صبح زاگرس
دانا
30. مهر 1397 - 13:12
ورزش کردن با وجود همه مزیت هایی که دارد اما برای برخی از بانوان به ویزه بانوان خانه دار کهگیلویه و بویراحمدی اهمیتی ندارد.

به نقل از ایل بانو، ورزش یک مقوله بسیار مهم برای انسان است چرا که با ورزش، تندرستی و سلامت بدن را می توان حفظ کرد این یک شعار نیست چرا که اگر به اطراف نگاه کنیم می بینیم که افراد ورزشکار با نشاط تر و پر انرژی تر از افرادی هستند که ورزش نمی کنند.

 

ورزش کردن زن و مرد نمی شناسد، شاید بتوان گفت که بانوان بیشتر از مردان به ورزش نیاز دارند چرا که بانوان بعد از سن 50 سالگی کم کم به سمت پوکی استخوان پیش می روند اما اگر از همین ابتدا شروع به ورزش کردن کنند این اتفاق کمتر رخ می دهد.

 

متاسفانه بانوان کهگیلویه و بویراحمدی خیلی به ورزش کردن اعتقادی ندارند و ورزش کردن را مخصوص دختران جوان و یا مردان می دانند در حالی که یکی از نیازهای ضروری بدن بانوان ورزش کردن است و به سلامت آنها کمک می کند بانوان خانه دار کهگیلویه و بویراحمدی همه وقت خود را در خانه می گذرانند و از ورزش غافل هستند.

می توان گفت بیشتر بانوان این استان به ویژه بانوان یاسوجی زندگی روزانه شان را در غذا درست کردن و مرتب کردن خانه خلاصه می کنند اما اگر بخواهند می توانند وقتی را برای خودشان خالی کنند و به ورزش کردن بپردازند که اینگونه نیست در حالی که مردان اگر صبح تا عصر سر کار باشند باز هم ترجیح می دهند چند ساعت از شب را در باشگاه ها بگذرانند.

 

به صورت عادی اگر بدن انسان بدون تحرک باشد کم کم بدن دچار مشکل و اختلال می شود و با اندکی تحرک ضربان قلب به یکباره بالا می رود و خستگی زودرس را برای بانوان ایجاد می کند و این نشانه ضعف در دستگاه گردش خون است بدون شک زنان رنجور و افسرده در زندگی نیز دچار مشکلاتی می شوند.

 

یکی از بیماری های شایعی که در میان بانوان کهگیلویه و بویراحمد خیلی مشاهده می شود سرطان سینه است که طبق بررسی های انجام شده ورزش می تواند باعث کاهش این بیماری شود، چرا که اضافه وزن یکی از دلایل بیماری های مختلف است و این ورزش با کاهش جلوگیری از افزایش وزن بانوان به ویژه از سن 50 سالگی، ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

نکته جالب اینجاست که ورزش در زمان بارداری نیز برای بانوان مفید است، با ورزش کردن و تحرک بیشتر برای بانوان به دنیا اوردن بچه نیز ساده تر انجام می شود و درد کمتری را احساس می کنند بنابراین تاثیر مثبتی بر بارداری دارد البته باید ورزش هایی در زمان بارداری انجام شود که ضرری برای مادرنداشته باشد.

 

اما در مقابل این اهمیت ورزش برای بانوان متاسفانه امکانات ورزشی مناسب برای بانوان در شهر یاسوج بسیار کم و انگشت شمار است واین نشان می دهد در کنار بی اهمیت بودن ورزش برای برخی بانوان، مسئولان نیز این مقوله را جدی نگرفته اند و نیاز است که به عنوان یک موضوع مهم مورد بررسی قرار گیرد.

 

پارک بانوان یاسوج تا اندازه ای امکاناتی دارد اما با توجه به مشرف بودن چند تپه و پارک و ساختمان های چند طبقه بر این پارک امکان اینکه بانوان بتوانند با لباس راحت ورزش کنند را کم کرده است بنابراین انتظار می رود که ورزش بانوان در این استان جدی گرفته شود.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب