صبح زاگرس
دانا
21. شهريور 1396 - 10:58
این مادر جایی برای حمام کردن کودکانش ندارد در سطلی آب گرم می کند و آنها را حمام می کند حمام آنها در چند سطل آب خلاصه می شود نه وان حمامی و نه خبری از دوش حمام است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو، قصه تلخ و تکراری مشکلات زنان سرپرست خانوارها همچنان در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد قصه ای که تا در این خانواده ها قرار نگیری نمی توانی درک کنی که این زنان چه سختی هایی را باید تحمل کنند تا بتوانند بچه هایشان را بزرگ کنند.

در روستای فیروز آباد یاسوج زنی زندگی می کند که کمتر از یک سال قبل همسرش از دنیا رفت و اینک او مانده با پنج فرزند قد و نیم قدش بچه هایی که در این سن نیازمند توجه والدین هستند اما در این خانواده یک بچه باید بزرگ باشد که بتواند باری از دوش خانواده بردارد.

ریحان، رحمان، رحیم، امنه و آسیه به همراه مادرشان در چهاردیواری  زندگی می کنند که هیچ شباهتی به خانه ندارد  این پنج کودک یتیم در خانه ای زندگی می کنند که ممکن است هر لحظه یک اتفاق نا خوش آیند رخ دهد و خسارتی جبران ناپذیر را ایجاد کند.

در خانه آنها یخچال بود اما چیزی برای خوردن در آن وجود نداشت در خانه آنها پنجره بود اما این پنجره ها به جای شیشه با کاغذ و یا پارچه پوشیده شده بودند دیوار این خانه آنقدر سیاه بود که اگر چند ثانیه سقف را نگاه می کردم سرم گیج می رفت چرا که در آن به ظاهر خانه چیزی از بهداشت وجود نداشت.

راه روی آنها هم آشپزخانه بود و هم حمام اما حمام چگونه؟وضعیت اجاق گاز این خانواده اصلا جالب نبود و ممکن است هر لحظه باعث ایجاد یک انفجار شود و 5 کودک و مادرشان را راهی بیمارستان کند چرا که کپسولی در این گاز قرار داشت که اگر کوچک ترین نشنی کند منفجر می شود.

حال و روز زندگی ریحان، رحمان، رحیم، امنه و آسیه مناسب نبود در این خانه شاد نیستند زندگی آنها تکراری شده و بدون هیچ انگیزه ای فقط زنده هستند.

در راه رو و نزدیک گاز چند سطل گذاشته شده بود دلم می خواست بدانم اینها چیست و چرا اینجا گذاشتن مادر این پنج کودک یتیم گفت ما حمام نداریم بچه هایم را اینجا حمام می کنم.

این مادر حمامی برای حمام کردن کودکانش ندارد در سطلی آب گرم می کند و آنها را حمام می کند آنهایی که دم از عدالت می زنند بیایند و ببینند که صغری پنج بچه یتیمش را چگونه حمام می برد حمام آنها در چند سطل آب خلاصه می شود نه وان حمامی است و نه خبری از دوش حمام است.

 شاید در ایران اسلامی دیگر کمتر خانواده ای را پیدا کنید که حتی حمام ندارند اما در فیروز آباد استان کهگیلویه و بویراحمدی خانواده ای زندگی می کنند که حمامشان در چند سطل آب خلاصه می شود آن هم در کنار گاز آشپزی شان چرا که خانه دیگر جایی برای حمام کردن ندارد و اینجا بهترین جاست.

فکر کردم وقتی این حمام است وضعیت سرویس بهداشتی آنها چگونه است سرویس در بیرون قرار داشت اما وضعیت بسیار فجیع تر از حمام دارد نه در داشت و نه سقف درست و حسابی دربش پارچه بود و سقفش نا مناسب به راستی این خانواده چه آینده ای خواهند داشت.

گاهی کمک هایی نا چیز از جمله خرید مواد خوراکی از طرف برخی از افراد به این خانواده انجام می شود اما در حال حاضر مهمترین بحث برای این خانواده 6 نفره و یتیم بحث خانه آنهاست خانه ای که هیچ شباهتی به خانه ندارد و وضعیت بهداشتی بسیار نا مناسبی دارد این خانواده تا کی باید در این چهار دیواری زندگی کنند.

این چهار دیواری تا کی دوام می آورد و بر سر اهالی خراب نمی شود چون که همان گونه که در عکس ها مشخص است دوام زیادی نخواهد داشت از کجا معلوم در این وضعیت یکی از بچه های خانواده مورد گزش حشرات قرار نگیرد و جانش به خطر بیفتد.

از این دست موارد زیاد شنیده ام جایی دور چرا برویم در زیلایی مادری که به همراه چهار کودک یتیمش در خانه ای نامناسب زندگی می کرد و یکی از کودکانش را به خاطر نیش عقرب از دست داد و داغش همیشه به دل این مادر ماند حال جان ریحان، رحمان، رحیم، امنه و آسیه در خطر است و باید فکری کرد.

کلنگ ساخت خانه زمین زده شد

در ماه های گذشته خبری دیگر از وضعیت این خانواده در این پایگاه خبری منتشر شد( لینک) و قرار بود که برای ساخت خانه این خانواده تلاش کنیم در سال گذشته تا کنون برخی قول هایی دادند عمل کردند و برخی نیز قول خود را فراموش کردند بعد از گذشت چند ماه روز گذشته با همت معاون اجرایی مجمع خیرین سلامت کهگیلویه و بویراحمد کلنگ ساخت خانه این پنج کودک یتیم به زمین زده شد.

یک گروه جهادی نیز آماده شده اند که در مدت 10 روز در این خانه کار کنند اما با این وجود پول ساخت خانه هنوز مهیا نشده است و مبلغی و مصالح ساختمانی نیز نیاز دارد این یک کار خدایی است افرادی قسمتی هایی از این خانه را تقبل کرده اند برخی تعدادی کیسه سیمان آورده و برخی تعدادی گچ اما هنوز هم مصالح ساختمانی کم است.

لیست مصالح مورد نیاز ساخت خانه این پنج کودک در زیر آمده است هر کس به حد توان خود که می تواند بخشی از این مواد و مصالح را تامین کند در پیش خداوند سر به زیر نخواهد بود حتی تامنی یک کیسه سیمان برای ساخت این خانه اجری بزرگ خواهد داشت.

 

لیست مواد و مصالح مورد نیاز در تصویر آمده است افرادی همت کرده اند که خانه ای برای این پنج کودک یتیم و مادرشان بنا کنند هر کسی که در حد توان خود می تواند کمک کند چه مصالح ساختمانی و چه مبلغی نذر داشته باشد می تواند با شماره 09173438710 تماس بگیرید تصاویر کلنگ زنی این خانه را در زیر ببینید.

 
 
 
گزارش: زهرا داوودی

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب