با این ویژگی شکل بگیرد و هویت با ازدواج، بچه دار شدن و خانه داری مشخص شود اینکه آیا توان دیگری زنان دارند یا چه استعداد دیگری دارند  در طول تاریخ از زن گرفته شده است.

وی بیان کرد:  از خانواده ها این هویت به ما به ارث رسیده است در رسانه ها تقویت شد آموزش و پرورش آن را تقویت کرد در الفبا و در آن داستان در قالب های مختلف همه و همه و حتی تفسیرهایی که از دین صورت می گرفت زن را تنها با این هویت می دانستند.

رییس گروه مطالعات زنان دانشگاه شیراز  تصریح کرد: گاهی اتفاقاتی رخ می دهد که این روند را به هم می زنند مثل انقلاب ها ما در جامعه خودمان این انقلاب را تجربه کردیم نگاه امام خمینی(ره) به زنان متفاوت بود و این اغاز حرکت زنان بود که بتوانیم تعریف جدید از هویت زنان ارایه دهیم و پشت پا بزنیم به همه تفسیرهای غلطی که به اسم دین در این جامعه به خورد ما داده شده است.

عنایت افزود: امام خمینی(ره) زنان را به عنوان یک انسان به رسمیت می شناختند و بر فعالیت های اجتماعی و سیاسی زنان تاکید داشتند این را هویت مطلوب زنان قرار می دادند امام خمینی  ره )در بخشی از سخنرانی های خود فرمودند: زن باید در سرنوشت خودش دخالت کند حالا هم باید سهیم باشید هر وقت اقتضا کند نهضت کنید قیام کنید" این کلام امام ره است.

وی ادامه داد: این نشان می دهد ما زنان نباید در چهاردیواری خانه محصور باشیم باید در سرنوشت خودمان دخالت کنیم حضور اجتماعی داشته باشیم و لازمه این حضور این است که خودمان را باور کنیم در جای دیگر امام خمینی ره بحث یکسان بودن فعالیت های اجتماعی مرد و زن را مطرح می کنند.

رییس گروه مطالعات زنان دانشگاه  عنوان کرد: امام خمینی در سال 58 فرمودند: اسلام زن را مثل مرد در همه شعون همان طور که مرد در همه شعون دخالت دارد زن هم دخالت دارد  این جمله امام خمینی است با دست مرد تنها درست نمی شود مرد و زن باید باهم بسازند.

وی تصریح کرد: یک توسعه پایدار توسعه ای است که تکیه آن بر منابع انسانی است و دنیا این را پذیرفته که منابع انسانی فقط مردان نیستند اگر قرار است تکیه بر منابع انسانی داشته باشیم 50 درصد این منابع زنان هستند پس باید از توان این زنان استفاده شود.

رییس گروه مطالعات زنان دانشگاه  اظهار کرد: با دست مرد تنها کشور ساخته نمی شود زنان را به رسمیت بشناسید زنان را مشارکت دهید زنان هم توان دارند و هم می توانند نگاه امام خمینی به زنان در این جامعه ادامه پیدا نکرد و همان نگاه سنتی حاکم شد اما این نگاه به زنان بر می گردد امام خمینی (ره) راه را نشان داد فرصت را فراهم کرد هر چند سخت است اما یک نگرش تاریخی مرد سالارانه زمان می خواهد که عوض شود.

عنایت ادامه داد:  اما بعد از چهل سال از سخنان امام خمینی(ره) می گذرد به خودمان بیایم ما زنان چه کردیم ما زنان توانمندی داریم که از خودشان گذشتند و این باور را دارند که باید خودشان را ثابت کنند نگاه امام یک تغییر اجتماعی در نگرش های کهنه و پوسیده مردسالاری در جامعه ما وجود به وجود اورد.

وی گفت: در مقابل هر تغییری مقاومت وجود دارد و این مقاومت را در شکل های مختلف و ابعاد مختلف در جامعه می بینیم جایی که قرار است زن استاندار شود به نام دین وارد می شوند اگر دین را قبول داریم به سراغ احادیث و روایات برویم این تفسیرهایی است که به نام دین برای سرکوب کردن زنان صورت می گیرد.

رییس گروه مطالعات زنان دانشگاه  شیراز عنوان کرد: زنان باید خودشان را ثابت کنند هیچکسی برای ما فرش قرمز پهن نمی کند این خودمان هستیم که باید ثابت کنیم و سرمایه های خودمان را باور کنیم در موقعیت های قرار بگیریم و توان خودمان را نشان دهیم که می توانیم این توانستن و رسیدن به اینجا این است خودمان را باور داشته باشیم.

وی گفت: سراغ زندگی حضرت زهرا(س) برویم تصویری که از حضرت زهرا(س) در جامعه ما ارایه می شود یک زن داغ دیده و یک زن پهلو شکسته در حال اشک ریختن است در حالی که ابعاد وجودی زندگی کوتاه حضرت زهرا را نگاه کنیم مرگ حضرت زهرا برای چه بود دفاع از حکوت بود.

عناین افزود: حضرت زینب را ببینید چه تصویری ارایه می شود هیچگاه نمی گوییم اینها چه افراد با توانی بودند همه اعتراض کردند اگر زینب نبود عاشورا نبود در بعد از ظهر عاشورا بعد از شهادت به گونه ای صحبت کردند که شجاعت و قاطعیت در صحبت هایش مشخص بود ما باید الگو هایمان را با این دید ببینم و بعد باور کنیم ما هم می توانیم.

وی تصریح کرد:  وقتی به این باور رسیدیم می توانیم جایگاه خودمان را ارتقا دهیم من مخالف نقش همسری و مادری نیستم این هست اما فقط این نیست که در یک چهارچوب خانه و خانواده تعریف کنند همین مادر می تواند انسان هایی را تربیت کند موجودی است که می تواند در اجتماع هم تربیت کننده و با مدیریت خودش شرایط امنی را در جامعه ایجاد کند.

رییس گروه مطالعات زنان دانشگاه  شیراز  گفت: یک جمله از حضرت امام خمینی(ه) است که تنها یک تیکه از آن گرفته شده است و گزینشی عمل کرده ایم آن جمله این است که" نقش زن در جامعه بالاتر از مرد است برای اینکه بانوان علاوه بر اینکه خودشان یک قشر فعال در همه ابعاد هستند قشرهای فعال را در دامن خودشان تربیت می کنند. ما بخش اول یعنی قشر فعال را حذف کردیم و فقط آن تیکه که" از دامن زن مرد به معراج می رود را می گوییم .

وی بیان کرد: محدود کردن زن به مادری است مادری یکی از ویژگی های خداوند است که به وجود زن دمیده است اما ما به جای دیدن این صفات مثبت این را چوبی کردیم و بر سر آن می زنیم که مادری و باید در خاه بچه ات را تربیت کنی.

رییس گروه مطالعات زنان دانشگاه  شیراز اضافه کرد:  امیدواریم روزی فرا برسد که خودمان باور کنیم تلاش کنیم و فکر کنیم و از آن در جهت گرفتن حقمان و در جهت صحیحی از این حق و حقوقمان استفاده کنیم.

 

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب