خبرنگار افتخاری
طنین یاس
صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی
دانا
2. دى 1395 - 12:44
دبیر کل جمعیت حزب زنان جمهوری اسلامی با بیان این که مسئولین بهتر است به جای مخالفت با شرع و تصویب قانون با دخالت در مسائل خصوصی و خانوادگی افراد جامعه به دنبال فرهنگسازی باشند گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی که در دولت کنونی وجود دارد بعضی از مسئولین برای فرافکنی و انحراف افکار به یکباره مسئله ای حاشیه ای و فرعی را مطرح می کنند که در کشور اولویت ندارد .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو، ماجرا از آنجا شروع می شود که عده ای از نمایندگان در دیدار مرجع عالیقدر آیت الله مکارم شیرازی طرح موضوع می کنند و معایب ازدواج زود هنگام را بیان می کنند.

آیت الله مکارم شیرازی نیز با درایت بیان می کند که با ازدواج دخترانی که به بلوغ عقلی نرسیده اند و قدرت تصمیم‌گیری ندارند، مخالف هستند؛  این کلام دقیقا موافق و همسو با شرع مقدس اسلام است چرا که از لحاظ شرع اسلام،  دختر و پسر باید به رشد جسمی رسیده و بلوغ عقلی و اجتماعی را داشته باشند تا بتوانند ازدواج کنند.

و این موضوع آغازی می شود تا عده ای محدود از نمایندگان مجلس بر طبل تغییر سن ازدواج از 13 سالگی به 18 سالگی بکوبند.

فاطمه آلیا دبیر کل جمعیت حزب زنان جمهوری اسلامی در گفتگو با "زنان کویر" در این رابطه گفت: آنچه که مشخص است ،تغییر سن ازدواج جزو اولویت های مجلس نیست چرا که در شرایط فعلی، کشور با مشکلاتی از قبیل معیشت، تورم، گرانی و بیکاری دسته و پنجه نرم می کند.

وی ادامه داد: ملت ایران مردمی مسلمان و غالب آن ها شیعه هستند و مطابق با ارتباطی که با علما و مراجع دارند، برخورد خواهند کرد از طرفی شرع مقدس اسلام در خصوص شرایط ازدواج به رشد جسمی ، بلوغ عقلی و اجتماعی اشاره دارد و نه سن و سال افراد، متاسفانه در این فرایند دو موضوع اتفاق می افتد که مصادره به مطلوب می شود.

این نماینده ی سابق مجلس ابراز کرد: گاهی در گوشه و کنار کشور بعضی ازدواج های سنتی به روش غلط انجام می شود مثلا با هم معامله می کنند و یا دو قبیله برای حل اختلافات خود با هم وصلت می کنند البته این را انکار نمی کنیم که ازدواج هایی در سنین بالا هم ممکن است ناکام باشد.

آلیا یادآور شد:  گاهی مطرح می شود دختر دارای سن کم است ، مهارت زندگی را نمی داند و هنوز به رشد عقلی نرسیده است که این موضوع را هم اسلام قبول ندارد چرا که شرط ازدواج این است که فرد حتما باید به رشد جسمی ، بلوغ فکری و اجتماعی رسیده باشد حال فرق نمی کند فرد 13 یا 30 ساله باشد .

 

دبیر کل جمعیت حزب زنان جمهوری اسلامی با تاکید بر این که بلوغ عقلی، اجتماعی به سن افراد بستگی ندارد مطرح کرد: در برخی نقاط گرمسیری کشور شاهد هستیم که دختران در سنین پایین به بلوغ جسمی می رسند حال اگر این افراد از تربیت خانوادگی و طبق شرع اسلام از بلوغ فکری و اجتماعی برخوردار باشد، می توانند ازدواج کند.

این نماینده ی مجلس نهم ابراز داشت: ممکن است افرادی تحت تاثیر فرهنگ نادرست تن به ازدواج دهند که باید دانست راه حل این مشکل با قانون درست نمی شود بلکه با فرهنگسازی مقدور خواهد بود.

آلیا خاطر نشان کرد: سال های سال است که مردم مطابق شرع اسلام عمل می کنند و شاهد بوده ایم که گاهی افرادی در سن سی یا چهل سالگی ازدواج می کنند اما زندگی شان به ناکامی کشیده می شود و از طرفی شاهد بوده ایم که دختری در سن دوازده سالگی توانسته بعد از ازدواج زندگی اش را به خوبی مدیریت کند.

وی به قانون ازدواج پسرها بعد از گذراندن سربازی در دوران محمدرضا شاه اشاره کرد و گفت: در آن دوران مردم طبق شرع ازدواج می کردند اما آن را به ثبت قانونی نمی رساندند اگر در مورد مسائل شرع اجبار صورت گیرد باید دانست افراد جامعه طبق شرع عمل می کنند و با گذشت زمان وقتی به سن قانونی رسیدند آن را ثبت می کنند.

آلیا با تاکید بر این که تغییر سن قانونی ازدواج اراده ی مجلس نیست بلکه موضع گیری یکی ، دو نفر از نمایندگان است، مطرح کرد: مسئولین بهتر است به جای مخالفت با شرع و تصویب قانون با دخالت در مسائل خصوصی و خانوادگی افراد جامعه به دنبال فرهنگسازی باشند.

دبیر کل جمعیت حزب زنان جمهوری اسلامی افزود: با توجه به مشکلات اقتصادی که در دولت کنونی وجود دارد بعضی از مسئولین برای فرافکنی و انحراف افکار به یکباره مسئله ای حاشیه ای و فرعی را مطرح می کنند که در کشور اولویت ندارد .

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب