خبرنگار افتخاری
طنین یاس
صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی
دانا
20. مهر 1396 - 9:42
بیکاری بیش از 50 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی این استان نشان می دهد که یا دانشگاه های ما عزم جذب کرده و تولیدی دانشجو راه انداخته اند و یا این دانشجویان بدون اطلاع مسئولان فارغ التحصیل شده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان هایی است که اگر چند روزی در آن باشید نیازی به دیدن امار و ارقام نیست وقتی تعداد زیاد جوانانی که در کوچه ها و خیابان ها سرگدانند را ببینید حدث می زنید که امار بیکاری در این استان چگونه است.

بله استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان هایی است که بیکاری در آن بیداد می کند و جوانان آن به جای نشاط و داشتن یک زندگی آرام به سمت افسردگی پیش رفته اند و با فارغ التحصیلان دانشگاهی هرروز تعدادشان بیشتر از گذشته می شود دانشجویانی که به امید کار چند سال درس می خوانند اما دریغ از کار و دریغ از وجود یک واحد تولیدی بزرگ.

بیکاری بیش از 50 درصد از فارغ التحصلان دانشگاهی این استان نشان می دهد که یا دانشگاه های ما عزم جذب کرده و تولیدی دانشجو باز کرده اند و یا برای این همه دانشجو فکری نشده و تنها هدف ما پرورش دانشجویان بیکار در جامعه بوده است.

جوانان ما وقتی دو سال خدمت سربازی را تمام می کنند در این فکر هستند که از این به بعد کجاها باشند و چه کاری انجام دهند برخی از آنها که سرمایه دارند وارد شغل و کاری می شوند که تعدادشان نیز انگشت شمار است و برخی نیز که سرمایه ندارند را باید در کوچه و خیابان ها پیدا کرد.

یک جوان جامعه ما پر از انرژی و شور جوانی است نمی توانند در خانه بنشینند بیکار نیز هستند بنابراین یا با ماشین هایی چون پیکان با نصب چند اسپیکر بزرگ در خیابان های یاسوج ویراژ می دهند و یا هم در خیابان ها با زنجیری در دست و پیچاندن آن دور انگشتشان   قدم می زنند بله زندگی جوانان این استان اینگونه می گذرد شور و نشاط جوانان این استان اینگونه تلف می شود و هیچ مسئولی دم نمی زند.

اینها تنها قسمت خوب و خوش بینانه ترین بخش از زندگی جوانان بیکار این استان است از آن جوان و نوجوان 15 ساله ای که سیگار در دست دارد چیزی نمی گوییم از آن جوان خوش چهره ای که سیاهی دندان ها و لبهایش  از صد کیلومتری می گوید چند مرده حلاج است چیزی نمی گوییم از آن جوان 25 ساله ای که از خانه فراری است چیزی نمی گوییم و جوان 26 ساله ای که پول برای شروع یک زندگی را ندارد نیز نمی گوییم.

اکثر قریب به اتفاق مشکلاتی که در این استان و این شهر رخ می دهد بیان خیلی از مواردی است که بارها و بارها گفته شده و همه مسئولان نیز بارها دیده اند و خوانده اند و در جلسات استانداری و یا فرمانداری و سایر جلسات و کارگروه ها نیز مطرح شده است اما تا حصول نتیجه "بعدا تماس بگیرید"

بر اساس آماری که خرداد ماه در یکی از خبرگزاری ها منتشر شده است می توان گفت از ۸۵۰ هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاهی کشور سال تحصیلی ۹۴-۹۳ حدود ۲۹۰ هزار نفر ( ۳۴ درصد) از نظر اقتصادی غیر فعال هستند.
از طرفی در گروه زنان ۵۲ درصد از زنان، فارغ التحصیل دانشگاهی و در گروه مردان ۱۹ درصد از مردان، فارغ التحصیل دانشگاهی غیر فعال هستند که نشان می دهد تمایل زنان فارغ التحصیل برای ورود به بازار کار کمتر از مردان فارغ التحصیل است.
 
همچنین سهم افراد غیرفعال اقتصادی که دارای مدرک کاردانی هستند از کل فارغ التحصیلان مدرک کاردانی ۴۲ درصد، سهم افراد غیرفعال اقتصادی که دارای مدرک کارشناسی هستند از کل فارغ التحصیلان مدرک کارشناسی ۳۴ درصد و سهم افراد غیرفعال اقتصادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر هستند از کل فارغ التحصیلان مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر ۱۹ درصد است.

اگر کهگیلویه و بویراحمد در چند مورد جز رتبه های اول در کشور است جای تعجب ندارد اقتصاد این جوانان لنگ می زند این جوان استقلال ندارد پولی در جیبش نیست هویتش را دارد از دست می دهد برای اشتغال این جوانان فکری کنید؟برای هویتشان فکری کنید.

ثبت نام 7 هزار نفر در طرح کارورزی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: در حال حاضر حداقل پنجاه درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه های استان بیکار هستند بیکاری در کشور در یک رده حرکت می کند رکودی که در گذشته بر جامعه حاکم بود بر روی بیکاری تاثیر منفی داشته است.

صابر مظاهری بیان کرد: یکی از دلایل بیکاری در این استان  رشد بی رویه دانشگاه هاست همه این دانشگاه ها دانشجو می پذیرند و  مدرک صادر می کنند وقتی اینگونه باشد این تعداد دانشجو با مدرک نیز بر روی بیکاری تاثیر منفی دارد.

وی ادامه داد: اگر این صادر شدن مدرک متناسب با بازار و نوع کار باشدخوب است اما بیشتر رشته هایی که در دانشگاه ها تدریس می شود اصلا متناسب با بازار کار نیست شغلی که باید در بازار باشد نیز جوابگوی این همه مدرک دانشگاهی صادر شده نیست.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم قرار شده است که چند وزارت خانه از جمله  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دانشگاه های کل کشور در سطح ملی با توجه به مدرک ها و رشته های دانشگاهی  متناسب سازی کنند.

مظاهری افزود: دولت نیز در بحث اشتغال فراگیر طرح کارورزی را اجرا می کند که این طرح برای حمایت از بخش فارغ التحصیل است و طرح کاج نیز طرح کارانه اشتغال جوانان است که  به نوعی مشوقی برای کارفرماست که از نیروهای جوان استفاده کند که باز هم نیروی کار جوان ما همان فارغ التحصیلان هستند.

وی به نرخ بیکاری در استان اشاره کرد و گفت:  اگر بخواهیمنرخ بیکاری را به صورت سالانه مطرح کنیم این نرخ  12.96 بوده است اما به صورت فصلی تا پایان فصل بهار 12 درصد بوده البته آمار دقیق تر را مرکز آمار می دهد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به شرایط ثبت نام در طرح کارورزی افزود: این طرح مراحل مختلف دارد و تا کنون 7 هزار کارورز ثبت نام کرده اند که ممکن است همه این تعداد شرایط لازم را نداشته باشند و 170 واحد متقاضی نیز فعلا ثبت نام کرده اند که باید بررسی و تایید شوند.

گزارش: زهرا داوودی

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب