صبح زاگرس
دانا
5. اسفند 1397 - 14:43
آمارها نشان می دهد که در 10 ماه گذشته در کهگیلویه و بویراحمد 150 نفر در اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده اند.

 صبح زاگرس، اسفند ماه ماهی است که نوید فصل بهار و سال جدید را می دهد و این روزها خیلی ها خود را برای سال جدید و فصل جدید آماده می کنند، اما نکته قابل توجه اینجا است که عده ای از ما در سال های قبل بر روی سفره هفت سین شان حاضر بودند و امسال نیستند، حتی خیلی از نزدیکان ما یک ماه قبل بودند و تصمیم گرفته بودند عید امسال به گردش بروند، اما اکنون در میان ما نیستند.

 

فرودین ماه سال 97 پر حادثه ترین ماه در یک سال گذشته بوده است بگونه ای که در این یک ماه 22 نفر جان خود را بر اثر تصادفات رانندگی از دست دادند، یعنی درست در تعطیلات نوروز که قصد مسافرت داشتند اما در اثر یک بی احتیاطی زندگی شان را از دست دادند.

 

آمارها قابل تامل از تصادفات رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد نشان می دهد که  مردم استان باید به رانندگی توجه بیشتری داشته باشند و بدانند این قوانین تنها برای پلیس های راهنمایی و رانندگی نیست بلکه برای حفظ جان خود مردم است و سود آن را هم خود مردم می برند.

 

متاسفانه فرهنگ رانندگی صحیح و  توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی کمی ناشناخته است و این بی توجهی باعث می شود که هر ساله شاهد تصادفات ناگواری در سطح جاده های استان باشیم؛ شعار می دهیم که دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است اما وقتی بفهمیم دیرمان شده است پدال گاز را به کف ماشین می چسبانیم و می رویم.

 

کهگیلویه و بویراحمد در زمینه تعداد مصدومان ناشی از تصادفات رانندگی رتبه سوم کشوری را را در سال 96 کسب کرده است، با کمی توجه بیشتر سعی کنیم شاهد چنین رتبه هایی در استان نباشیم.

 

 

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد گفت:  تعداد 150نفر در ده ماهه امسال در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده اندکه 77 مورد از تصادفات منجر به فوت در روز، 57 مورد در شب و 16 مورد در طلوع و غروب آفتاب بوده است.

 

امینی گفت: از این تعداد 17 مورد از تصادفات درون شهری، 125 مورد برون شهری و 8 مورد جاده روستایی بوده است.

 

اگر دقیق تر شویم متوجه می شویم 65 مورد از این تصادفات به علت برخورد دو وسیله نقلیه با یکدیگر بوده است، این یعنی اینکه در 65 مورد از تصادفات که بیشترین بخش را نیز شامل می شود دو وسیله نقیله با هم تصادف کرده اند.

 

 

 

اگر در رانندگی برای جان خودمان ارزش قائل نیستیم کمی به فکر طرف مقابل باشیم شاید یکی از این 150 نفر تازه عروس یا داماد شده بودند، شاید یکی از این 150 نفر منتظر دیدن اولین فرزند خود بود و یا شاید فردی میان آنها بود که فردای آن روز تصمسم داشته است به خواستگاری برود.

 

بنابراین نیاز است گاهی در رانندگی تحمل و صبر بیشتری داشته باشیم و با اندکی بی حوصلگی جان بقیه را به خطر نیندازیم کاری کنیم که امسال این عید به کام کسی تلخ شود و کسی را از سفره هفت سین سال بعد حذف نکنیم!

 

کمی مراقبت و دقت در رانندگی می تواند راهگشای بسیاری از امورات باشد، بیایید در کهگیلویه و بویراحمد سال 97 را خوب شروع کنییم و خوب هم ادامه دهیم.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب