صبح زاگرس
دانا
8. دى 1397 - 18:23
جوانان دست فروش میدان جهاد یاسوج که گفته می شود قرار است ازآنجا جمع آوری شوند فریاد می زنند اگر اینجا دست فروشی نکنیم پس کجا برویم.

وضعیت اشتغال نه تنها در کهگیلویه و بویراحمد بلکه در کل کشور وضعیت مناسبی ندارد، وقتی آگهی استخدامی در اداره ای یا شرکتی زده می شود و نیرو می خواهد می بینیم که چندین برابر معمول متقاضی وجود دارد و این نشان می دهد که فارغ التحصیلان ما این روزها وضعیت خوبی ندارند.

 

البته گاهی مشکل بیکاری به خود جوانان نیز بر می گردد وقتی فردی کار کردن را فقط در پشت میز نشینی ببیند بدون شک ممکن است به این زودی ها شاغل نشود چرا که کار کردن به تخصص و تعهد نیز نیاز دارد، هر چند که داشتن سرمایه نیز بدون تاثیر نیست.

 

به دلیل وضعیت اشتغال و بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد هر روزه شاهد حضور جوانان زیادی در خیابان ها و کافه ها هستیم، برخی ها نیز دنبال کارگری می روند و برخی نیز به دست فروشی پناه می آورند که بتوانند امرار معاش کنند. با توجه به اینکه کهگیلویه و بویراحمد یک استان صنعتی نیست و تعداد زیادی کارخانه در آن وجود ندارد بنابراین چنین کارهایی دور از انتظار نیست.

 

سطح شهر یاسوج در ساعتی از شبانه روز به ویژه در اوایل شب پر می شود از دست فروشانی که به قول خودشان بساط پهن کرده اند، یکی لباس می فروشد دیگری سمبوسه و اسنک می فروشد و یکی نیز لوازم جانبی گوشی را در خیابان ها به فروش می رسانند که با توجه به قیمت مناسب تری که دارند به مزاج مردم نیز خوش آمده است.

 

عصرها و اوایل شب نیز ورودی های شهر یاسوج از هر دو طرف میزبان این دست فروشان است که اکثرا جوانان هستند، یکی لیسانس دارد یکی دیپلم و دیگری هم دیپلم ناقص. اما همه در کنار هم دست فروشی می کنند، اینکه شهرداری ساعتی خاص را برای دست فروشان در  سطح شهر در نظر گرفته است اقدام خوبی بود اما دست فروشان ورودی های شهر یاسوج دچار مشکلات زیادی هستند.

 

میدان جهاد یاسوج نیز در اوایل شب پر می شود از جوانانی که در حاشیه خیابان ها گونی پهن کرده اند و یا طنابی آویزان کرده اند و وسایل خود را برای فروش بر روی آنها می گذارند که تعدادشان نیز متفاوت است. این روزها که هوا سرد است تعدادشان کم و در شب های خوش آب و هوا نیز تعدادشان بسیار زیاد است، اما گویا  شهرداری یاسوج قصد جمع آوری  این دست فروشان را دارد که باعث نگرانی این افراد شده است .

 

 

 

یکی از این فروشندگان در تماس با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: چند شب است که  ماموران شهرداری با این استدلال که می خواهیم شهر را پاکسازی کنیم  می آیند و اجازه نمی دهند که وسایل را پهن کنیم  و به کارمان برسیم.

 

این فرد ادامه داد: ما تعدادی جوان هستیم که  می خواهیم از این طریق زندگی کنیم  و نان در بیاوریم خدا را خوش می آید که این همه دست فروش را که اکثرا جوان هستند و می خواهند لقمه ای نان حلال در بیاورند را از کار بیرون کنند، اگر اینجا دست فروشی نکنیم دیگر چیکار کنم، کارخانه که نداریم پس کجا برویم.

 

وی ادامه داد: حاضر هستیم عوارض هم بدهیم اما ساعتی را در شب یا روز برای ما مشخص کنند که بتوانیم کار کنیم و از این طریق خرج زندگی مان را بدهیم، ما نیز راضی به بی نظمی در شهر نیستیم اما چند ساعت از شب را به ما اجازه بدهند در این مکان دست فروشی کنیم.

 

حرف های این جوان قابل تامل بود، می توان گفت که بیش از 60 نفر در اوایل شب در ورودی های شهر یاسوج  اقدام به دست فروشی می کنند، یعنی بیش از 120 نفر از این طریق امرار معاش می کنند بنابراین دور از انصاف است که اقدام به تعطیلی این دست فروشان کنیم.

 

هر چند که نظم در شهر مهم است و شهرداری نیز حق دارد اما با توجه به شرایط اقتصادی امروز و نبود کارخانه بزرگ صنعتی در استان، شهرداری یاسوج می تواند ساعاتی از شب را برای این افراد در نظر بگیرد که این ها نیز بیکار نشوند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب