خبرنگار افتخاری
طنین یاس
صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی
دانا
28. آذر 1395 - 8:50
باحضور درجشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری»:
آش دوغ، کلگ و شله ماشکی کهگیلویه و بویراحمد به شیراز رفت+تصاویر
باران ما را یاد «شُله ماشکی» می‌اندازد که همدم روز و شب‌های بارانی مردمان بویراحمد و دنا است و حالا جشنواره سفره ایرانی منطقه ۷ کشور هم بهانه‌ای شده تا این غذای خوش طعم محلی معرفی شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو،این روز‌ها بو و عطر خوش غذاهای محلی چهار استان منطقه هفت کشور در شهر شیراز دیار حافظ و سعدی با نوای موسیقی محلی همراه شده تا بر نقش غذا و تغذیه در ترویج صنعت گردشگری بیش از پیش تأکید شود.

بوی خوش نان محلی استان کهگیلویه و بویراحمد فضا را پر کرده، در یکی از غرفه‌ها زن بویراحمدی بر روی آتش تابه‌ای قرار داده و بساط کلگ و کله پاچه راه انداخته است.

آنسو‌تر زنی با لباس محلی در حال هم زدن آش دوغ است. می‌گوید «آش دوغ استان کهگیلویه و بویراحمد در کشور حرف ندارد». و از مردمی که از کنار غرفه عبور می‌کنند می‌خواهد این طعم دل انگیز را برای یک بار هم که شده بچشند.

باران ما را یاد «شُله ماشکی» می‌اندازد که همدم روز و شب‌های بارانی مردمان بویراحمد و دنا است و حالا جشنواره سفره ایرانی منطقه ۷ کشور هم بهانه‌ای شده تا این غذای خوش طعم محلی معرفی شود.

لذت نوشیدن دوغ خوش عطر کهگیلویه و بویراحمدی با رایحه دلنشین گیاهان روییده در قلب کوه‌های استوار دنا، بر این فضای دل‌انگیز افزوده است تا کمی آنور‌تر نیز بوی دمنوش‌های آویشن دنا بازدیدکنندگان را مست کند.

اجرای زیبای هنرمندان استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، چهارمحال و بختیاری و فارس نیز شور و نشاط خاصی بین مردم ایجاد کرده و پوشش‌های سنتی مردان و زنان این استان‌ها که نشانی از صمیمیت، وحدت و همدلی بین مردم کشور بوده، مورد استقبال بی‌نظیر بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

زنده کردن آداب و رسوم عشایر این استان‌ها از دیگر نکات جالب این جشنواره است، برپایی سیاه چادرهایی که قدمت و تاریخ زندگی بزرگ مردان عشایر را یادآور می‌شود تا رقص محلی مردم کهگیلویه و بویراحمد با صدای زیبای ساز محلی استاد شاهرخ بزم حال و هوای خاصی به فضای جشنواره داده است.

اینجا در جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» دنیایی از طعم و رنگ برپاست و بین استان‌های منطقه ۷ کشور رقابت سختی برای معرفی غذاهای محلی هر استان راه افتاده است.

الماس قبادی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به حضور استان کهگیلویه و بویراحمد در جشنواره ملی «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری»، گفت: این جشنواره از روز پنجشنبه با حضور استان‌های منطقه ۷ کشور شامل فارس، چهارمحال و بختیاری، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد.

وی با بیان اینکه در این جشنواره توانمندی‌های غذایی هر استان به نمایش گذاشته می‌شود، افزود: علاوه بر این، برای نخستین بار در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها از بخش خصوصی در زمینه گردشگری دعوت کرده‌ایم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: هتل‌ها، دفا‌تر خدمات مسافرتی، شرکت‌های تورگردان و سرمایه‌گذاران بوم‌گردی استان برای معرفی ظرفیت‌های کهگیلویه و بویراحمد در زمینه جذب مسافر و گردشگر بیش از ۱۲ غرفه در این جشنواره دایر کرده‌اند.

قبادی برگزاری مسابقه آشپزی بین استان‌های مختلف را از دیگر برنامه‌های جشنواره عنوان و بیان کرد: در تلاش هستیم با معرفی غذاهای محلی بتوانیم زمینه ثبت چند غذای محلی مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد را فراهم سازیم.

وی با بیان اینکه فرهنگ و مکتب آشپزی ایرانی از جمله مکاتب شناخته شده در جهان است، عنوان کرد: برگزاری این جشنواره می‌تواند سبب ترویج فرهنگ مصرف غذای سالم سنتی در سفره‌های ایرانی و حتی بین‌المللی باشد.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: امیدواریم آشپزهای ماهر استان بتوانند طعم خوش غذاهای مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد را در این جشنواره معرفی کرده و از این طریق به رونق صنعت گردشگری استان کمک کنند.

از فضای جشنواره «سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری» هر چه بنویسیم کم نوشته‌ایم، اما هر چه بوده و هست از قدمت، اصالت و تاریخ استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، چهارمحال و بختیاری و فارس گواه می‌دهد.

گزارش/علی اکبر پاک

عکس/سید عبدالخالق غلامی

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب