صبح زاگرس
دانا
6. آبان 1397 - 15:16
دوپشته دشت روم محل دفن زباله های شهر یاسوج است اما نکته جالب اینجاست که خود اهالی دشت روم از آن محروم هستند به مصداق ضرب المثل "آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم".

دهستان دشت روم یکی از مناطق زیبا و  بکر در شهرستان بویراحمد است، این منطقه به دلیل قرار گرفتن در بالاتر از شهر یاسوج سردتر است به گونه ای که در تابستان هوای خنک تر و در زمستان نیز هوای سردتری نسبت به این شهر دارد در حالی که تنها 20 کیلومتر با شهر یاسوج فاصله دارد.

 

 

دشت روم یکی از دهستان هایی است که تا اندازه ای توسعه خوبی نسبت به بقیه دهستان های استان دارد، این دهستان دارای مناطق مختلفی از جمله چات باریک، چالبنیو، منصور آباد، دمکره، گلزردی، ده کهنه، جهان اباد، تنگاری، حسین آباد است که هر کدام به دلیل وسعت دشت روم در بخشی قرار گرفته اند.

 

 

مردم دهستان دشت روم بیشتر به کار دامداری و کشاورزی مشغول هستند چرا که این دهتسان یکی از بهترین زمین های کشاورزی را دارد البته متاسفانه بخشی از زمین های کشاورزی در حال تبدیل شدن به خانه هستند که در اینجا نظارت مسئولان کشاورزی را نیاز  دارد.

 

 

دو پشته دشت روم از سمت یاسوج در ابتدای دهستان دشت روم واقع است این محل که قبلا مکانی زیبا و بکر برای عشایر بود اکنون به محل جمع آوری زباله های شهر یاسوج تبدیل شده است، در این مکان زباله های جمع آوری شده دفن و در برخی موارد توسط افراد سودجو اتش زده می شوند.

 

 

این آتش زدن به نوبه خود باعث منتشر شدن دودهای سمی در فضا می شود و به واسطه این دودهای سمی نیز ممکن است افرادی دچار بیمارهای تنفسی شوند چرا که در این زباله ها مواد مختلفی وجود دارد که دود متصاعد شده از انها برای انسان بسیار خطر ناک است هر چند این اتش زدن زباله ها در دوپشته دشت روم کاهش چشمگیری داشته است اما به ندرت نیز گاهی دیده می شود.

 

 

با وجود اینکه دوپشته دشت روم محل جمع آوری زباله هاست اما نکته جالب اینجاست که زباله های خود دهستان دشت روم در طبیعت رها می شوند و دو پشته دشت روم جایی برای همه زباله های شهر یاسوج است به گونه ای که این ضرب المثل به ذهن می رسد آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم.

 

 

مردم روستاهای که در دهستان دشت روم هستند زباله های خود را یا به محلی می برند و آتش می زنند و یا مجبور هستند خودشان زباله ها را به اول جاده دوپشته برسانند تا شاید ماشین زاباله ای که از شهر می آید اینها را نیز با خود تا دوپشته ببرد.

 

 

گاهی در  مسیر ورودی دو پشته دشت روم صحنه هایی دیده می شود که در شان یک شهر پایتخت طبیعت نیست با توجه به اینکه افرادی که از جنوب قصد ورود به شهر یاسوج را دارند باید از دهستان دشت روم عبور کنند که دیدن چنین صحنه ای هر گردشگری را پشیمان می کند.

 

 

مردم دهستان دشت روم از وضعیت موجود گلایه مند هستند که چرا با وجود دوپشته اما زباله های انها جمع آوری نمی شود و باید یا آتش بزنند و یا در مکانی رها کنند بدون شک هیچ فردی دوست ندارد زباله اش را در طبیعت رها کند اما وقتی دوپشته هست اما ماشین جمع آوری نیست چه کنند، گاهی زباله های خود را کنار جاده می گذارند تا شاید ماشین جمع آوری زباله آنها را جمع کند که به دلیل پاره شدن این پلاستیک ها وضعیت بسیار نامناسبی کنار جاده ها ایجاد می شود.

 

 

انتظار می رود مسئولان استان فکری برای زباله های اهالی دهستان دشت روم کنند، بهتر است ماشینی در اختیار این دهستان  قرار گیرد که دو هفته ای یک بار کار جمع آوری را انجام دهد و یا اجازه دهند خودشان انها را تا دوپشته ببرند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب