صبح زاگرس
دانا
9. خرداد 1397 - 11:44
افزایش قابل توجه کودکان ترازو به دست در شهر یاسوج همزمان به فرا رسیدن فصل تابستان زنگ خطری برای والدین، مسئولان و آموزش و پرورش است.

به نقل از ایل بانو، جمله وزن میزنی را بارهای بار از کودکانی که در خیابان های شهر یاسوج ترازو به دست هستند شنیده ایم برخی پیشنهاد آنها راقبول و برخی رد می کنند، گاهی نیز این بچه ها آنقدر اصرار می کنند که فرد را مجبور به وزن کردن خودش می کنند حتی اگر یک ساعت قبل از ترازوی دیگری خودش را وزن کرده باشد.

اینجا نمی خواهم واژه کودکان کار را بر روی آنها بگذارم چرا که در خیلی از موارد معلوم است که برخی از آنها تنها برای داشتن درآمد این کار را انجام می دهند در حالی که خانواده هم نیازی به این کار آنها ندارد در واقع آنها می خواهند با این کار پول توجیبی شان را به دست بیاورند.

چند روز دیگر مانده که وارد فصل تابستان شویم فصلی که مدارس تعطیل هستند و اوقات فراغت دانش آموزان به ویژه پسر بچه ها بسیار زیاد می شود بنابراین برای سرگرم کردن خود به کوچه و خیابان می آیند و با در دست داشتن یک ترازو می خواهند پول تو جیبی شان را تامین کنند هیچکس این موضوع را انکار نمی کند که خوب است افراد از کودکی کار کردن را تمرین کنند اما نه به این شکل.

اگر به خیابان های یاسوج دقت کنید می بینید که تعداد این بچه ها بسیار بیشتر از ماه های گذشته شده است و همان طور که گفته شد دلیل آن آمدن تابستان و زیاد شدن اوقات فراغت آنها است این موضوع می تواند یک زنگ خطر هم برای خانواده ها و هم برای شهر یاسوج باشد چرا که وجود این کودکان در خیابان ها مشکلاتی را ایجاد می کنند.

خانواده ها نباید به فرزندان خود اجازه دهند  برای داشتن پول تو جیبی ترازو در دست وارد خیابان ها شوند این کار ممکن است آینده این بچه را به خطر بیندازند چرا که شهر یاسوج همچون کشور دارای آسیب های اجتماعی است که با این روند کودکان را نیز به دام خود می کشد، دوستان ناباب و پریدن با افراد مختلف ممکن است کودک شما را به مرور زمان دچار تغییر و تحول کند.

پدر و مادران نباید به راحتی از این موضوع بگذرند چرا که خطر همواره در کمین کودکان آنهاست کودکانی که صبح تا شب ترازو به دست در برخورد با افراد مختلف از آنها می خواهند که خود را وزن کنند این هنوز کودک است  و نمی تواند خیلی از مسایل را درک کند و اگر این موضوع ادامه پیدا کند بر شخصیت  او نیز تاثیرگذار است.

هجوم کودکان به این شکل در خیابان های یاسوج برای مسئولان نیز یک زنگ خطر محسوب می شود این روند نه تنها در حال کاهش نیست بلکه رو به افزایش است  اگر دیروز 10 نفر بودند امروز 11 نفر هستند و تا چند ماه دیگر بدون شک بیشتر می شوند که نیازمند یک تدبیر ویژه است.

در این میان شناختن کودکانی که واقعا نیازمند هستند از میان این همه کودک کمی سخت می شود و آسیب های اجتماعی نیز افزایش پیدا می کنند این کودک ممکن است فردا دست به فروش چیزهایی دیگری نیز بزند مسئولان نیازمند تدبیر ویژه در این مورد هستند تادر آینده شاهد رشد بی رویه آنها نباشیم.

اموزش و پرورش نیز برای اوقات فراغت دانش اموزان فکری اساسی کند در فصل تابستان کلاس های مختلف اموزشی را برگزار کند چه اشکالی دارد که یک شغل را به دانش اموزان معرفی کنند و از کودکی با ان آشنا شوند نه اینکه وقتی جیبشان خالی شد با یک ترازو به کوچه و خیابان بیایند.

بدون شک همه می دانیم این کودکان که اسمشان را کودکان کار گذاشته اند به یک برنامه ریزی اساسی نیازمند هستند و معلوم نیست چه اینده ای در انتطار انهاست بنابراین انتظار می رود برای رشد بی رویه آنها در خیابان های یاسوج فکری شود.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب