صبح زاگرس
دانا
16. بهمن 1396 - 8:07
ده کهنه جهان اباد یکی از مناطق دشت روم است که از بحران بی ابی و قول های نماینده بویراحمد و دنا در مجلس برای آسفالت یک کیلومتر جاده روستایشان گلایه مند هستند.

به نقل از ایل بانو، دهستان دشت روم در 20 کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد دهستانی که مشکلات زیادی دارند اما هیچ مسئولی به دادشان نمی رسد بحران بی آبی در برخی از نقاط این دهستان با وجود زمستان بودن بیداد می کند.

دهستان دشت روم به دلیل قرار گرفتن در بالاتر از شهر یاسوج هم زمستان های سردتر و یخبندان دارد و هم به دلیل نزدیک بودن به مرکز استان باید به صورت ویژه تر دیده شود و برای امکانات و تجهیزات این روستا بیشتر تلاش شود هر چند باید گفت این دهستان نسبت به پنج سال قبل تغییراتی از نظر بهداشتی و تجهیزات مختلف داشته است.

دشت روم روستایی پر جمعیت است که دارای نقاط مختلف از جمله، جهان آباد، ده کهنه، دم کره، منصور اباد، حسین اباد، چشمه چهن، چات باریک، تنگاری و مناطق دیگری است که می توان گفت یکی از دهستان های پر جمعیت این استان محصوب می شود.

برخی از نقاط این روستا به دلیل سطح علمی بالایی که دارند به عنوان منطقه نخبه در استان شناخته شده است البته خیلی ها این دهستان را به دلیل زیبایی هایش در بهار و تابستان می شناسند چرا که پر از درختان میوه و سرسبزی زیادی است که گردشگرانی را نیز به خود جذب می کند.

وجود گلخانه های مختلف، تعداد زیادی گاوداری و مساحت زیاد باغ در این دهستان نشان می دهد که مردمش فعال و همیشه به دنبال کسب و کار بوده اند کسب و کاری که با رنج و زحمت فراوان انجام می شود.

برخی از مناطق این دهستان به عدم توجه مسئولان به دهستان گلایه مند هستند اینکه چرا برخی از مناطق این دهستان همه امکانات از جمله اسفالت بودن جاده ها و روشنایی را دارد اما برخی دیگر از چنین امکاناتی محروم هستند.

ده کهنه جهان آباد یکی از مناطق این دهستان است که مردمش از نبود و کمبود آب و همچنین از آسفالت نبودن جاده ای که بیش از یک کیلومتر طول دارد گلایه مند هستند هیچکس نیست که جوابی به انها بدهد و هر بار که برای پیگیری آسفالت کردن جاده مراجعه می کنند می گویند منتظر اعتبار آن هستیم.

این منطقه به دلیل قرار گرقتن در دل صحرا از جاده اصلی  بیش از یک کیلومتر فاصله دارد اما این جاده بعد از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی هنوز خاکی است و اسفالت نشده است جاده ای که بیش از 54 نفر در انتهای آن زندگی می کنند و دو طرح پرورش مرغ و پرورش بلدرچین در آن قرار دارد.

اما خاکی بودن این جاده و نبود آب مشکلاتی را ایجاد کرده است که شاید در چند سال دیگر خالی از سکنه شود و همه به شهر مهاجرت کنند چرا که شهر هم اب کافی دارد و هم دیگر لازم نیست بچه هایشان برای مدرسه رفتن از میان گل و لای های زیادی عبور کنند.

اهالی ده کهنه جهان اباد دو مشکل بزرگ یعنی نبود اب و آسفالت نبودن جاده را دارند در دشت روم هیچ جاده ای نیست که آسفالت نشده باشد اما گویا مردم ده کهنه پارتی ندارند که جاده آنها نیز اسفالت شود.

بچه های این ده از اینکه مجبور هستند هر صبح با کفشی گلی در مدرسه حاضر شوند گلایه مند هستند مادران این ده از اینکه اب ندارند گله می کنند اما هیچکس به دادشان نمی رسد.

یکی از اهالی روستا در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: این جاده اکنون بیش از دو بار زیر سازی شده است اما هر  دوبار به حال خود رها شد و وضعیتی بدتر از قبل پیدا کرد.

وی گفت: مردم این روستا شاید هفته ای یک ساعت آب داشته باشند ان هم در اثر یخ زدن لوله ها پایین نمی آید انتظار داریم مسئولان فکری کنند و این مشکلات را برطرف کنند.

یکی دیگر از اهالی روستا گفت: وقتی برای آب و آسفالت جاده پیگیری می کنیم هر بار قول می دهند اما تا کنون نتیجه ای حاصل نشده است این جاده در زمستان وضعیت بسیار بدی دارد در این فصل اب آشامیدنی نیز نداریم و باید از جای دیگر آب بیاوریم.

وی بیان کرد: مسوی خادمی استاندار وقت به دشت روم امد ما فکر می کردیم مشکل جاده ما نیز برطرف می شود اما هیچ اتفاقی نیفتاد این روستا تنها زمانی که وقت انتخابات است پیدا می شود و راه به راه به سراغش می ایند.

مهرابی ادامه داد: انتظار داریم نماینده بویراحمد که تا کنون بارها قول آسفالت کردن این جاده را داده است همت کند و این مشکل را برطرف کند.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب