صبح زاگرس
دانا
9. آبان 1397 - 18:08
زنگ نماز که سال گذشته به برنامه هفتگی مدارس اضافه شد متاسفانه در برخی از مدارس استان رعایت نمی شود.

مدرسه مکانی برای آموزش، تعلیم و تربیت است بنابراین نیاز است که این تعلیم و تربیت به معنای واقعی نمود پیدا کند به این معنا که در مدارس نباید تنها به مبحث تعلیم پرداخته شود بلکه تربیت و پرورش دادن دو مسئله بسیار مهم است که اهمیت آنها کمتر از تعلیم نیست.

 

 

در مدارس موضوع تعلیم خوب یا بد انجام می شود اما موضوع پرورش و تربیت دو موضوعی هستند که نه تنها در استان کهگیلویه و بویراحمد بلکه در کشور به خوبی به آنها پرداخته نمی شود و این یک معضل و مشکل بزرگ در مدارس ماست.

 

 

مدرسه یک نهاد مهم است که نیاز است به آن توجه ویژه شود، تقریبا می توان گفت که همه افراد این جامعه با این نهاد در ارتباط هستند بنابراین می توان با انجام کارهای و فعالیت های خاص در این نهاد بر روی افراد زیادی در جامعه تاثیرگذار باشد.

 

 

دانش آموزان تقریبا هر روز ساعات زیادی را در مدارس می گذرانند، بنابراین اگر در این نهاد به خوبی آموزشهای مورد نیاز ارائه نشود بدون شک در آینده آنها نیز تاثیرگذار بوده، یک موضوع مهم در مدارس استان نواخته شدن و یا نشدن زنگ نماز در مدارس است.

 

 

طبق دستورالعملی که مصوب مجلس بوده و توسط رئیس جمهور نیز امضا شده است، نواخته شدن زنگ نماز در مدارس الزامی خوانده شده و از زمان اذان به مدت 30 دقیقه نباید هیچ کلاسی تشکیل شود که دانش آموزان بتوانند در نماز شرکت کنند اما متاسفانه این دستوالعمل در خیلی از مدارس استان اجرا نمی شود.

 

 

 

ظبق سند جامع توسعه و تعمیق فرهنگ نماز، زمانی به عنوان «زنگ نماز» در ساعات آموزشی مدارس در نظر گرفته شد و قانونگذار نیم ساعت زمان برای این زنگ پیش بینی کرد. در واقع برای برگزاری نماز جماعت در مدارس، نیم ساعت به مجموع ساعات آموزشی مدارس اضافه شد و باوجو آنکه قبلا ممکن بود از زنگ تفریح یا زنگ کلاس‌ها برای نماز جماعت کم و زیاد شود، اما اکنون قانونگذار تصویب کرده اجرای برنامه نماز در ساعاتی که با افق شرعی همزمان شود صورت گیرد.

 

 

 

زنگ نماز در کنار سایر درس ها باید در برنامه هفتگی مدارس گنجانده شود، بدون شک زنگ نماز می تواند نقش زیادی در موضوعات تربیتی و پرورشی دانش آموزان داشته باشد اما گاهی این زنگ نماز در برخی مدارس کنار گذاشته می شود و خیلی به دستورالعمل مشخص شده پایبند نیستند.

 

 

دانش آموزان در کنار تعلیم، پرورش نیز پیدا می کنند بدون شک اگر معلمان یک مدرسه وقت نماز دست از درس دادن بکشند و دانش آموزان را تشویق کنند که برویم وضو بگیریم و نماز بخوانیم بسیار تاثیرگذار تر خواهد بود تا وقتی بنشینیم و یک ساعت برای آنها توضیح دهیم که باید نماز بخوانند.

          

                     

معاون پرورشی فرهنگی آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد روز قبل در جلسه ای گفت: زنگ‌نماز باید در مدارس وجود داشته باشد، این موضوع با امضای ریس جمهور به آموزش و پرورش ابلاغ شده و باید از وقت اذان یه مدت ۳۰ دقیقه به دانش آموز برای خواندن نماز فرصت داده شود، هرگونه فعالیت آموزشی در مدرسه در این 30 دقیقه ممنوع و تخلف است، نیاز است که زنگ نماز در برنامه هفتگی مدارس کنجانده شود ۳۰ دقیقه وقت نماز باید در مدارس اجرا شود حتی اگر دانش آموزان در نماز شرکت نکنند.

 

 

ملک حسینی گفت: معلم باید توجیه شده باشد که وقتی اذان پخش شد وسط کلاس هم باشد حتی وسط حل کردن مسئله فیزیک هم باشد باید تعطیل شود، دانش آموزان باید از رفتار معلمان یادبگیرند و با هم برای خواندن نماز بروند، زنگ نماز تنها برای دانش آموزان نیست.

 

 

با توجه به مطالب گفته شده نیاز است که آموزش و پرورش استان مدیران و مربیان را توجیه کند که نماز تاثیرگذاری زیادی برای آموزش نسل امروز دارد اگر رئیس جمهور دستورالعمل را امضا کرده است بنابراین نشان می دهد که زنگ نماز مسئله ای مهم است که حتما باید در مدارس اجرا شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب