صبح زاگرس
دانا
6. آذر 1397 - 12:00
پل سوم بشار هشداری برای دفتر فنی استانداری بود که کیفیت و کمیت اجرای پروژه ها را با دقت بیشتری نظارت کنند.

وقتی در استانی و یا شهری پروژه ای کلنگ زنی می شود بدون شک باید از قبل همه جوانب ان سنیجده شود و بعد وارد مرحله ساخت شود در مرحله ساخت نیز به دلیل حساسیتی که در برخی از پروژه های وجود دارد نیاز است که نظارت جدی برآنها  انجام شود گاهی سهل انگاری در نظارت ممکن است خسارت جبران ناپذیری را ایجاد کند.

در استانداری ها مسئولیتی تحت عنوان مدیرکل فنی وجود دارد که یکی از وظایف این مدیریت نظارت کمی و کیفی بر پروژه های در حال ساخت است  اینکه آیا از مصالح استاندارد استفاده می شود و یا این پروژه در حال ساخت طبق نقشه پیش می رود ایا پروژه ای که قرار است اجرا شود قابلیت اجرا در این نقطه و این شرایط را دارد.

بنابراین مهمترین مولفه در اجرای پروژه ها نظارت است ان هم نظارت دقیقی که توسط مدریکل دفتر فنی استانداری انجام شود شاید پیمانکار پروژه برای نفع بیشتر از مصالح نامرغوب استفاده کند اما اگر نشارت باشد بدون شک پروژه مورد نظر با بهترین کیفیت اجرا می شود و تا سال های سال بدون مشکلی از ان بهره برداری می شود.

 استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های کم جمعیت با وسعت کم است این استان دارای آب و هوایی خاص است و بدون شک شرایط اقلیمی بر پروژه هایی که قرار است ساخته شود تاثیر گذار است بنابراین پروژه ای که در این استان ساخته می شود باید از نظر کیفی و کمی با پروژه ای که در سایر استان ها ساخته می شود کمی تفاوت داشته باشد که شرایط آب و هوایی بر روی آن تاثیر منفی نداشته باشد.

اما گویا هنوز پروژه هایی که در این استان تعریف می شود بدون در نظر شرایط اقلیمی است و این موارد باعث ایجاد مشکلاتی برای پروژه ها می شود نمونه آن ریزش دیوار یک مدرسه تازه تاسیس در گچساران و ریزش کناره های پایه پل سوم بشار است پلی که تنها چند ماه است که یک باند آن افتتاح شده است.

ساخت پل ساخت تونل ساخت زیر گذر و رو گذرها مواردی هستند که در ساخت آنها باید شرایط اقیلیمی در نظر گرفته شود و دفتر فنی استانداری بر ساخت آنها بیشترین نظارت را داشته باشد اما اینکه چرا  پایه های یک پل بعد از چند ماه افتتاح  با 150 میلی متر بارندگی فرو می ریزد جای سوال دارد.

پلی که 11 سال طول کشید افتتاح شود مدیرکل دفتر فنی استانداری وقتی در حال ساخت پل بودند چرا همه جوانب را در نظر نگرفت وقتی این استان هر ساله جزو استان های پر بارش کشور بوده است ایا چنین بارشی باید روی آن  تاثیرگذار باشد ایا نظارتی بر ساخت پل بوده است.

به دلیل کوهستانی بودن استان در محور یاسوج بابا میدان و یاسوج -اصفهان تونل هایی در کوه ها ایجاد شده است تونل هایی که ممکن است همچون پل سوم بشار روزی فاجعه ای به بار بیاورند در بارش های چند روز گذشته سقف تونل پاتاوه در محور یاسوج اصفهان به یک آبشار تبدیل شده بود.

تونلی که در دل کوه ساخته شده است باید از همه نظر استحکام داشته باشد و آنقدر با بتن و سیمان محکم شده باشد که آب  راهی برای ورود به آن  پیدا نکند اما اینکه از سقف آن  آب ریزش می کند چه چیزی را نشان می دهد ایا حسین کاظمی  مدیرکل  دفتر فنی استانداری نظارت کافی بر ساخت چنین تونل های هایی دارد ایا مصالح به کار رفته در ساخت تونل کیفیت ساخت در نظر گرفته شده است.

انتظار می رود که مسئولان نظارتی در ساخت چنین پروژه هایی که با جان مردم سر و کار دارند توجه بیشتری داشته باشند چرا که اگر نظارت نباشد بدون شک کیفیت و کمیت مورد نظر ایجاد نمی شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب