صبح زاگرس
دانا
21. بهمن 1396 - 15:01
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی کهگیلویه و بویراحمد :
درختانی که در سطح شهر کاشته می شوند کارشناسی شده نیستند/درختانی که خاک را می بلعند
گاهی مشاهده می شود که برخی از درختان منبع بیماری هستند بیماری ها و آفاتی که باعث پخش شدن در سطح شهر و خشک شدن برخی از درختان می شود که چهره ای نازیبا به سطح شهر داده اند.

به نقل از ایل بانو، فضای سبز هر شهر زیبایی های شهر را نشان می دهد و در جذب گردشگری و تمیز نشان دادن آن شهر بسیار تاثیرگذار است و شهر یاسوج نیز به عنوان پایتخت طبیعت ایران و مرکز استان کهگیلویه  و بویراحمد باید در این فضای سبز متفاوت باشد و چهار فصل بودن استانش را نشان دهد.

فضای سبز تنها کاشت چمن و گل و گیاه نیست بلکه درختانی که سال ها عمر دارند جزء این فضای سبز هستند و در زیبایی های شهر نقش دارند به شرط آن که گونه مناسب آن کشت شود و متناسب با شرایط آب و هوای شهر یاسوج باشد که بتواند در زیبایی تاثیر گذار باشد.

در شهر یاسوج به دلیل وضعیت مناسب آب و هوایی که دارد و عدم آلودگی هوایی ناشی از ریزگردها می تواند در فضای سبز نماد و الگوی استان های دیگر باشد در حالی که نه تنها الگو نیست بلکه از سایر استان ها الگو می گیرد و بدون اینکه کارشناسی شوند به کاشت هر گونه درخت و گیاهی اقدام می کنند.

در سطح شهر یاسوج و به ویژه اکثر بلوارها از درخت کاج استفاده شده است درختانی که متعلق به ده ها سال قبل هستند کاج از جمله درختانی است که به طور طبیعی در ایران وجود ندارد و گونه های آن از خارج کشور وارد شده است و جزو گونه هایی است که برای رشد به آب زیادی نیاز دارند.

 با توجه به  بحران آب در استان و در شهر یاسوج وجود چنین درختانی شاید نه تنها مفید نیست بلکه علاوه بر مصرف زیادی آب به علت دارا بودن قارچ های بیمار زا، مانع رسیدن نور خورشید به خاک می شود همچنین برگ های این درختان اسیدی هستند و موجب اسیدی شدن خاک می شود که برای درگ گیاهان بومی نیز مضر است.

با توجه به وضعیت گفته شده، کاشت درخت سرو در استان و شهر یاسوج صلاح نیست بسیاری از کارشناسان کشت درخت کاج را به عنوان یک گونه بومی و مهاجم، نامناسب و غیرعقلانی می‌دانند که کاهش تنوع زیستی در کشور نیز از پیامدهای آن است، عده‌ای از کارشناسان نیز منکر آلودگی خاک توسط کاج‌ها هستند.

گونه‌هایی مثل بادام تلخ که در اقلیم‌های خشک رشد می‌کنند و همچنین بادام کوهی نبه، درخت توت، گونه‌هایی مثل کتان، پیچک، بومادران، بید سفید، پده، چربید و بطور کلی گیاهان و درختان مقاوم به اقلیم‌های خشک و نیمه خشک جایگزین مناسبی برای کاشت کاج هستند که هم از فرسایش خاک جلوگیری شود هم نیازی به مصرف مقدار زیاد آب برای این گونه درختان نباشد.

 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: درختانی که در سطح شهر کاشته می شود به نظر من کارشناسی نمی شوند هر درختی شرایط خاصی دارد ما نمی توانیم گونه ای خاص را در یاسوج کشت کنیم گونه ای که قرار است در یاسوج کاشته شود با گونه ای که در شیراز یا گچساران کاشته می شود با هم متفاوت هستند.

شهرام عسکری بیان کرد: گاهی مشاهده می شود که برخی از گونه ها در یاسوج در حال کشت هستند در حالی که اصلا کارشناسی نشده اند گونه ای که کاشته می شود باید با شرایط آب و هوایی سازگار باشد و باید مقاومت درخت نسبت به آفات و بیماری ها بررسی شوند.

وی افزود: گاهی مشاهده می شود که برخی از درختان منبع بیماری هستند بیماری ها و آفاتی که باعث پخش شدن در سطح شهر می شود و باعث خشک شدن برخی از درختان می شود که چهره ای نازیبا به سطح شهر داده اند.

این کارشناس در ادامه گفت: درختانی که در سطح شهر کشت می شود باید نمای شهر را زیبا کنند که گاهی به درستی هرس نمی شوند این درختان باید شکل داده شوند که جذابیت داشته باشد و هر کسی وارد شهر می شود با دیدنش لذت ببرد اما گاهی مشاهده می شود که این درختان کشت شده  بر اثر بی توجهی و الگو برداری از دیگر شهرها کاشته شده اند.

عسکری تصریح کرد: شهرداری باید تیم تخصصی و کارشناسی داشته باشد که به نظر من این ویژگی را ندارد ، جهادکشاورزی آماده است با کارشناسی برخی از نهال ها را در اختیار شهرداری قرار دهد، نهال استفاده شده باید سلامت لازم را داشته باشد که هرساله خشک نشوند و شهرداری هزینه های اضافه را برای کشت مجدد تقبل نکند.

وی ادامه داد: نیازی نیست حتما درخت ثمری باشد اما باید تزئینی باشد که چهره ای زیبا به شهر بدهد و طریقه کاشت را مد نظر قرار دهند توصیه من این است که شهرداری  برای انتخاب گونه و  نگهداری و طریقه کاشت  با سازمان جهادکشاورزی رابطه تنگاتنگ داشته باشد که بتوانیم چهره ای زیبا به سطح شهر بدهیم.

عسکری اظهار کرد: گاهی گیاهانی در یاسوج کاشته می شود که اصلا نمی دانم بر اساس چه اصولی کاشته شده اند شهرداری می تواند اصولی تر کار کند و حتما باید گواهی بهداشت داشته باشد جهادکشاورزی استان آماده همکاری با شهرداری است که گیاهان مناسب سطح شهر در یاسوج کاشته شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی کهگیلویه و بویراحمد  اضافه کرد: گونه هایی باید کاشت شوند که مصرف آب آن کم باشد ما در یاسوج مشکل جدی آب داریم گونه هایی کشت شود که به اب کمتری نیاز داشته باشند و به سمت آبیاری میکرو بروند.

گزارش و عکس: زهرا داوودی

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب