صبح زاگرس
دانا
9. آبان 1397 - 18:09
برچسب قیمت که به گونه ای از گران فروشی جلوگیری می کند موضوع مهمی است که برای مغازه داران یاسوجی بی ارزش تلقی می شود و سوء استفاده از قیمت ها را نیز افزایش می دهد.

همه ما وقتی کالایی را می خریم قبل از بردن به صندوق برای حساب کردن برچسب قیمت آن را نگاه می کنیم و بعد تصمیم می گیریم که آیا این کالا را بخریم یا خیر بنابراین برچسب قیمت یک موضوع بسیار مهم است. شرکت های تولید کننده نیز باید این برچسب قیمت را بر روی کالای خود درج کنند که برای فروشنده و خریدار ابهامی ایجاد نشود.

با توجه به اینکه در چند ماه اخیر برخی از اجناس افزایش قیمتی چند برابری داشتند این پرچسب قیمت ارزش بیشتری پیدا می کند و خریدار نیز اطمینان حاصل می کند که قیمتی که کالا را می خرد توسط کارخانه دار  درج شده است و فروشنده تنها 12 تا 15 درصد سودش را بر روی  قیمت کالا می کشد.

برچسب قیمت که برای خریداران یک موضوع مهم است اما گویا در شهر یاسوج برای فروشنده ها خیلی مهم و با ارزش تلقی نمی شود به گونه ای دیگر می توان گفت برچسب قیمت برای مغازه داران یاسوجی بدون مفهوم است  و هر فروشنده ای کالای مغازه اش را به هر قیمتی که می خواهد عرضه می کند.

برخی از مغازه داران شهرستان بویراحمد  گویا انصاف در معامله و حلال بودن را فراموش کر ده اند وقتی نیز اعتراض می کنیم که فلان کالا قیمتش مثلا 19 هزار تومان درج شده چرا شما 23 هزار تومان می فروشید در جواب می گویند این قیمت برای من است که از کارخانه می خرم و وقت فروش باید سود خودم را نیز در نظر بگیرم.

بیشتر کسبه بازار درشهرستان بویراحمد چندان بر چسب قیمت را نیز جدی نمی گیرند و به 12 درصد سودی که بر روی هر کالا می کشند رضایت ندارد و کالاهای دیگر را با سود بیشتر می فروشند این درحالی است که این کار آنها غیر قانونی است و هر کالا باید با قیمتی که درج شده است به فروش برسد.

شهروندان شهرستان بویراحمد دیگر نمی دانند کدام یک راست می گویند آیا واقعا برچسب قیمت برای خود مغازه دار است یا خیر برای خریداران است، این سوالی است که همیشه در میان مردم مطرح است و به یک ابهام تبدیل شده است و اکنون خبرنگار این پایگاه خبری در گفت و گو با چند نفر از کارکنان صنعت معدن این موضوع را بررسی کرده است.

طبق بررسی های انجام شده هر فروشنده تنها می تواند 12 تا 15 درصد بر روی هر کالای خود سود بکشد بالاتر از این مقدار غیر قانونی است و مردم باید شاکی چنین مغازه دارانی شود که برای شکایت کردن از فروشنده های متخلف مردم شهرستان بویراحمد می توانند با شماره 124 تماس بگیرند.

شماره 124 در طول روز پاسخگوی مردم است و در سریع ترین زمان ممکن موضوع را بررسی می کند از طرف دیگر طبق این بررسی ها برچسب قیمتی که بر روی کالا درج است برای خریداران است و اگر فروشنده ادعا می کند برای خودشان است صحت ندارد و این نیز غیر قانونی است.

دزدی کردن تنها از دیوار خانه مردم بالا رفتن و اختلاس های چند میلیاردی نیست بلکه 3 هزار تومان سود بیشتر از حق قانونی نوعی دزدی محسوب می شود البته گاهی فروشنده های با انصاف نیز در میان مغازه داران پیدا می شود هر چند کم اما انتظار می رود در این میان مردم نیز فروشنده های با انصاف را بشناسند و به بقیه معرفی کند.

مردم گاهی می توانند در تعیین شرایط و وضعیت  کمک کنند اگر مغازه داری بی انصاف است خرید خود را جای دیگر انجام دهیم اگر مغازه داری بیشتر از حقش نمی خواهد و سود حرام بر نمی دارد به بقیه نیز معرفی کنیم شاید اینگونه بتوانیم دیگران را نیز تشویق کرد که در معامله انصاف را رعایت کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب