صبح زاگرس
دانا
4. آبان 1396 - 9:43
کهگیلویه و بویراحمد 1880 شهید تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران کرد امروز چهارم مهر ماه چهار شهید متولد شدند که یکی از شهدا روز شهادتش با روز تولدش همزمان شده است.

 این پایگاه خبری بر اساس برنامه هر هفته خود در پنجشنه آخر هر هفته گزارشی از شهدایی که در چنین روزی متولد یا به شهادت رسیده اند را منتشر می کند امروز نیز 4 مرداد ماه روزی است که سه شهید متولد شدند و در جبهه حق علیه باطل در عملیات های مختلف به شهادت رسیدند که در زیر با آنها اشنا می شوید.

 

شهید فرعون رضائی

شهید رضایی در خانواده‌ای مذهبی و زحمتکش در چنین روزی یعنی 4 مهر ماه سال 38 دیده به جهان گشود  در دوره راهنمایی بود که پدرش را از دست داد و ترک تحصیل کرد و با علاقه و عشقی که به جبهه داشت به خدمت سربازی خوانده شد و زمانی بعد وارد ارتش گردید و در پادگان گرده 22 توپخانه شهرضا به خدمت مشغول شد . چندین بار به جبهه اعزام گردید و عاقبت در تاریخ 67/3/7 به شهادت رسید.

پیام شهید رضایی

همسرم!بچه هایم را خوب تربیت کن که آنها احتیاج به پدر دارند  وقتی من نباشم تو پدر آنها هستی.

 

شهید زادعلی تلاج

شهید تلاج در تاریخ 4 مهر ماه سال سال 1338 متولد شد و در تاریخ 4 مهر ماه سال 66 به شهادت رسید.

شهید محمد عباسی قوام آبادعلیا

شهید عباسی قوام اباد علیا در تاریخ چهارم مهر ماه سال 1340 متولد شد شهید محمد عباسی در خانواده ای دیده به جهان گشود که در نهایت فقر و تنگدستی ناشی از ظلم و جور حاکمیت پلید ارباب و رعیتی و ستم شاهی زندگی می کرد. در آن، دوران سیاه ستم خانی و ستم شاهی که سیاهی شب به همراه تازیانه اربابان سیه دل برگرده مردم مسلمان و زحت کش نواخته می شد.

شهید محد عباسی در همان لحظه ای که قدم بر عرصه هستی نهاد زندگی را با انبوهی از، درد و رنج که زائیده قوانین ظالمانه حاکمان وقت بود اغاز و سختیها و گرسنگیها را با جسم نحیف و کوچک خود احساس کرد. شهید محمد سومین فرزند خانواده بود و دارای دو برادر و سه خواهر است.

 

شهید محمدعباسی در تیرماه 1362 از سوی ارتش به خدمت سربازی فراخوانده شد که به علت بیماریهای جسمی ناشی از رنج و زحمت فراوان که از دوران کودکی تا آن زمان جسم و جان او را عذاب می داد از خدمت معاف شد و مجدداً به کار و تلاش پرداخت وی خدمت به مردم را در هر جا و هر شرایط به جان می پذیرفت .

محمد در یازدهم خرداد 1363 با دختر عموی خود ازدواج کرد و پس از یکسال در 29 فروردین 1364 صاحب فرزند پسری شد بیش از دو ماه از تولد غنچه نوشکفته اش نمی گذشت که بالبیک به ندای رهبرش به عنوان راننده گریدر به سوی نبرد حق علیه باطل شتافت و پس از چندی برای سرکشی به خانواده و فرزندش از جبهه بازگشت و قبل از اینکه فرزند کوچکش دستان گرم و صمیمی پدر را در بدن خود لمس کند مجدداً در پنج مردادماه 1364 داوطلبانه به جبهه رفت  و در دهم مرداد سال 1364 پیکر شهید محمد عباسی در جبهه گسترده ایران اسلامی پرپر گشت و خون سرخش کویر تشنه خوزستان را آبیاری کرد. شهید محمد در جبهه ....... به گاه مصاف با دشمنان تجاوزگر مورد اصابت گلوله خون آشامان خفان صفت قرار گرفت و به شهادت رسید.

قسمتی از متن وصیتنامه شهید محمد عباسی

من نه از روی خودخواهی و نه از روی غرور و نه برای انتقام و ستمگری به جبهه می روم بلکه هدف از اصلاح و اتلای کلمه حق و لقای توحید است، نه خود را جاهل و مسخ شده می پندارم و نه ظالم و مظلوم به خاطر حق قیام کرده و به جهاد می رودم و تا پیروزی نهائی حق بر باطل از پای ننشینیم.

برادران و خواهران، خدای تبارک را قاضی قرار دهید و شما جوانان غیور و شجاع و آگاه با ............. پاک و قلبی صاف مملو از ایمان و عشق به امام و یاران با وفایش ................و ببینند حق با کیست در زیر این آسمان پهناور و نیلگون و در روی این زمین طاقت فرسا در میان غرش توپ و تانکها بیائید بنگرید صحنه پیکار را متجاوز چه کسی است.

شهید عبدالخالق محمدزاده دولت آباد

شهید محمد زاده تحصیلات ابتدائی را در مدرسه عشایری تا سال چهارم دبستان فرار گرفت و سپس با ساکن شدن خانواده اش در روستای دولت آباد، همزمان با سال 1357 که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید تحصیلات ابتدائی را ادامه داد و آنرا تکمیل نمود
آباء و اجداد شهید همیشه در مقابل هر گونه ظلمی که از طرف خوانین منطقه صورت گرفته چون کوهی استوار قد علم نموده و پایداری کرده اند تا جایی که زیر بار هیچ یک از خوانین که جز مکیدن خون مردم محروم نداشته اند نرفته اند.
شهید عبدالخالق محمد زاده با توجه به نفرتی که به خاندان پهلوی داشت موقعی که خانواده اش عشایر و کوچرو بوده اند و در زمان حکومت طاغوت عکس شاه معدوم را با خانواده اش در مدرسه عشایر محل نصب نموده بودند پائین آورده،پاره نموده و سپس آتش می زدند.

عشق به جهاد و مبارزه با دشمن بعثی و دفاع از کیان و میهن اسلامی سرانجام شهید محمد زاده را در سال 1362 به جبهه های نبرد کشاند تا به مبارزه رو در رو با دشمن بپردازد. شهید محمد زاده در این موقع در رشتة امدادگری مشغول خدمت به برداران رزمندة، همرزمش پرداخت و پس دو ماه مأموریت شهید پایان یافت و به خانواده اش بر گشت.
هنوز بیش از چند روزی نمانده بود که با نیروهای رزمنده طرح لبیک با خمینی دوباره به جبهه اعزام شد که این بار نیز به مدت دو ماه در جبهه نبرد ماند.
در سال 1364 شهید محمد زاده با گرفتن دفترچة خدمت در لباس پاسدار وظیفه به سربازی اعزام شدند. با توجه به اینکه شهید محمد زاده به جبهه رفته بود و آموزش نظامی را دیده بودند در واحد ش ـ م ـ رـ مشغول گذراندن خدمت مقدس پاسداری شدند و در جبهه های ـ اهواز ، آبادان، خرمشهر  و دارخوین ماندند و به دفاع از میهن اسلامی پرداختند. تا اینکه به جزیره خارک اعزام شدند و تا زمان شهادت دوبار به مرخصی آمدند اما هر بار که می آمد فکر و ذکرش در جبهه های نبرد بود و آخرین باری که به مرخصی آمدند نشان شهادت در چهره اش در آلبوم خانوادگی دو بیت شعر زیر را نوشته بود:
بخدا خصم اگر قطع کند سر ز تنم
                                                بجهانی ندهم ذره خاک وطنهم
مرگ در راه وطن حجلة دامادی ماست
                                             ای وطن حجله آئین ده و دامادم کن

وصیت نامه شهید

شهید عبدالخالق محمد زاده در آخرین نامه ارسالی اش به خانواده اش که از منطقه عملیاتی والفجر هشت نوشته بود ضمن دادن خبر سلامتی خویش نوشته بود« امام را دعا کنید. انشاء الله زمانی بخانه می آیئم که تمامی خاک وطن را از وجود صدامیان پاک کرده باشیم و شما هم دعا کنید تا هر چه زودتر زرمندگان اسلام به کربلای عزیز راه یابند.»

سرانجام آنچه را که شهید عبدالخالق محمد زاده از جبهه های ـ اهواز، آبادان، خرمشهر، دارخوین، بستان، دهلوان، دزفول، عین خوش و خارک در جستجویش بود و مداوم بسویش پرواز می کرد در تاریخ 1/12/1364 در عملیات والفجر هشت پیدا نمود و شربت شهادت را نوشید و در جوار سرور و سالار شهیدان امام حسین و عملدار باوفایش حضرت ابوالفضل روح بلندش مأوا گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب