صبح زاگرس
دانا
30. ارديبهشت 1397 - 12:14
گیاه برنجاسف یا بومادران یکی از گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد است که به علت تلخ بودن برای بدن خاصیت ضد عفونی کننده دارد.

به نقل از ایل بانو، گیاه بومادران که در استان کهگیلویه و بویراحمد به اسم برنجاسف معروف است در میان مردم محلی این استان خواص زیادی دارد و استفاده های زیادی از آن می شود این گیاه به علت تلخی که دارد برای بدن بسیار مفید است و در درمان خیلی از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

گیاه برنجاسف که هم اکنون در استان کهگیلویه و بویراحمد به فراوانی یافت می شود در در اوایل خردادماه می توان آن را برداشت کرد این گیاه قبل از رسیدن سفید هستند اما بعد از رسیدن سر آنها زرد رنگ می شود که بسیار زیباست اگر به ان دست بزنی و دستت را در دهان بگذاری تلخی آن را متوجه می شویم.

این گیاه در میان مردم محلی این استان بیشتر برای دل درد استفاده می شود ابتدا بعد از خشک شدن پودر می شود  و بعد با چند گیاه محلی دیگر مخلوط می شود و درمانی برای دل درد محسوب می شود که به علت تلخی که دارد برای درمان معده اسید معده نیز از آن استفاده می کنند.

با توجه به اینکه انسان در طول روز انواع مواد شیرینی و چربی را مصرف می کند خوردن یک لیوان دم کرده این گیاه می تواند باعث سلامتی افراد شود چرا که تلخی آن برای بدن مفید است و به همین دلیل خاصیت ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده نیز دارد همچنین برای باد شکم موثر است.

یکی دیگر از موارد استفاده این گیاه دارویی استفاده برای درمان زخم معده است که بعد از طی کردن دوره درمان و مصرف این گیاه بهبودی حاصل می شود این گیاه افزایش دهنده ادرار است در نتیجه برای کلیه مفید است.

 
 
 
انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب