دانا
صبح زاگرس
25. آبان 1396 - 13:21
رئیس فراکسیون اشتغال مجلس با اشاره به اینکه ریشه بیکاری کاهش جمعیت روستایی است ، گفت: در اوایل انقلاب پنجاه درصد جمعیت کشور روستایی و پنجاه درصد شهری بود.

غلام رضا کاتب در جلسه شورای اشتغال کهگیلویه و بویراحمد که پیش از ظهر امروز در استانداری برگزار شد، افزود: برای برداشت  10 هزار میلیارد تومان از اعتبارات صندوق توسعه ملی نیازمند اذن مقام معظم رهبری بودیم و به ایشان وعده دادیم که دولت در  خصوص به گونه‌ای عمل می‌کند که اشتغال ایجاد کند.
 کاتب عنوان کرد: اگر عملکرد ما در ایجاد اشتغال رضایت‌بخش باشد  رهبری اذن برداشت از صندوق را خواهند داد اما در غیر اینصورت ایشان و مجلس شورای اسلامی اجازه برداشت  را نخواهند داد.
رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی به نرخ بیکاری در استان اشاره کرد و گفت: در اولین برنامه تدوین شده در حوزه اشتغال نرخ بیکاری 12.6 درصد، در برنامه دوم 12.5 درصد، در برنامه سوم نرخ بیکاری 12.7 درصد، در برنامه چهارم 11.9 درصد و در برنامه پنجم نرخ بیکاری 12.4 درصد اعلام شد که در همه این سال‌ها و با تدوین این برنامه‌ها نرخ بیکاری یک درصد بالا و پایین داشته است نمی توان اینگونه مشکل اشتغال را حل کرد.

کاتب گفت: جمعیت فعال کشور در این 6 ماه 920 هزار نفر افزایش پیدا کرد و اگر 703 هزار شغل  هم ایجاد کرده باشیم باید در 6 ماه سال جاری کاهش 4 دهم  درصدی در اشتغال داشته باشیم نرخ بیکاری نیز 8 دهم درصد کاهش داشته باشد.

 

کاتب گفت: در دولت سید محمد خاتمی پول هنگفتی را به اسم اشتغال به مردم دادیم اما آنها رفتند و موتورسیکلت خریدند هم خودشان را کشتند هم اشتغال را و هم خدشان را بدهکار بانک

 

الان ۲۵ درصد جمعیت کشور روستایی است که پیش بینی شده که این جمعیت روستایی در سالهای بعد به ۱۶ درصد برسد.

وی با بیان اینکه اگر این روند ادامه پیدا کند هرچه مسولان کار کنند نرخ بیکاری کاهش پیدا نمی کند، اظهار کرد: جمعیت مولد در روستاها و اشتغال زایی نیز در آنها وجود دارد.

رئیس فراکسیون اشتغال مجلس با بیان اینکه این کاهش جمعیت روستایی بلای جان نظام است، تاکید کرد: باید تلاش شود که جمعیت روستایی افزایش پیدا کنند به ویژه این استان که ظرفیت های خوبی دارد و می توان جمعیت را در روستاها نگه داشت.

کاتب ریشه دیگر بیکاری را آمایش سرزمین عنوان کرد و گفت: یکی از مصیبت های ما آمایش سرزمین است که باید به سمت اجرایی شدن آن برویم.

وی مشکل دیگر بیکاری را عدم تناسب نظام اموزش با کسب و کار عنوان کرد و افزود: متاسفانه هنوز نمیتوانیم آموزش را متناسب با بازار کار وفق دهیم.

رئیس فراکسیون اشتغال مجلس اضافه کرد: اشتغال در بحث دولتی دیگر معنایی ندارد و فقط و فقط از طریق بخش خصوصی امکان پذیر خواهد بود و باید حمایت کنیم و سنگ جلوی پایشان را برداریم.

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب