صبح زاگرس
دانا
8. اسفند 1396 - 8:49
از میان پارک های شهر یاسوج تنها پارک ساحلی اتاقی در ابعاد 3 در 4 متر به عنوان نماز خانه دارد و بقیه فاقد نماز خانه هستند.

به نقل از ایل بانو، در احادیث مختلف و قران کریم به خواندن نماز در اول وقت زیاد سفارش شده است  و اینکه سبک شمردن نماز نیز چگونه بر زندگی انسان تاثیرگذار است مطالب زیادی عنوان شده است.

آداب نماز خواندن نیز چه در مسارفت و چه در سایر موارد در احکام بیان شده است، در مسافرت نیز به صورت مفصل توضیح داده شده است که چگونه خوانده شود اما گفته نشده که در مسافرت نماز خواندن واجب نیست به همین دلیل ساخت نماز خانه ها در مکان های مختلف ضروری و مهم است تا مسافران بتوانند از این نماز خانه ها استفاده کنند.

وقتی یک مکان تفریحی یا تفرجگاهی در مکانی ساخته می شود در درجه اول باید فکر نماز خانه آن باشیم و بنا کردن نماز خانه در ان مکان از اولویت ها باشد چرا که وقتی افراد زیادی وارد آن تفریحگاه می شوند وقت نماز بتوانند به نمازخانه ها مراجعه کنند و در یک مکان آرام نماز بخوانند.

از آنجا که پارک ها مورد استقبال اقشار مختلف مردم قرار می گیرند و از ظرفیت بالایی برای انجام فعالیت های فرهنگی برخوردار هستند، مسئولان و مدیران شهری می توانند با استفاده از این ظرفیت در راستای بالا بردن شاخص های فرهنگی شهر و نیز آموزش های زندگی شهری بهره برداری مناسبی انجام دهند.

یکی از مهمترین شاخص ها و نمادهای فرهنگی وجود مسجد، نماز خانه جماعت در یک مکان است، موضوعی که متأسفانه در هیچ کدام از پارک های سطح شهر یاسوج به چشم نمی خورد و گویا کسی نیز قصد احداث چنین مکان هایی را ندارد و مردم نیز مجبور هستند بر روی چمن ها و در فضای باز نماز بخوانند.

هر چند در برخی از فصل ها وضعیت جوی به گونه ای است که می توان نماز را در فضای باز خواند اما وقتی اندی باران ببارد و یا هوا سرد باشد، دیگر نمی توان در فضای باز نماز خواند و حتما باید مکانی آرام و مناسب هنگام نماز وجود داشته باشد .

پارک ها و بوستان های شهری از جمله مراکز عمومی هستند که در تمامی شهرها مورد استقبال اکثر گردشگران و شهروندان قرار می گیرند  و از آنجا که مردم، اوقات فراغت و تفریح و استراحت خود را در این اماکن سپری می کنند انتظار دارند این مجموعه ها دارای امکاناتی نیز باشند.

در یک سال گذشته تعداد پارک هایی که در سطح شهر یاسوج به بهره برداری رسیده اند بسیار چشم گیر بوده است اما متاسفانه مکانی برای نماز خواندن در این پارک ها در نظر گرفته نشده است و می توان گفت که امکان  نماز خواندن در روزهای سرد و بارانی در این پارک ها وجود ندارد هر چند با توجه به کمبود منابع شهرداری می تواند از کانکس برای ایجاد نماز خانه استفاده کرد.

هر چند کانکس برای نماز های جماعت کوچک است اما حداقل در فصل سرما کسی از نمازش عقب نمی ماند و می تواند نمازش را بخواند و این مشکل با چند کانکس در پارک های شهر یاسوج حل می شود.

تنها در پارک ساحلی که اتاقی 3 در 4  برای نماز خانه در نظر گرفته شده است، اما پارک مهرورزی، ولایت، غدیر و چشمه نباتی در سطح شهر یاسوج فاقد نماز خانه هستند که موجب گلایه شهروندان یاسوجی و مسافران دراین پارک ها شده است.

هر چند برخی از گروه ها به صورت خود جوش و در برنامه های بومی و محلی در فصل های تابستان و گردشگری تفرجگاه ها و و برنامه های مختلفی از جمله برپایی نمایشگاه  در جهت ارزش های انقلاب اسلامی برگزار می کنند و نماز جماعت نیز برگزار می شود اما می طلبد که شهرداری یاسوج در این راستا نیز گامی بردارد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب