خبرنگار افتخاری
طنین یاس
صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی
دانا
23. خرداد 1396 - 12:44
خاطره ای جالب در وصف سردار مهربانی ها جواد هرمز پور
شهید کهگیلویه و بویراحمدی که غرور افسر عراقی را لگدمال کرد + عکس
برادر بسیجی متوجه صحبت عراقی نمی شد؛ اما افسر عراقی متوجه صحبت بسیجی دانش آموز شده بود، ولی مرتب مقاومت و امتناع می کرد. درگیری لفظی و بکش و مکش در وسط صف شروع شد. د

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو،نیروهای عراقی در روز سوم اجرای عملیات فتح المبین که محاصره شده بودند، اسلحه، مهمات، کلاه خود و پیراهن نظامی خود را کنار گذاشته و با زیر پیراهن سفید و دو دست روی سر خود را تسلیم نیروهای ایرانی می کردند.
فرمانده تیپ 10 زرهی سر لشکر زبیدی در آن گروه بود که نیروهای گردان شهید هرمزپور آنها را اسیر کرده بود. تنها فرمانده اسیری که اسلحه کلت به کمر داشت همین فرمانده عراقی بود. او اسلحه خود را دور نیانداخته بود.
اسیران عراقی به علت ازدحام و زیاد بودن تعدادشون امکان تفتیش شدنشان در ساعات اولیه تسلیم شدن وجود نداشت. بالأخره بعد از چند ساعت که این گروه اسیر عراقی در کنار دره ای آنها را جمع کرده و جهت انتقال به عقب جبهه منتظر دستور و رسیدن خودروهای کمپریسی و ایفا بودند، اعلام شد، قبل از حرکت همه آنها را تفتیش کنند. چند نفر بسیجی که بعضاً هم دانش آموز خردسال بودند حفاظت آنها را به عهده داشتند؛ اما به دلیل کم بودن تعدادشان و زیاد بودن اسیران عراقی امکان تفتیش میسر نمی شد.

 تا اینکه با تأکید مسئولین مجبور به بازسازی بدنی اسرا شدند. یکی از دانش آموزان بسیجی شروع به تفتیش کرد تا رسید به وسط صف. سرلشکر زبیدی فرمانده ای بلند هیکل با سبیل آنچنانی اسلحه کمری را همچنان به کمر داشت. او به عربی می گفت: فرمانده شما بیاید تا اسلحه و درجه و کارت شناسایی را به او بدهم.

برادر بسیجی متوجه صحبت عراقی نمی شد؛ اما افسر عراقی متوجه صحبت بسیجی دانش آموز شده بود، ولی مرتب مقاومت و امتناع می کرد. درگیری لفظی و بکش و مکش در وسط صف شروع شد. در همین حین شهید هرمزپور با خودروی فرماندهی جهت کاری به عقب برگشته بود. او را در جریان موضوع می گذارند. خود را به جمع اسیران رساند و چون احتمال ضرب و شتم می رفت خودش وارد قضیه شد.
هرمزپور اول آن بسیجی را آرام کرد او را در بغل گرفت صورتش را جلو فرمانده عراقی بوسید. فرمانده عراقی هم از این برخورد حیرت زده شده بود به محض رسیدن هرمزپور اسلحه کمری با خشاب و جلدش را به هرمزپور تقدیم کرد، اما شهید هرمزپور به بسیجی دانش آموز اشاره کرد شما تحویل بگیرید.

 هرمزپور برای ارتقاء روحیه و اعتماد به نفس بسیجی و خرد کردن غرور افسر عراقی در جمع اسیران عراقی این حرکت را انجام داد که موجب تعجب اسیران عراقی و سرلشکر زبیدی گردید. بعد از تفتیش و دریافت کلت، بسیجی اسلحه کمری را آورد و تحویل شهید هرمزپور داد. آن کلت کمری غنیمتی تا زمان شهادت در اختیار شهید هرمزپور بود.

راوی: سردار سرتیپ حسین دقیقی، رئیس ستاد وقت تیپ المهدی(عج)

سردار شهید جواد هرمز پور از اولین شهدای شهر یاسوج بود که 36  سال پیش در کسوت فرماندهی تیپ حضرت فاطمه زهرا (س)، به مناطق عملیاتی جنوب اعزام و سرانجام در 27 شهریور سال 1367در عملیات "پدخندق"، در منطقه ای با همین نام پس از رشادت و دلاوری فراوان به همراه تعداد 80 نفر از رزمندگان کهگیلویه و بویراحمد شهید و 80 نفر نیز اسیر شدند.

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب