صبح زاگرس
دانا
30. مرداد 1400 - 20:02
در نبود نظارت یا نظارت‌هایی که کارآمدی چندانی ندارند گرانی ها سر از داروخانه های شهر یاسوج درآورده تا درد گرانی درمان نداشته باشد.

قیمت دارو، تابع قیمت‌گذاری، کمیسیون قیمت ‌گذاری سازمان غذا و دارو است و به همین دلیل، بازار نمی‌تواند قیمت دارو را تعیین کند اما آنگونه که شهروندان یاسوجی مطرح می کنند افزایش خودسرانه قیمتها به داروخانه های این شهر رسیده و متولیان داروخانه ها و بازار نمی خواهند در این رابطه تدبیری داشته باشند.

 

دارو‌های بدون نسخه نسبت به سایر داروها، به شدت سیر صعودی داشته است. دیفن هیدرامین، استامینوفن، قرص سرماخوردگی، شربت سرماخوردگی ، دارو‌هایی از این دست هستند که این روزها بیش از سایر داروها افزایش قیمت ها را تجربه کرده اند.

 

گرانی های بی حساب و کتاب سر از داروخانه های شهر یاسوج درآورد تا مخاطبان این پایگاه خبری با ابراز گلایه از مسئولان در این خصوص مطالبات خود را عنوان کنند.

 

شهروند یاسوجی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به افزایش لجام گسیخته کالا در شهر یاسوج گفت: دارو از نیازهای استراتژیک بودن و نخوردن آن باعث می شود بدون شک هزینه درمان بالاتر و بیمار درد بیشتری بکشد.

 

وی ابراز داشت: برخی از شهروندان بیمه درمانی ندارند و البته افزایش فرانشیز پزشکان باعث شده است تا مردم به صورت خود درمانی اقدام به خرید دارو از داروخانه ها کنند که این کار نیز اشتباه است.

 

این شهروند درادامه افزود: گاهی مشاهده می شود قیمتی بر روی دارو درج شده است اما داروخانه با قیمت بالاتری آن را به بیمار می دهد که بدون شک درد بیمار بیشتر می شود.

 

او به نکته ای جالبتر در وضعیت سلامت و درمان شهر یاسوج اشاره کرد و گفت: اگر برای ساعتی به برخی از درمانگاه هایی که در نزدیکی آنها داروخانه وجود دارد مراجعه و آنجا حضور داشته باشید ، مشاهده می کنید تا سرم درمانی و استفاده از سرم های تقویتی برای بیماران بیش از انتظار واقعی  تجویز می شود و بنظر می رسد پزشک درمانگاه طرف قرار داد داروخانه است.

 

وی که نسبت به این موضوع گلایه مند بود گفت: من پزشک نیستم که برای درد بیماران تجویز کنم اما وقتی می بینم از هر 5 بیمار 4 نفر با حجم زیادی دارو و سرم از داروخانه برمی گردد این نکته به ذهنم می رسد که پزشک با داروخانه طرف حساب است و برای درمانگاه نیز درآمد زایی می کند.

 

گرانی دارو و تجویزهای شبهه انگیز دو نکته اصلی در حوزه بهداشت و سلامت استان است که رسیدگی به آن را باید به کارشناسان بخش سلامت سپرد و در این رابطه صبح زاگرس از طریق کارشناسان و مسئولان متولی به این مطالبه مردم رسیدگی می کند.

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب