صبح زاگرس
دانا
7. مهر 1397 - 12:41
برخی از مغازه داران یاسوجی دغدغه تمیزی شهر را نداشته و گاهی مشاهده می شوند زباله های خود را وقت و بی وقت در کنار خیابان و جدول ها رها می کنند که چهره زشتی از پایتخت طبیعت را منعکس می کند.

شهر که تمیز باشد افرادی که در آن زندگی می کنند نیز دارای نشاط و انرژی بیشتری هستند و زندگی بهتری دارند اما وقتی یک شهر  اول صبح پر از زباله باشد بدون شک انرژی را از انسان می گیرد و باعث می شود افراد نیز با اخم بیشتری وارد خیابان ها شوند و کارشان را اغاز کنند.

 

ماموران شهرداری معمولا شب تا صبح کل خیابان های شهر یاسوج را جارو می زنند به گونه ای که معمولا اوایل صبح که هنوز مغازه  داران یاسوج شروع به کار نکرده اند همه جای شهر تمیز است اما همین که مغازه داران مغازه خود را باز می کنند و رفت و آمد مردم نیز بیشتر می شود تا عصر می بینیم که باز شهر همان وضعیت نامناسب را دارد و پر از زباله های مختلف است.

 

گویا مغازه داران یاسوجی دغدغه تمیزی و زیبایی شهر خود را ندارند و اوایل صبح که اقدام به مرتب کردن مغازه های خود می کنند مواد اضافه و آشغال هایشا را در خیابان رها می کنند و می گویند ماموران شهرداری تمیز می کنند و این یک معضل در یاسوج است که برخی از مغازه داران دغدغه شهر را ندارند.

 

 

هر اندازه هم که ماموران شهرداری از شب تا صبح اقدام به تمیزی خیابان ها کنند تا زمانی که  مغازه داران یاسوجی اینگونه عمل کنند شهری زیبا نخواهیم داشت اینکه چه زمانی فرهنگ نریختن و جمع اوری زباله ها توسط مغازه داران در یاسوج جا بیفتد جای سوال دارد و خود این افراد باید دغدغه شهر را داشته باشند.

 

گاهی در خیابان ها و در جلوی مغازه ها در شهر یاسوج با صحنه هایی مواجهه می شویم که در شأن یک فرد نیست وقتی امروز صبح از خانه به سمت محل کار در حرکت بودم، مشخص بود که پیاده رو های شهر، دیشب تا صبح تمیز شده است اما جلوی مغازه ای رسیدم که اول صبح همه زباله های خود را بدون توجه به رعایت حقوق دیگران به خیابان انداخته بودند و این صحنه ها جای تاسف دارد.

 

 

گاهی می بینیم که مغازه داران در حالی که می توانند زباله های خود را به چند متر آن طرف تر بروند و در سطل های زباله بزرگ مخصوص زباله بیندازند اما این کار را نمی کنند و در جلوی مغازه رها می کنند که چهره ای زشت برای شهر ایجاد می کنند و این موضوع به فرهنگ سازی مناسب نیاز دارد.

 

مغازه داران یاسوجی باید دغدغه شهر خود را داشته باشند و برای تمیزی آن تلاش کنند و تنها به فکر کسب در آمد نباشند، اگر همه مردم قرار باشد مثل برخی از این مغازه داران زباله های خود را در شهر رها کنند بدون شک وضعیت خوبی در یاسوج  به وجود نمی آید و شهر یاسوج شهر زباله ها می شود.

 

در یاسوج روزانه 130 تن زباله تولید می شود این برای یک شهر کوچک آمار بسیار بالایی است  و نشان می دهد که مردم یاسوج در موارد مختلف صرفه جویی کمتری دارند که نیاز است در این زمینه فرهنگ سازی انجام شود.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب