خبرنگار افتخاری
طنین یاس
صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی
دانا
26. آبان 1395 - 15:37
متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: آنفلوآنزا، بیماری حاد تنفسی است که در اثر عفونت با ویروس های آنفلوآنزا رخ می دهد.

،دکتر گردآفرین نیکبخت افزود: آنفلوآنزا، بیماری است که راه های تنفسی فوقانی یا تحتانی را درگیر کرده که اغلب با نشانه های سیستمیک و علائم عمومی مثل تب، دردعضلانی و ضعف همراه است.

وی با بیان اینکه ویروس های آنفلوآنزا به انواع مختلف A،B،C و براساس آنتی ژنیک تقسیم می شوند، تصریح کرد: ویروس های آنفلوآنزای نوع A به نوبه خود براساس آنتی ژن های سطحی به انواع مختلفی تقسیم بندی شده و به دلیل اینکه این آنتی ژن های سطحی هرچند وقت یک بار تغییر می کنند،هم هر ساله در معرض فرم جدید آن قرار می گیریم و هم گسترده ترین و شدیدترین همه گیری های آنفلوآنزا توسط ویروس های آنفلوآنزا نوع A ایــجاد می شود.

دکتر نیکبخت ادامه داد: همه گیری آنفلوآنزا در مناطق معتدل در ماه های زمستان بیشتر رخ می دهد، در حالی که در مناطق حاره این همه گیری ها در طول سال اتفاق می افتد.

انواع آنفلوآنزا را بشناسید

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان یادآور شد: آنفلوآنزای مرغی و خوکی از انواع آنفوآنزای نوع A هستند، با این تفاوت که این دو نوع از آنفلوآنزا معمولا انتقال فرد به فرد ندارد و تقریبا در همه آنها سابقه تماس با مرغ(یا پرنده) یا خوک آلوده وجود دارد، بنابراین باعث همه گیری وسیع نمی شوند.
وی با بیان اینکه آنفلوآنزای نوع B، همه گیری هایی در مدارس و سربازخانه ها ایجاد کرده و نسبت به آنفلوآنزای نوع A، بیماری خفیف تری ایجاد می کند، تصریح کرد: آنفلوآنزای نوع C، عفونت بی علامت یا علائم سرماخوردگی را در انسان ایجاد می کند.
دکتر نیکبخت اضافه کرد: میزان مرگ و میر در همه گیری های آنفلوآنزا کم بوده و بیشتر در افرادی که دارای بیماری زمینه ای هستند، دیده می شود.

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند؟

متخصص عفونی، با اشاره به افرادی که در معرض عوارض بیماری آنفلوآنزا هستند، گفت: کودکان ۶ ماهه تا ۵ ساله، زنان باردار، افراد بالاتر از ۵۰ سال، کودکان و نوجوانان ۶ ماه تا ۱۸ سال که آسپرین مصرف می کنند، بالغین و کودکان مبتلا به اختلالات مزمن ریوی یا قلبی و عروقی(به جز فشارخون)، بیماری کلیوی، کبدی، عصبی، خونی، بیماری های متابولیک (دیابت)، نقص ایمنی(دارویی یا HIV)، ساکنین مراکز نگهداری و افرادی که دارای چاقی مرضی(BMIبالای۴۰) باشند، در معــــرض عوارض بیماری آنفلوانزا هستند که همین افراد نیز باید واکسن آنفلوآنزا را دریافت نمایند، در مورد سایر افراد در صورتی که تمایل داشته باشند، قابل انجام است ولی ضرورتی ندارد.

راه های انتقال ویروس آنفلوآنزا

دکتر نیکبخت به راه های انتقال ویروس آنفلوآنزا نیز اشاره داشت و تصریح کرد: انتقال ویروس آنفلوآنزا از طریق ذرات معلق در هوا(خصوصا ذرات ریز) و ترشحات تنفسی که با عطسه و سرفه وارد محیط می شوند، صورت می گیرد.

وی ادامه داد: دست دادن با فرد بیمار، سایر تماس های فردی و تماس با اشیاء آلوده از دیگر راه های انتقال بیماری آنفلوآنزا است.

روش تشخیص بیماری آنفلوآنزا

دکتر نیکبخت ترشحات تنفسی، انجام تست RT PCR (حساس ترین و اختصاصی ترین تست) و تســــــــت سریع Ag را از جــــمله روش های تشخیص بیماری آنفلوآنزا عنوان کرد.

وی خاطر نشان کرد: در همه گیری آنفلوآنزا، می توان این بیماری را با درجه بالایی از قطعیت در بیمارانی که با بیماری تنفسی تب دار به پزشک مراجعه می‎کنند، تشخیص داد ولی در شرایط غیر همه گیری افتراق آن از سایر بیماری های ویروسی مشکل است.

دوره کمون(پنهان) بیماری آنفلوآنزا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان، با بیان اینکه دوره کمون بیماری آنفلوآنزا ۱۸ تا ۷۲ ساعت است که مدت این دوره به تعداد ویروس دریافت شده، بستگی دارد، افزود: هرچه بیماری شدیدتر باشد، مقدار ویروس دفع شده بیشتر بوده و دفع ویروس در عرض ۲ تا ۵ روز بعد از شروع علائم آشکار می شود.

علائم بالینی بیماری آنفلوآنزا را بدانید

دکتر نیکبخت در ادامه اشاره ای هم به علائم بالینی این بیماری داشت و گفت: آنفلوآنزا با بروز ناگهانی علائمی مانند تب، سردرد، لرز، درد عضلانی شروع می شود و سپس با نشانه های تنفسی مانند سرفه و گلو درد ادامه می یابد که سرفه یک هفته و گاهی بیشتر نیز طول می کشد.
وی تب ۳۸ تا ۴۱ درجه که اغلب ۲ تا ۳ روز طول می کشد، اما گاهی یک هفته نیز ادامه می یابد را، از دیگر علائم این بیماری عنوان کرد.
وی در خصوص علائم بالینی و فیزیکی بدن نیز یادآور شد: از دیگر علائم این بیماری می توان به درد حین حرکات چشم، سوزش چشم، آبریزش چشم، پوست گرم و خشک، تعرق و پوست لکه لکه اشاره کرد.
دکتر نیکبخت با اشاره به اینکه در افراد مسن ضعف و شلی بدن بعد از آنفلوآنزا ممکن است چند هفته باقی بماند، یادآور شد: افراد بالای ۶۵ سال، بیماران مبتلا به بیماری مزمن خاص( قلبی، ریوی، دیابت، هموگلوبینوپاتی، اختلال کلیوی و نقص ایمنی)، زنانی که در سه ماهه ۲ و ۳ بارداری هستند، بیشتر در معرض عوارض این بیماری قرار دارند.

درمان بیماری آنفلوآنزا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به اینکه ساده ترین و بهترین راه، پیشگیری است، افزود: با مراقبت های ساده، مانند شستن دست با آب و صابون، پرهیز از دست دادن و بوسیدن، پوشیدن جلوی دهان و بینی با دستمال کاغذی و سپس دور انداختن آن، می توان از ابتلا آن و انتقال به سایر افراد پیشگیری کرد. وی افزود: استفاده از زانامیور، اسلتامیور، پرامیور(فرم وریدی) بر بیماری آنفلوآنزای نوع A و B موثر هستند.

دکتر نیکبخت ادامه داد: آمانتارین و ریمانتادین در درمان آنفلوآنزای نوع Aموثر بوده، اما باید توجه داشت که مقاومت گسترده در H1N1 و H3N2 با این داروها دیده شده و استفاده از این داروها جز در مواردی که حساسیت محرز شده باشد، توصیه نمی شود.

وی اضافه کرد: مصرف داروی زانامیور و اسلتامیور اگر طی ۲ روز از شروع بیماری آغاز شود، طول مدت علائم را یک تا یک ر وز و نیم کاهش می دهد، البته اگر در موارد شدید و پیشرونده طی ۵ روز از شروع علائم نیز آغاز شود، موثر است. ولی در افراد بدون عارضه و افرادی که در معرض عوارض بیماری نیستند درمان با داروهای ضد ویروسی ضرورت ندارد و این افراد را می توان علامت درمانی کرد و توصیه به استراحت و مصرف مایعات نمود.

انتهای پیا/م.غ

 

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب