صبح زاگرس
دانا
21. بهمن 1397 - 8:32
همرزمانش همیشه می گفتند که شهید اورنگ در همه چیز یک فرد نمونه بود، در خانه برای ما یک پدر فداکار در ورزش یک ورزشکار با پشتکار بالا، در جبهه یک تاکتیک کار واقعی، این از خصوصیاتی است که بدوت اغماض باید در مورد شهید بیان کرد.

به نقل از ایل بانو، شهید سردار ستار اورنگ اولین شهید مدافع حرم از کهگیلویه و بویراحمد است که در دفاع از حرم اهل بیت در سوریه به دست تروریست های داعش به فیض شهادت نائل آمد شهید ستار اورنگ در هشت سال دفاع مقدس نیز حضور فعالی داشت.

شهید ستار اورنگ در سال 1341 در روستای نقارخانه دیده به جهان گشود و از سال 1348 تا سال1353 دوره تحصیلات ابتدایی را که در بخش دروهان  شرکت کرد و مدرک پنجم را با موفقیت پشت سر گذاشت.  از سال 1354 تا سال 1357 دوره راهنمایی را در مدرسه نقارخانه که به اسم خلیج فارس بود پشت سر گذاشت و و از سال 1358 دوره متوسطه یا دبیرستان را در مجتمع آموزشی شهید بهشتی (دبیرستان امام خمینی(ره)) یاسوج گذراند.

در سن 18 سالگی به عضویت سپاه پاسداران درآمد و از تاریخ 15 خرداد 1366 به عنوان داوطلب و آموزشی راهی جبهه های نبرد شد اواخر سال 1366 به عنوان جانشین واحد آموزش معرفی شد و ماموریت های نظامی در تمام استانهای کشور داشته از جمله بندرعباس، قم و استان خوزستان(اهواز) در پادگان آموزشی گچساران و شیراز و جانشین فرماندهی تربیت پاسداران دانشگاه امام حسین(ع) در تهران و همچنین ماموریتهای خارج از کشور از جمله عراق و سوریه داشت.

شهید اورنگ با وجود اینکه در تیر اندازی هیچ حریفی نداشت اما به دلیل یک اتفاق که حتی خودش هم مقصر نبود قریب به 22 سال تفنگ در دست نگرفت از این شهید کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که پاره سنگی را به آسمان پرتاب می کنند و شهید اورنگ با یک دستش به سنگی که در آسمان معلق است شلیک می کند و به هدف می خورد.

این نشان می دهد که وی در تیراندازی هیچ حریفی نداشت اسلحه  شهید اورنگ دراگانوف بدون دوربین بود و هیچ موقع از دوربین بر روی تفنگ استفاده نمی کردند و برخی از همرزمان می گفتند چشمان شهید مانند چشم عقاب بود و هر نقطه ای را که هدف می گرفت به هدف اصابت می کرد.

وقتی شهید متوجه شد که این کلیپ  در فضای مجازی منتشر شده است خیلی ناراحت شد و  می گفت که نباید به دنبال سرتر و بالا تر بودن خود نسبت به دیگران باشیم.

 قبل از اعزام به سوریه به عنوان نیروی مستشاری در عراق به نیرویهای بسیجی این کشور آموزش می دانند و به عنوان مثال می توان به نمره ۱۰۰ نیروهای آموزش دیده به شهید اشاره کرد که همه می گفتند یکی از بهترین آموزش دهندگان شهید اورنگ بود.

 

پیمان اورنگ پسر شهید اورنگ در خصوص روز قبل از شهادت پدر گفت: شهید یک روز قبل از شهادت به یکی از همرزمانش که اهل شهرستان نورآباد بود گفته بود که این شهر(نورآباد) چند شهید مدافع حرم تقدیم اسلام کرده است که همرزمش گفته بود سه شهید، که شهید (اورنگ)در جواب دوستش گفته بود یاسوج در آینده نزدیک یک شهید مدافع حرم خواهد داشت.

همرزمانش همیشه می گفتند که شهید اورنگ در همه چیز یک فرد نمونه بود، در خانه برای ما یک پدر فداکار در ورزش یک ورزشکار با پشتکار بالا، در جبهه یک تاکتیک کار واقعی، این از خصوصیاتی است که بدوت اغماض باید در مورد شهید بیان کرد.

 

نحوه شهادت شهید اورنگ

مقر شهید با محل شهادت دویست کیلومتر فاصله داشت، یکی از همرزمان شهید که فرزندش در خط مقدم و در منطقه ریتان بود می گفت که شهید بیقرار شهادت بود و وقتی که شنیدند که بچه ها در خط در محاصر دشمن در آمدند با عجله گفت باید به این منطقه برویم و بچه ها را نجات دهیم.

با اصرار های فراوان آخر با همرزمش که خودش نیز فرزندنش در همین منطقه (شهر ریتان) در محاصره بود به منطقه عزیمت می کنند و با شکستن حلقه محاصره داعشی ها، بچه ها را آزاد می کنند،درست در یکی از خیابانها شهر ریتان برای شکار چند تک تیرانداز حرکت می کند، که در وسط خیابان مکث می کند(برخی این مکث کردنها را یک نوع گراء می دانند) اما به نظر من یک قسمت بوده و در همین لحظه توسط تیر تک انداز دشمن از پشت سر، تیری به ستون فقرات شهید برخورد می کند که از قفسه سینه شهید بیرون می زند که همین تیر باعث به شهادت رسیدن وی می شود. شهید بر اثر جراحات شدید و نزدیکی تیر به قلب و ترکشهای دیگر به شهادت میرسد.

 

این سردار سرافراز سپاه اسلام پس از آزادی شهرهای نبل و الزهراء از چنگال تروریست‌های تکفیری- صهیونیستی داعش، در ماموریت مستشاری در حلب سوریه روز جمعه 16 بهمن سال 1394 به فیض شهادت نایل آمد.

 

مراسم تشییع شهید اورنگ یکی از باشکوه ترین مراسم هایی بود که در شهر یاسوج برگزار شد حضور مردم نشان دهنده اوج ولایت مداری مردم ایران اسلامی و استان سراسر شیعه کهگیلویه وبویراحمد به ولایت و رهبری بود که در همه صحنه های انقلاب حضور صد درصدی دارند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب