صبح زاگرس
دانا
14. بهمن 1396 - 12:14
جوان موفق کهگیلویه و بویراحمدی که از سال 83 قارچ پرورش می دهد و اکنون بیش از 30 نفر اشتغال زایی ایجاده کرده است همچنین موفقیت های زیادی را کسب کرده است اما گلایه های زیادی از مسئولان دارد.

به نقل از ایل بانو، عبد الحمید فرهادی کارآفرین نمونه سال 88 ، قابل تقدیر در سال 89 و کارآفرین برتر سال 90 است وی از سال 83 به صورت خانگی پرورش قارچ صدفی را اغاز کرد طبق گفته این کارآفرین برتر تمام تلاشم را به کار بستم تا کیفیت را کاملا متمایز از بازار ارایه دهم که موفق نیز شدم.

اکنون چه نوع قارچ هایی را پروش می دهید و چه ابتکاراتی داشته اید؟

انواع قارچ های صدفی، دکمه ای ، دارویی، و حتی وحشی بومی منطقه را کشت داشته ام به گونه ای که در برخی از ماه ها گاهی بیش از 30 نفر به صورت مستقیم و غیر مشتقیم مشغول به کار شده اند و این قارچ ها در کل بازار ایران به فروش می رسد.

این قارچ ها را گاهی نیز به صورت مربا و خشک شده نیز به بازار عرضه می کنیم و با توجه به کیفیت که در تولید کمپوست قارچ داشتیم میزان خیلی زیادی کمپوست به سایر نقاط کشور از شمال تا جنوب کشور ارسال می کنیم.

بر روی چندین مورد کار کردم که موفقیت هایی زیادی نیز به دست اوردم پرورش قارچ بومی منطقه که اولین بار بود تولید شده و در کنار این کارها از ضایعات پرورش قارچ برای تولید ورمی کمپوست یا همان کود ارگانیک استفاده کردم و از کوه های منطقه برای تجزیه این کود و تولید کود ورمی کمپوست استفاده کردم که کاملا موفقیت آمیز بود.

همین طور کودی کاملا ارگانیک برای از بین بردن نماتود در ریشه گیاهی تولید کردم که برای اولین بار در دنیا بوده است و به دنبال مراحل ثبت اختراعم هستم که در دانشگاه یاسوج نیز مراحل علمی آن را طی کرده است.

برای تولید قارچ از چه روش هایی استفاده می کنید؟

برای تولید قارچ از روش های سنتی تا صنعتی استفاده می کنم که هم اکنون 10 سالن 100 متری مختص این کار آماده کشت بوده که تجهیزات رطوبتی و گرمایشی آن نیز اتوماتیک است.

پرورش قارچ را می توان در یک مکان 10 متری به بالا به صورت سنتی کار کرد اندازه استاندارد سالن باید بین 70 تا 100 متر مربع و به صورت دیوار و سقف عایق باشد و بتوان تهویه و تنظیم دما، نور و رطوبت را به خوبی انجام داد.

اکنون محل کشت شما کجاست؟

در شهر توریستی سی سخت است و در عین حال چندین نقطه از کشور به صورت مستقیم و غیر مستقیم در طرح های تولیدی آنها همکاری دارم.

 در صورتی که مکان کشت مناسب و بودجه نیز به اندازه کافی وجود داشته باشد پرورش قارچ کاملا توجیه اقتصادی دارد با توجه به اینکه از وام های تولیدی و اشتغال زایی هنوز استفاده نکرده ام و در صورتی که استفاده کنم سرعت پیشرفتم نیز بسیار زیاد می شود.

اکنون مکانی که قارچ پرورش می دهم بزرگ است و برای تجهیزات این مکان از درامد خود طرحم استفاده کردم چند سالی است که به مکان جدید وارد شدم که بالای 3500 متر مربع مساحت دارد که برای رشد این طرح به پول نیاز دارم و وام بگیرم که مسئولان  در این زمینه پیش قدم شوند و کمک کنند که متاسفانه تا کنون همکاری زیادی صورت نگرفته است اما جهاد کشاورزی نهایت همکاری را داشته است.

برای پرورش قارچ اموزش خاصی دیده اید؟

با توجه به اینکه چند سالی است به عنوان مربی پرورش قارج در فنی و حرفه ای مشغول بوده ام کاملا تجربه دارم اگر بخواهیم در امد ماهانه این کار را محاسبه کنیم باید گفت اگر به صورت کامل کشت انجام شود با 10 سالن کشت می توان تا بالای 50 میلیون ماهانه سود خالص بدست آورد.

با توجه به سخنان رهبر انقلاب که توجه خاصی به اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال داشته ان این رشته تولیدی در صورتی که حمایت کامل شود و برنامه ریزی اصولی داشته باشد می تواند اشتئغال بسیار خوبی ایجاد کند با توجه به اینکه کشت قارچ در منطقه زیاد نیست می توانیم  با تولید بسیار،قارچ زیادی روانه بازار کنیم و علاوه بر تامین  پروتئین جامعه و سلامتی جامعه  می توانیم بخش زیادی را صادر کنیم مخصوصا اگر قارچ بومی و کوهی منطقه باشد.

مهمترین مشکلات شما چیست؟

حمایت مسئولان کم رنگ است و کمبود منابع مالی از دیگر مشکلاتی است که وجود  دارد و از مسئولان می خواهیم در این مسیر من را همراهی کننند که بتوانم زمینه اشتغال افراد بیشتری را فراهم کنم.

و سخن من با جوانان این است که توکل داشته باشند و بپذیرند که هر کاری سختی خاص خودش را دارد و از سختی نترسید.

گفت و گو : زهرا داوودی

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب