صبح زاگرس
دانا
5. آبان 1397 - 12:53
فضای مجازی در استان کهگیلویه و بویراحمد این روزها در اختیار بانوانی است که سلفی های لباس محلی خودشان را به نمایش بگذارند.

در گذشته در مراسم های عروسی اجازه نمی دادند که کسی از عروس و داماد و یا از انهایی که با لباس محلی می رقصند عکس بگیرند چرا که این کار برای خود بانوان و یا خانواده های انها یک کار بسیار نازیبا به حساب  می آمد اما گویا با آمدن فضای مجازی شرایط نیز سخت تر شده است.

اگر قبلا برای داشتن یک عکس باید از دوربین عکاسی می گرفتیم و چند روز و شاید چند ماه برای ظرهر شدن آنها صبر می کردیم اما در عوض امروز خیلی سریع می توانیم عکس بگیریم و در هر جایی که دلمان می خواهد منتشر کنیم اگر عکس بد درآمد حذف و عکس جدید می گیریم.

اینکه حتی یک فرد عکس سه در چهار ما را همراه داشت برایمان خیلی زشت به نظر می رسید و سعی می کردیم از چنگش بیرون بیاوریم اما امروز با آمدن فضای مجازی و گوشی های هوشمند وضعیت فرق کرده است و این نشانه پیشرفت و تکنولوژی در میان مردم است که بسیار خوب است اما چگونگی استفاده از این تکنولوژی در کنار خوب بودن مهم نیز هست.

 

 

اگر در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مختلف سرک بکشیم می بینیم که دختران جوان ما چگونه با لباس محلی و ژست های مختلف سلفی می گیرند و در فضایی ناشناخته رها می کنند فضایی که به راحتی می توانند از این عکس ها بدترین سوء استفاده ها را بکنند.

فضای ایسنتاگرامی استان ما پر شده از این چنین سلفی هایی که برای دیگران و افراد نا محدود به نمایش گذاشته می شود فردی شب عروسی دعوت سات یا در همان مکان لایو زنده می گذارد و یا فیلمی یک دقیقه ای می گیرد و در پیج شخصی اش می گذارد فردا فردی دیگر آن را می بیند و از آن  خوشش می آید بنابراین ان را دانلود می کند و در پیج خودش می گذارد انقدر این موضوع ادامه پیدا می کند یک دفه ای می بینیم در فضای پربازدید قرارگرفته است.

 

باتوجه به اینکه خیلی ها با شخصیتی نا معلوم در فضای مجازی هستند به ویژه در فضای اینستاگرام که یک فضایی جهانی است بانوان ما باید بدانند چه مواردی قابل درج در پیج دارد و چه مواردی را نباید بگذارند چرا که همواره اصالت و شخصیت یک موضوع مهم برای بانوان این استان است.

محلی محلی به دلیل تنوع رنگ و زیبایی که دارد همه مردم به ویژه آنهایی که در سایر استان های بزرگ از جمله اصفهان تهران و یا قم زندگی می کنند طرفدار ان هستند اگر بانوی یاسوجی سلفی با لباس محلی بر روی پیجش قرار دهد فردی که در تهانر است تنوع لباس را دوست دارم و آن را ذخیره می کند و باز هم داستان بالا تکرار می شود.

زیبایی و مرتب بودن خصلت بانوان کهگیلویه و بویراحمدی است و همیشه این خصلت ها را دارند اما نیاز است که در استفاده از فضای مجازی کمی بیشتر دقت کنند و عکس شان را تنها برای فرد مورد نظرشان بفرستند نه اینکه در ویترین بگذارند که همه نگاه کنند.

فضا مجازی آنقدر گسترده است که برای وارد شدن به آن بهتر است از قبل اطلاعاتی در خصوص آن داشته باشیم و به گدار به آب نزنیم چرا که در این حالت ممکن است هم خودمان غرق شویم و هم باعث غرق شدن دیگران شویم.

اطلاعات سواد رسانه ای مان را افزایش دهیم تا بدانیم در فضای مجازی چه چیزی را باید باور کنیم و چه چیزی به تحقیق و پژوهش نیاز دارد بدانیم که گوشی های هوشمند به اندازه ای کیفیت دارند که سودجویان می توانند از یک عکس اثر انگشت شما را جدا کنند.

 امکان سوء استفاده از عکس های سلفی همین الان یهویی خود با نشان دادن انگشت های دست به صورت "V" گرفته می شوند، می پردازد، گفته می شود محققانی در زمینه فن آوری اطلاعات اعلام کرده‌اند که کیفیت تصاویر دوربین‌های پیشرفته گوشی های هوشمند به قدری خوب شده اند که می‌توان اثر انگشت افراد را از طریق این عکس‌ها به دست آورد.
اثر انگشت به خاطر خاصیت منحصربفرد بودنش به عنوان یک تائید کننده هویت بیومتریک به شمار آمده و روز به روز در گوشی ها، تبلت ها، لپ تاپ ها و دیگر سیستم های هوشمند بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد.

 سلفی گرفتن های این چنین روزی شما را به دردسر می اندازد. تکنولوژی جدید می تواند اثر انگشت شما را از روی تصاویر سلفی با دقت بالا استخراج کند. این روش به هر کسی اجازه می دهد تا با کپی کردن اثر انگشت شما، هویت شما را جعل کند. البته پژوهشگرن روشی برای مقابله با این موضوع پیدا کرده اند و این ماده ای است که جلوی کپی شدن اثر انگشت شما را می گیرد. گفته می شود این ماده تا دو سال آتی وارد بازار می شود.

با توجه به توضیحات گفته شد بنابراین می طلبد که بانوان کهگیلویه و بویراحمدی در پست هایی که می گذارند کمی بیشتر دقت کنند چرا که فضای مجازی نا محدود است و هر مشکلی می تواند ایجاد کند.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب