صبح زاگرس
دانا
21. اسفند 1396 - 8:35
چهارشنبه های اخر سال در سال های اخیر خسارت جانی خطرناکی برای جوانان به دنبال داشته است به گونه ای که در این شب همه نیروهای امدادی در اماده باش کامل هستند.

به نقل از ایل بانو، شادی کردن در چهارشنبه اخر هر سال  از ایران  باستان وجود داشته است  و قدمتی چندین هزار ساله دارد  با این تفاوت که در گذشته چیزی به اسم ترقه و آتش سوزی های اینگونه وجود نداشت و تنها با روشن کردن اتش خاتمه پیدا می کرد و هیچکس دچار اتش سوزی نمی شد روشن کردن آتش از زمان های گذشته مظهر نور، پاکی، صداقت و گرمی در نزد ایرانیان بوده است.

هر استانی با توجه به رسم کهن خود چهارشنبه اخر سال را به گونه ای متفاوت سپری می کردند و به هیچکس نیز آسیبی وارد نمی شد اما در سال های گذشته چهارشنبه آخر سال به یک معضل برای جوانان تبدیل شده است که می توان گفت در چهارشنبه اخر سال سلامتی خیلی ها در خطر است.

در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در چهارشنبه اخر سال برنامه های شادی در خانواده ها برگزار می شود که نمونه آن دور هم نشستن خانواده ها و روشن کردن اتش است و جمع شدن همه در اطراف این آتش است که بدون هیچ خطری این چهارشنبه آخر سال نیز پایان می یافت که در سال های اخیر دچار تغییراتی شده است.

با توجه به چهارشنبه سوری هایی که در سال های اخیر برگزار شدند  به نظر می رسد که دیگر از آن ایین آرام و بی خطر چهارشنبه اخر سال خبری نیست و جای خود را به چهارشنبه سوزی داده است شبی که ممکن است خیلی ها را دچار مشکل کند و تا همیشه پشیمان باشند که چرا در چنین شبی به بیرون از خانه رفتند.

برخی از مردم کهگیلویه و بویراحمد نیز در این شب غذایی مخصوص را می پزند و همراه دیگر اعضای خانواده می خورند که این شب برای همه به یاد ماندنی باشد و هیچکس برای یک لحظه غفلت یک عمر پشیمان نمی شود اما گویا چهارشنبه آخر سال در سال های اخیر به یک بحران تبدیل شده است.

جوانان گاهی برای یک شب شادی کردن و یا پر کردن چند ساعت وقت خود دست به کارهایی می زنند که نه تنها سلامتی خود را به خطر می اندازند بلکه باعث ایجاد مزاحمت و آزار و اذیت دیگران می شوند که این خود به نوعی جرم محسوب می شود.

از چند شب قبل از رسیدن چهارشنبه اخر سال بازارترقه ها و  مواد محترقه گرم می شود و پر فروش ترین شب ها را دارند گاهی به  دلیل استاندارد نبودن این مواد و ترکیدن آنها در دست قبل از پرتاب کردن ممکن است باعث قطع عضو و نابینا شدن فرد شود که بسیاری از جوانان چنین خطراتی را نمی بینند و فکر می کنند چنین اتفاقاتی برای دیگران رخ می دهند چون که خودشان مهارت دارند.

غافل از اینکه چنین مواردی مهارت نمی خواهد و به دلیل اینکه دستی ساخته می شوند بسیار خطرناک هستند و کوچک ترین اشکال در آنها باعث بروز حادثه ای جبران ناپذیر می شود پس می طلبد که خانواده ها در این شب از بیرون آمدن فرزندانشان جلوگیری کنند که دچار چنین مشکلاتی نشوند.

هنجار شکنان چهارشنبه اخر سال مجازات می شوند

فرمانده نیروی انتظامی کهگیلویه و بویراحمد  گفت:  در روزهای پایانی سال دنبال ایجاد نظم و امنیت در جامعه هستیم و با کسانی که به خود اجازه بدهند که سلب آسایش کنند، برخورد می شود.

مهدی انصاری عنوان کرد:  با هماهنگی مقام قضایی هنجارشکنان پس از دستگیری تا پایان تعطیلات نوروز در بازداشت به سر خواهند برد.سردار انصاری افزود: در این ایام رانندگان و همچنین خودروهایی که رانندگی نامتعارف داشته باشند، توقیف و تا پایان تعطیلات در پارکینگ نگهداری می شوند.

وی با اشاره به کشف مقادیری مواد محترقه در استان افزود: استفاده از مواد محترقه غیراستاندارد خسارت جانی زیادی خواهد داشت نیروی انتظامی در جشن چهارشنبه آخر سال به صورت محله محور مدیریت می کند تا بتواند نظم و امنیت بیشتر با رعایت نکات ایمنی را حاکم کند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب