صبح زاگرس
دانا
20. آذر 1396 - 18:52
رییس مرکز فرش ایران گفت: سازمان تامین اجتماعی برای بیمه کردن قالیبافان گاهی کم لطفی می کند و از بیمه کردن سرباز می زند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو،حمید کارگر رییس مرکز ملی فرش ایران امروز در نشست با رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد همچنین جمعی از بافندگان و تولیدکنندگان فرش در استان گفت:  گاهی وقت ها تیتر رسانه ها جفا به قالیبافان است و این است که  باعث می شود نسل جوان ما با این سمت نروند ترسیم کردن قالیباف فقط در بهزیستی و کمیته امداد خوب نیست گاهی شاید انعکاس این موارد به صلاح فرش نباشد.

وی با اشاره به برخی سوالات در مورد اینکه چرا فرش از صنایع دستی جدا شده است، بیان کرد: فرش و صنایع دستی هیچ گاه با هم نبودند فرش در کاغذ به نوعی جز صنایع دستی است اما در سال های گذشته این دو از هم جدا بودند درست است که فرش یک صنعت دستی است اما بسیار باهم متفاوت هستند گردش مالی که در حوزه فرش و سایر حوزه های صنایع دستی بسیار باهم متفاوت است.

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: این دو حوزه در میدان عمل بسیار باهم متفاوت هستند هرچند دردهای مشترکی از جمله بیمه وجود دارد اما باهم نیستند.

کارگر با اشاره به وضعیت پژوهش در حوزه فرش ادامه داد: نه در شان فرش ایران اما به قدر بضاعت پژوهش های خوبی در کشور انجام شده است و بر اساس برخی چکیده ها کتابهایی نوشته شده اند هرچند در شان فرش ایران نیست پایان هر سال برای سال بعد نیازسنجی پژوهشی انجام می دهیم اگر این استان چند عنوان اولویت پژوهش را مطرح کنند ما نیز در فراخوان پژوهش سال ۹۷ نشر می دهیم.

وی تصریح کرد:  در حوزه اموزش پایان هر سال بازهم نیازسنجی داریم اگر استان اعلام کند و نیازهای خودش را مطرح کند هرچه که لازم باشد بسته به اعتبارات و نیاز استان انجام می دهیم و  در حوزه دانش اموختگان یک نگاه باید مشخص شود که اگر می خواهند همه کارشناس صنعت معدن شوند خوب نیست باید سعی شود کارشناسان بافت وارد مسایلی دیگری از فرش شوند.

کارگر گفت: هرساله در نمایشگاه فرش در شهریور به دانش اموختگان و فارغ التحصیلان فرش غرفه رایگان می دهیم وچهارسال است این کار را انجام می دهیم امسال نیز این کار را انجام می دهیم و  برای تمام فارغ التحصیلان فرش فراخوان دادیم برای همه فارغ التحصیلانی که علاقمند به تدریس در فرش هستند ثبت نام کنند امسال تا کنون از بیست نفر از فارغ التحصیلان داریم استفاده می کنیم.

زمینه حضور فارغ التحصیلان فراهم شود

وی اظهار کرد: باید زمینه حضور فارغ التحصیلان در بازار کسب و کار را فراهم کنیم فرش ما هنوز بسته بندی طرح و رنگ با حفظ اصالت را ندارد خیلی از این خلاها باید توسط فارغ التحصیلان  برطرف شود در دنیا امروز نیاز نیست صفر تا صد یک پروژه توسط خود ما انجام شود البته خوب است که باشد اما همه مشکل ما را حل نمی کند برخی استانها شهرک صنعتی فرش زدند که به دلایلی کلا زمین زده شد همه شرایط را باید در نظر گرفت.

رییس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: ما می خواهیم قالیباف ما قالی تولید کند و چرخه اقتصادی فرش بچرخد حالا به اسم استان دیگر صادر شود چه اشکالی دارد این را به عنوان حلال همه مشکلات نبینیم  متاسفانه تسهیلات بانکی برای حوزه فرش دست بافت اصلا به صرفه نیست و این بافنده را بدهکار بانکی تبدیل می کند به همین خاطر به سراغ صندوق کارافرینی امید با چهاردرصد رفتیم و برای قالیبافان جذب سرمایه داشتیم.

کارگر با بیان اینکه  شکی نیست که تولید کور روی دست ما می ماندْ افزود: تولید کنندگان فرش استان در نمایشگاه های داخلی حضور مناسب داشته باشند اگر در غرفه ای تنوع دست بافت های استان به نمایش در اورده شود یک اتصال بین شما و تاجران ایجاد می شود این حضور به استان کمک می کند اگر استان قدم بردارد شرکت ملی فرش ایران نیز بی تفاوت نیست و همراهی خواهد داشت.

وی در خصوص مشکلات قالیبافان در کشور گفت: 320 هزار قالیباف بیمه هستند در حالی که تعداد قالیبافان ما خیلی بیشتر از این تعداد است قانون بیمه از روزی که اجرا شد یک نقص داشت اینکه در اولین سالها اعتبار لازم برای قانون به شکل سالانه توسط مجلس مصوب و نهایی می شود به گونه ای که در سالهای اول تعداد مشمولان کم و  اعتبار کافی بود حتی جمعیت زیادی که قالیباف نبودنداز این قانون استفاده کردند متاسفانه در سالهای گذشته که اعتبارات کم شد سازمان تامین اجتماعی از این کار سربارزد.

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: در سال 93 تعداد 480 نفر بیمه شده داشتیم که به 320 هزار نفررسید بحشی از این ریزش طبیعی بود بخشی تحت تاثیر سرزده های تامین اجتماعی و کم لطفی به قالیبافان انجام شد و سازمان برنامه همچنان بودجه ای به ان اختصاص نداده و نخواهد داد.

کارگر تصریح کرد: در بودجه سال جدید که به مجلس ارایه شد بیش از هفتصد میلیارد تومان به بیمه قالیبافان به مجلس ارایه شده در حالی که به بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار است البته هزینه سنگینی برای دولت است  و تامین اجتماعی همراهی لازم را ندارد.

وی به بیمه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر اشاره کرد و گفت: بیمه روستایان و عشایر نمی تواند نسخه شفابخش و جایگزین بیمه قالیبافان باشد اما می تواند نسخه کمکی باشد و علارغم همه مشکلات در حوزه فرش صادرات روند فرش دست بافت ما رو به افزایش است تا پایان سال ۹۴ میزان ۲۹۶ میلیون دلار و در سال ۹۵ میزان ۳۹۵  میلیون دلار صادرات فرش داشتیم که رشد ۳۱درصدی  در این هشت ماه نسبت به هشت ماه سال گذشته داشتیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب