صبح زاگرس
دانا
3. مهر 1396 - 9:00
آمنه حیدریان یکی از سه بانوی شهیده کهگیلویه و بویراحمد است که نشان داد زنان ایران به ویژه زنان لر شیرزنانی هستند که پا به پای مردانشان حرکت می کنند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو، کهگیلویه و بویراحمد 1880 شهید تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران کرده است که سه بانوی شهیده در میان آنها وجود دارد بانوانی که برای دفاع از دین و خاکشان هم گام با مردانشان گام برداشتند و جلو رفتند.

حرف دفاع از میهن که باشد زن و مرد نمی شناسد همه و همه  می آیند و دفاع می کنند که خاکشان و انقلابشان را حف کنند زنان لر تبار کهگیلویه و بویراحمد نیز در هشت سال جنگ نا برابر سهم داشتند و جلو رفتند که بگویند زنان نیز می توانند مرد باشند.

در طول تاريخ ، تعداد زنان جنگجو ، بسيار كم تر از مردان مبارز بوده ، ولي نكته ي مهم اين است كه هنگام بروز جنگ و دفاع يك ملت در برابر حمله ي دشمن ، تنها اعزام مردان به صحنه ي نبرد ضامن پيروزي نخواهد بود ، بلكه حمايت و پشتيباني از نيروها ، تحريض و تحريك و تشويق مردان به حضور مداوم در جبهه ، مراقبت از كودكان ، پرستاري از مجروحان و مداواي زخمي ها ، قبول مسئوليت زندگي در نبود مردان ، حفظ سنگرهاي پشت جبهه و توسعه ي هسته هاي مقاومت محلي در موارد اضطراري ، تأثيري مستقيم بر روحيه ي رزمندگان و حتي سرنوشت جنگ خواهد داشت.

شواهد روايي بر تفاوتهاي اجرايي زن و مرد اينكه گفته ميشود زن و مرد تفاوتهايي دارند اگر با همان بدبيني و سوءظني كه دشمن به وجود آورده نگريسته شود، چنين گمان ميرود كه تفاوت زن با مرد در چيزهايي است كه مرد بطور علاوه و مضاعف دارد و زن از داشتن آنها محروم است. اما با يك ديد صحيح ميبينيم كه، بسياري از كارهايي كه بر دوش زنان است، به دليل ضعف و ناتواني مردان در انجام آنهاست كه به آنها محول نشده و بحث از ضعف و ناتواني زن در جايي است كه دستگاه خلقت او را براي ان كارها نيافريده و خارج از وظيفه اوست

حضور زنان در رژه

زنان ایران زمین با حضور در رژه های نیروهای مسلح همیشه گفته اند که در کنار تربیت فرزندان و ستون خانواده در کنار مردانشان نیز هستند چه که یک زن ایرانی شیرزن است و زن ایرانی شجاع و دلیر است سلاح زنان ایرانی حجابشان است در جنگ نابرابر ما با دشمن حجاب و چادر زن مسلمان ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد و مهمترین سلاح در مقابله با مستکبرین جهان خواهد بود.

 

آمنه متدین و معتقد به اجرای دستورات و تعالیم شریعت اسلام بود نه تنها خود عامل به احکام بود بلکه همسایگان و دیگر اعضای خانواده را خداشناسی، اخلاق نیکو، خلق و خوی خوش توصیه می کرد. در بهبوبه انقلاب در تظاهرات و راهپیمائی ها شرکت می کرد و در محیط زندگی از موقعیت و اعتبار خاصی برخوردار بود.

این پایگاه خبری سه بانوی شهیده کهگیلویه و بویراحمد را در گزارش های مختلف تا پایان هفته دفاع مقدس معرفی می کند بانوانی که شهادت را بر فرزندانشان ترجیح دادند.

شهید آمنه حیدیران یکی از سه بانوی شهیده این استان است  که در سال 1322 در يك خانواده مسلمان و مستضعف در روستاي شيخ حسين چرام ديده به جهان گشود. او در این خانواده محروم و روستایی چنان پرورش یافت که به یک شیر زن در روستا معروف شده بود.

در حالی که بچه های دوران طاغوت در لهو لعب و بازیگوشی زندگی می کردند و همه نوع امکانات آموزشی و رفاهی در اختیارشان بود در آن حال روستای محروم شیخ حسین فاقد محیط آموزشی بود. و نو نهالان روستا یا باید در خانه نزد پدر و مادر می ماندند و  یا اینکه در کو ها و دره ها برای کار چوپانی می رفتند.

آمنه وقتی به سن شش سالگی  رسید هر چند عشق به مدرسه داشت اما به علت فقر شدید خانوادگی و نبود محیط آموزشی امکان رفتن به مدرسه برایش فراهم نشد و در خانه همکار مادر در کارهای خانه داری شد.

البته بعدها که روستا صاحب آموزشگاه شد چون عمری از او گذشته بود دیگر علاق های به سواد و درس خواندن نشان نداد و نتوانست به کلاس درس راه پیدا کند.

در سال 1340 رسالت ديگري كه همانا ازدواج و تربيت و پرورش افراد خانواده بود بدوش گرفت . وي با تمام مشكلات و مشقات زندگي به روش ساده اي زندگی می کرد . چون شوهر ايشان مشغول خدمت نظام بودند تصميم گرفت براي ادامه زندگي همراه با خانواده خويش به شهرهاي جنوبي كشور مهاجرت كند .

در شهرهاي جنوبي با نداشتن امكانات و هواي گرم و فرزندان خردسال چنان زندگی می کرد  كه كسي فكر نمي كرد دارای چنين وضعيتي باشند ثمره ازدواج ايشان سه پسر و چهار دختر است . بعد از سال ها تلاش و زحمت توانست از سرمايه ناچيز خود در بهبهان خانه اي خريداري کند . هنوز چندماهي از اقامتشان در بهبهان نگذشته بود كه شوهر ايشان بیمار و در تهران بستري مي شود و در شهر غريب با فرزندان خردسال و شوهر بیمار چنان مقاوم و استوار در برابر مشكلات مبارزه كرد و فرزندان خود را دلگرم می کرد همانگونه كه رسالت انسان هاي شهيد بود بر زندگي تسلط داشت.

 در بيمارستان تهران از شوهر خود عيادت مي كند و طبق اعتقاد خويش به مكتب تشيع تصميم مي گيرد كه شوهر خود را به زيارت امام رضا (ع) ببرد .

بعد از زيارت براي مدتي شوهر ايشان بهبود مي يابد و طبق مجوزي كه از بيمارستان گرفته بود او را به بيمارستان برمي گرداند و براي سرپرستي فرزندان خردسال غريب خود به بهبهان برمي گردد.

چند روزي در بهبهان نمانده بود كه خبري قلب او و فرزندانش را جريحه دار کرد و آن اينكه شوهر ايشان جان به جان ‌آفرين تسليم نموده بود و دگر بار رسالتي عظيم تر به عهده ایشان مي افتد و همانا تربيت  پرورش انسان هايي كه سرپرست خويش را از دست داده اند .

 او چنان با فرزندانش زندگي مي كرد كه احساس نمي كردند پدرشان را از دست داده اند يعني براي آن ها هم پدر بود و هم مادر .

فرزنداني تربيت كرده بود كه پروانه وار دور شمع وجودش مي گشتند و از حقوق ناچيزي كه شامل حال فرزندانش مي شد با عزت و احترام خاصي به زندگي خويش ادامه مي داد . تا اينكه جنگ صدام كافر بر جمهوري اسلامي ايران تحميل شد و صداميان شهرهاي مقاوم را مورد هجوم موشك هاي اهدايي شرق و غرب قرار دادند .

وقتي كه در دفعات اول به بهبهان موشك اصابت شد فرزندان خويش را روانه چرام كرد و با مادر پيرش حاضر به ترك شهر نشدند تا اينكه در شب 25/11/62در ساعت دوازده بعد از نیمه شب موشك هاي اهدايي ابرجنايتكاران به شهر بهبهان شليك مي شود و به خانه ايشان اصابت مي کند و دعوت حق را لبيك گفته و به لقاءالله پيوست که  مزار این شهیده در گلزار شهدای شهرستان چرام واقع شده است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب