خبرنگار افتخاری
طنین یاس
صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی
دانا
19. تير 1396 - 10:36
حجاب باید نه مصونیت باشد نه محدودیت بلکه باید محبوبیت باشد تا با جان ودل مهمان وجود شود و گرنه هردم به بهانه ای کنار می رود...

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو،لحظه ای سرم در گوشی ولحظاتی بعد چندورقی از یک کتاب را مطالعه می کردم ؛ اما دیدم در خانه ماندن ومحبوس شدن در آن مرا کلافه می کند. تصمیم گرفتم با اطرافیان به یکی از پارک های شهر بروم اما وقتی این  پیشنهاد را مطرح کردم جوابیه ای نصیبم شد که کمان افکارم را به سمت این موضوع، روانه ساخت.

باخود می گویم: چه چیزی باعث  می شود، که  ورود یک فرد با حجاب به اجتماع مصادف با نگرانی هایش  در رابطه با پوشش بقیه افراد باشد؟ و باید این جمله را به زبان اورد که :

«بی حجابی ها کام انسان را تلخ می کند اگر در خانه بمانیم خوش تریم..».

نمی دانم گرما دلیلی موجه برای بی حجابی است ؟

 یا توجیهی مدلل برای کاری که دلمان می خواهد انجام دهیم ودین برای آن حد ومرز قائل شده است؟

راستش را بخواهید همه ی این حرف وحدیث ها  از معیارها ومطلوب ها برمی خیزد.

به گمانم بسیار فاصله است  بین کسی که می خواهد مطلوب واقع شود یا اینکه پیرو مطلوب ترین باشد.

وقتی انسان یک  چیز را به عنوان مطلوب برگزیند، تمام هستی اش رامی دهد تا به  آن مطلوب برسد ولی امان از روزی که خود را مطلوب بپندارد ومهر تایید بررفتارش بزند...

آن وهله است که دیگر خداراهم بنده نیست....

آن موقع است که حتی اندکی تابش خورشید راهم مانع خواسته هایش می داند وفکر می کند اگر تکه پارچه ای کمتر به روی خود بیندازد احوالاتش مطلوب تر می شود نمیدانم این چه منطقی است که هرچه جسم را بیشتر در معرض آفتاب قراردهی کمتر دچار گرما خواهی شد مگر غیر ازین است که گرما بیشتر فرصت تلاقی با بدن مان را پیدامی کند؟

و وقتی رفتار همین عزیزان را در زمستان می بینم متعجب تر می شوم!!

 

 

افرادی که در هوای گرم انقدر نگران گرما هستند در زمستان بی تفاوت سرما راتحمل می کنند تا بازهم زیباتر به نظر آیند!!

پس ظاهرا ایراد کار گرما وسرما نیست وسخن از جلب توجه است؛ خیلی ها می گویند ما برای دل خودمان اینگونه لباس می پوشیم  اما دریغا که راه و رسم زندگی در اجتماع را فراموش کرده اند همانطور که یک فرد نمی تواند در محیط عمومی دود سیگار را به خورد بقیه دهد یک انسان هم به مراتب بیشتر باید ملاحظه کند و  ظاهر خود را به خورد افراد دیگر ندهد ایا می توان به همه افرادجامعه گفت تنفس نکنید من میخواهم سیگار بکشم؟ و یقینا نمی توان گفت شما نگاه نکنید من میخواهم بی حجاب باشم.... .

مگر غیر ازین است که خداوند درقران سوره اعراف ایه27 فرموده:

«ای فرزندان ادم! زنهار، تا شیطان شما را به فتنه نیندازد چنانکه پدر ومادر شما را از بهشت بیرون انداخت و لباسشان را ازایشان برکند تا زشتی هاشان بر آنان نمایان گشت. در حقیقت او وقبیله اش شمارا از آنجا که انها را نمی بینید می بینند. ما شیاطین را دوست کسانی قراردادیم که ایمان نمی اورند».

انسان اگر خود را مطلوب بداند، هر آینه به فکر راحتی وخوشی بیشتر است ودائما می گوید :

هر انچه من میخواهد اتفاق افتد،هر انچه من دوست میدارم بشودو هر انچه من را مطلوب تر میکند انجام دهم؛ لکن فرق باحجاب وبی حجاب در این است که یک خانم محجبه خود را مطلوب نمیداند بلکه هدفش رسیدن به مطلوب واقعی است به همین جهت میگوید هرچه اوبخواهد ولو چادر در گرمای تابستان باشد

وحاضراست هر  کاری انجام دهد اما قدمی به سمت رسیدن  به  مطلوب بردارد.

اینکه برخی حجاب را مصونیت از خطر می دانند حرف بجایی است ولی به نظر می آید اهداف قشنگتری دراین قضیه نهفته است وچه بسا که اگر نامحرمی هم وجود نداشت مارا به پوشیدن ان ملزم می کرد چرا که زن به تنهایی ومستقل از مرد راهی برای رسیدن به کمال دارد وحجاب ازین داستان مستثنی نیست.

برخی هم که حجاب را محدودیت می شمارند از آن جهت است که  تعاریفشان از کلمات متفاوت است واگر بدانیم که اسلام با حکم حجاب ارزش وجودی اورا بالابرده از گفته ی خود پشیمان  خواهیم شد.  حتما شنیده اید که حرف گران سنگ را گران بفروشید وگرنه از ارزش آن کاسته می شود.حال آن که صحبت از روح وسخن ارزنده اینگونه است اما وقتی حرف از جسم میشود به مراتب باید گران تر فروخته شود وباید دانست که نگاهی ارزش خریدن دارد که برای آن بهایی سنگینی بپردازد..

ازنظر بنده حجاب باید نه مصونیت باشد نه محدودیت بلکه باید محبوبیت باشد تا با جان ودل مهمان وجود گردد وگرنه هردم به بهانه ای کنار می رود اما اگر محبوبیت باشد ،تحت هرشرایطی دلیل برای حفظ آن می آوریم نه بهانه برای ترک آن.

 

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب